Erbaş: Kudüs'ten Müslümanları çıkarmak insanlığı katletmektir

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kudüs'ten Müslümanları çıkarmanın barış, huzur ve insanlığı katletmek olduğunu söyledi. Erbaş, "Kudüs'ün esaretini meşrulaştıracak her söylem insanlık suçudur" dedi.

GİRİŞ 21.05.2022 14:33 GÜNCELLEME 21.05.2022 14:43
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu'nun açılışında konuştu. Erbaş, Kudüs'ün Müslümanların hakimiyetinde asırlarca özgürlüğün ve adaletin en güzel örneği olduğunu belirterek, "Şehir Müslümanlar tarafından imar edilmiştir. Kudüs, her ne zaman Müslümanların elinden çıksa harabeye dönmüş, yıkılmış, yakılmıştır. Müslümanların idaresinde 500 yıla yakın güvenli bir şehir olan Kudüs, 1099’da Haçlıların eline geçince Selahattin Eyyubi’nin destansı zaferiyle tekrar fethedilmiş ve mukaddes şehirde, insanlar yeniden huzur ve güven içerisinde birlikte yaşamışlardır" dedi. 


'BUGÜN İŞGAL VE ZULÜMLE ANILIR OLMUŞTUR'

Erbaş, Müslümanların idaresi altında altın çağ yaşayan barış ve huzur şehri Kudüs'ün 1'inci Dünya Savaşı'ndan sonra İslam coğrafyasının işgaliyle bu özelliğini kaybettiğini ifade ederek, "Bugün Kudüs maalesef yine işgal ve zulümle anılır olmuştur. Kudüs’ün kutsiyetine ihanet edilmiştir. Yine acının, sıkıntının, gözyaşının merkezi haline gelmiştir. Sömürgeleştirilen Filistin topraklarında, Kudüs’ün kadim değerlerle bağları kopartılmaya çalışılmaktadır. Tarihi mekanları tarumar edilmektedir. Yerli halkın tüm imkanlarına el konulmaktadır. Çeşitli baskı ve uygulamalarla Müslümanlar şehri terk etmeye zorlanmaktadır. Her türlü hak ve özgürlükten mahrum bırakılmaktadır. Filistinli Müslümanların evleri yıkılıp, iş yerleri kapatılmakta, tarım arazileri işgalciler tarafından yakılmaktadır. Bugün Mescid-i Aksa, sistematik saldırılar karşısında yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Filistin’i ve Kudüs’ü işgal etmek, aslında sadece bu bölgede değil, bütün yeryüzünde kaos çıkarmaktır. Kargaşayı körüklemek, savaştan beslenmektir. Kudüs gibi tarih boyunca insanlığı kucaklayan bir şehirden Müslümanları çıkarmaya çalışmak, aslında tüm insanlığın hukukunu tanımamaktır. Barışı, huzuru ve insanlığı katletmektir. Bunun için, Kudüs’ün esaretini meşrulaştıracak her söylem, vicdana, varoluşa, tarih ve kültüre karşı işlenmiş bir insanlık suçudur" diye konuştu. 

'KUDÜS BİLİNCİNİ GÜÇLÜ HALE GETİRMELİYİZ'

Erbaş, Kudüs'ün İslam'ın yurdu, İslam medeniyetinin tarihsel bilgi ve değerler hafızası olduğunu belirterek, "Kudüs, sıradan bir toprak parçası değildir. Kudüs ve Mescid-i Aksa, bize Peygamberimizin emanetidir. Emanete sahip çıkmak imanın gereğidir. Kudüs, Müslümanların ve insanlığın önünde bir vicdan, hukuk ve ahlak sınavıdır. Kudüs, bizi vahdete ve her alanda birlikte çalışmaya davet ediyor. Dolayısıyla tüm İslam dünyasında bütün mümin yürekleri birleştirecek çalışmalara hız vermeliyiz. Kudüs bilincini en güçlü hale getirmeliyiz. Bilmeliyiz ki Kudüs özgür oluncaya kadar hiçbir çalışma yeterli değildir. İslam coğrafyası olarak güçlerimizi birleştirdiğimizde, bu gücün farkına vardığımızda ve kendimize güvendiğimizde üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Bugün birileri mazlum ve Müslüman coğrafyaları sömürdüğü için zengin olmuştur. Bu coğrafyaların insanları arasına fitne ve tefrika tohumları ekip vekalet savaşları çıkardıkları için ikballerini tahkim etmektedirler. Öyle ise yapılacak en önemli şey bu coğrafyalara beraberce sahip çıkmaktır. Güçlü ve müreffeh bir İslam dünyası sadece Müslümanların değil, aynı zamanda bütün insanlığın huzur ve güvenini de temin edecek; hak, hukuk, adalet, emniyet arayan insanlığın vicdanı ve umudu olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

Erbaş, "Bizler dün olduğu gibi bugün de hakkın, haklının ve mazlumun yanında olmaya, zalimin ise karşısında durmaya devam edeceğiz. Mazlumlara umut olmaya devam edeceğiz. Bizler her daim Filistin halkının yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. İnanıyorum ki bu sempozyum Kudüs ve Mescid-i Aksa konusundaki farkındalığa önemli katkılar sunacaktır" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Gündem Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Ethem 1 yıl önce Şikayet Et
    Pusula, saçmalama satanlar sadece %6 idi. Onlarında tamamına yakını Hristyan Araplardı. Bu Propagandayı İsrail yaydı. Bakın biz işgal etmedik gönüllü verdiler diyebilmek için. Kur'an da bir Ayet var ''Size bir fasık haber getirdiğinde, hemen inanmayın araştırın.Sonra bir kavim hakkında haksızlık yapar da pişman olursunuz'' Hucurat 6.Ayet. Dikkat et Türkiye'de bu propagandayı Masonik gazeteler yıllarca yaydı. Sebebinin kim olduğunu buradan da anlayabilirsin
    Cevapla
  • pusula 1 yıl önce Şikayet Et
    onlar paraya tamah edip topraklarını sattılar , sonuç bu olur tabi.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail-Filistin savaşı: Hamas'tan son dakika açıklaması
S&P’den Türkiye notu kararı! Kredi not görünümü pozitife çevrildi