'Şeker dede' şoku; Hastane hastane gezip hastalıklı kan vermiş

Ankara'da hiçbir engeli bulunmayan yüzlerce kişi, 10 bin lira karşılığında sahte evraklarla özel ve kamu hastane çalışanları aracılığı ile çıkardıkları engelli sağlık raporuyla emekli oldu ve devlet milyonlarca lira maddi zarara uğrattı.

'Şeker dede' şoku; Hastane hastane gezip hastalıklı kan vermiş
'Şeker dede' şoku; Hastane hastane gezip hastalıklı kan vermiş
GİRİŞ 21.05.2022 04:01 GÜNCELLEME 21.05.2022 04:11
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Hiçbir engeli bulunmayan kişilere 10 bin TL karşılığında sahte engelli raporu çıkartan 24 kişilik çete çökertildi. Çetede 'Şeker dede' lakaplı bir kişinin hastane hastane gezerek para karşılığında sağlıklı kişiler yerine hastalıklı kan verdiği ortaya çıktı.

9 AY BOYUNCA TAKİP EDİLDİLER

Hastane çalışanın sahte raporla kendini emekli ettiği ardından da aynı yöntemle eşinin de emekli olduğu belirlendi. Kamu kurumunda otobüs sürücüsü olan kişinin, çalışma arkadaşlarından 6 kişinin sahte rapor ile emekli olmasının ardından birlikte sahte rapor işi yapmaya başladıkları tespit edildi. Ayrıca Mali polis, şebekeyi 9 ay boyunca adım adım takibe aldı ve tespit ettiği 17 kişiyi Hakem Hastanesine tek tek 2 polis eşliğinde sevk ettirerek 13 kişinin engelli değil sağlıklı olduklarını ortaya çıkardı.

10 BİN TL KARŞILIĞINDA SAHTE RAPOR

Sabah'tan Ömer Çetin'in haberine göre Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, hiçbir engel bulunmayan kişilere 10 bin lira karşılığında sahte evraklarla bazı özel ve kamu hastanelerinde çalışanlar aracılığıyla engelli sağlık raporu çıkararak emekli olmalarını sağladıklarını tespit etmesinin ardından Ankara merkezli 3 ilde düzenlediği operasyonla 24 kişilik şebeke çökertilmiş 5 milyon lira kamu zararının önüne geçilmişti. Mali polisin titizlikle yürüttüğü soruşturma detayları ortaya çıktı.

KALP RAHATSIZLIĞINA 20, ŞEKER HASTALIĞINA 10 PUAN

Sahte rapor çetesi, rapor isteyen kişilerden 10 bin lira karşılığında engelli sağlık raporu için uygulanan "Balthazard" adı verilen engel oranı hesaplama yönteminin sürecin başından sonuna kadar takip ettikleri ve işlemlerin başında kendilerinin durduğu ortaya çıktı. Şebeke, birden fazla hastalığı ve engeli varmış gibi tetkik ve tedaviye yönlendirdikleri belirlendi. Kalp rahatsızlığına 20 puan, şeker hastalığına 10 puan, uyku apnesi 15 puan şeklinde toplam 45 puan düzenleyerek raporlarda yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybettikleri yönünde sahte engelli raporu düzenleyerek emeklilik hakkı kazandırdıkları tespit edildi.

Kamu kurumunda otobüs sürücüsü olan kişinin sahte engelli raporu ile emekliye ayrıldığı ortaya çıktı. Emekli olan kişinin, çalışma arkadaşlarından 6 kişi daha aynı yöntemle emekli oldu. Bir araya gelen otobüs sürücüleri sahte rapor işine girdikleri ve çevrelerinde bulunan eş dost ve akrabalarını emekli yaptıkları ortaya çıktı. Hastane çalışanı ayını yöntemle önce kendi emekli olduğu ardından eşini de emekli yaptırdığı belirlendi.

HASTANE HASTANE GEZİP HASTALIKLI KAN VERMİŞ

Çete üyelerinin rapor oranlarını yükseltmek için uyguladıkları yöntemler arasındaki kilit isim ise şaşırttı. Şebeke zor durumda kaldıklarında 75 yaşındaki şeker hastası olan "Şeker Dede" lakaplı V.E.'yi devreye soktukları ortaya çıktı. Engelli raporu isteyen sağlam kişilerin yerine para karşılığında kanını verdiği ve hastaneleri gezdiği belirlendi.

Çete üyelerinin rapor alarak emekli ettiği belirlenen 17 kişi Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri refakatinde Hakem Hastanesine sevki yapılarak mukayese raporu düzenlenmesi sağlandı. Ekiplerin refakat ederek aldırdığı yeni raporlarda 13 kişinin yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybetmediği, ilk raporun sahteliğinin tespit etmiş oldu. Çetenin aynı yöntemle 15 kişi daha bu şekilde rapor almaya çalıştıkları telefon dinlemelerinde tespit edilmesinin ardından hastane görevlileri uyarılarak rapor almalarının önüne geçildi.

Rapor alarak emekli olan kişilerin "Engelli Kimlik Kartı" aldıkları, vergi indiriminden yararlandıkları, ASKİ aboneliğinde indirim uygulandığı, ücretsiz otobüs bileti kullandıkları, her ay emekli maaşı aldıkları tespit edildi. İlgili kurumlarla birlikte yapılan çalışmalarda yaklaşık 5 milyon TL kamu zararının önüne geçildi.

21 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 9 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Ankara merkezli Sakarya ve Çankırı'da eş zamanlı olarak 24 şüpheliye yönelik yapılan operasyonda 21 kişi gözaltı aldı. İkamette yapılan aramalarda çok sayıda rapor ele geçirildi.

KAYNAK: SABAH - ÖMER ÇETİN
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 49
 • cihan 1 ay önce Şikayet Et
  özürlüyüm kac kere girdim her eyüp hastanesi olsun arnavutköy hstsi olsun ben 75 raporum var yapmıyor doktorlar robot gibi ler epilessim var ortobedi engelim var sag eli ayamın ucua basıyorum yapmıyorlar 1800 gündensigortam var bunları yapıyorlar ilginç ülkemden biz olmaya calısalım ömür boyu
  Cevapla
 • Bamsı 1 ay önce Şikayet Et
  Memleket iyi ayakta duruyor vallla ne haramzadeler gelmiş GÇİRMİŞ memlekte
  Cevapla
 • Mahmut Akar 1 ay önce Şikayet Et
  Faşist hırsızlara haram olsun
  Cevapla
 • Adam 1 ay önce Şikayet Et
  karaman dada var akli dengesi bozuk diye alınan bir sürü emekli var gelsinler arastirsinlar geriye dönük 15 sene yi çok var
  Cevapla
 • SERDAR 1 ay önce Şikayet Et
  şeker dedeyi infaz edin kanı bozuk
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Savunma sanayiinden heyecanlandıran görüntü! MMU, Hürjet ve SİHA'lar için üretildi
Ayçiçek yağı fiyatlarına zam geldi