Cuntacıların gazetecileri nasıl fişlediği ortaya çıktı

27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılanmasını takip etmek isteyen gazetecilerin cunta yönetimi tarafından nasıl fişlendiği gün yüzüne çıktı.

Cuntacıların gazetecileri nasıl fişlediği ortaya çıktı
Cuntacıların gazetecileri nasıl fişlediği ortaya çıktı
GİRİŞ 30.05.2022 11:00 GÜNCELLEME 30.05.2022 11:00

Halkın iradesine vurulan darbenin ardından basını da sindirebilmek adına türlü yöntemleri kullanan cuntacıların çirkin provokasyon ve eylemlerini, Türkiye Gazetesi Yazarı Fatih Selek, köşe yazısında tek tek anlattı. İşte o dikkat çeken köşe yazısının tamamı:

Okurlarımızın karşısına 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde dikkat çekici bir manşetle çıktık.

Haberimizde o döneme dair belge ve fotoğraf toplayan araştırmacı Dr. Rasim Koç'un arşivinden tarihî vesikalar sunduk.

Koç'un neşrettiği "Günah Adası Yassıada" isimli albüm hüviyeti taşıyan kitapta "ÇOK GİZLİ" ibareli belgeler de vardı.

Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada'daki duruşmaları takip için sadece İstanbul değil; Ankara, Eskişehir, Denizli, Bursa, Balıkesir, Bilecik, Elâzığ, Giresun, Erzurum gibi yurdun değişik illerinden gazeteciler 'akreditasyon' başvurusu yapmış.

Türkiye'nin geleceğine vurulan 'darbe'; 27 Mayıs 1960Türkiye'nin geleceğine vurulan 'darbe'; 27 Mayıs 1960

Fakat cunta yönetimi, gazetecileri fişlemiş. Hem de öyle böyle değil.

Abdi İpekçi, Hakkı Devrim, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Altan Öymen, Oktay Ekşi, Tahir Kutsi Makal gibi gazetecilerin başvurusunda hiçbir mahsur görülmemiş.

Geçmişte Demokrat Parti'nin kapısından geçen "çiziği" yemiş.

Mesela Ankara Telgraf Gazetesi sahibi Gazanfer Kunt "Sabık iktidarın methini yaptığı söylenmektedir" diye fişlenmiş.

Ankara Hâkimiyet’in sahibi Faruk Taşkıran’a "Devrim hareketlerinden evvel eski iktidarın methiyesini yaptığı duyulmuştur" notu düşülmüş.

Ankara Telgraf Ticaret Postası sahibi Cahit Baydar için "Düşüklerin daima methiyesini yaptığı, Kızılay olayları sırasında sabık ve sakıt (milletvekili) Sezai Akdağ ile gençlik aleyhinde bulunduğu, resimler çektiği, boşboğaz, şımarık bir kimse olduğu söylenmektedir" denilmiş.

Merhum Osman Yağmurdereli'nin babası Trabzon Doğu Gazetesi sahibi Zeki Yağmurdereli'nin "Sakıt iktidarın faal elemanı olarak siyasi alanda her türlü faaliyeti gösterdiği..." belirtilmiş.

Bazı gazeteciler daha valiliklerin radarından geçememiş.

Bazı azınlık mensubu gazeteciler "Yunan emeline hizmet edebilecek karakterde, Ermenistan'ın kalkınmasını yazdı, aleyhimizde yazılar neşretti" gibi ifadelerle reddedilmiş.

En çok bilgi notu komünistler için düşülmüş.

Yaşar Kemal diye bildiğimiz Kemal Sadık Gökçeli için "Komünistliğinden şüphe edilmemektedir. Yaşar Kemal müstear adıyla gazetelerde yazı yazmakta ve eserler yayınlamaktadır. İnce Memet, Teneke ve Sarı Sıkacak adlı romanları vardır. Beyaz Mendil hikâyesi filme alınmıştır" denilmiş.

Aziz Nesin için "1941-1944 yılları arasında Kars Müstahkem Mevkii Kıtasında üsteğmen olarak çalışmış ve bu semtin savunma planlarının büyük bir kısmının krokilerini yapmıştır. Orduda hırsızlık yapıp mahkûm edilmiş olduğundan ihraç edilmiştir. Tanınmış bazı komünistlerle teması vardır. Solcu olarak tanınmaktadır" gibi ifadeler kullanılmış.

Şirin Payzın'ın babası Nizam Payzın için "Komünistliğinden şüphe edilmektedir" notu düşülmüş.

Şair Orhan Veli'nin kardeşi Adnan Veli Kanık için "1941 yılında Alman ve İtalyanlar lehinde casusluk yaptığından dolayı 30 sene hapse mahkûm edilmiş ve 1951 yılında af kanunundan faydalanmak suretiyle tahliye olunmuş bir kimsedir" şeklinde sözler sarf edilmiş.

Bu arada Demokrat Parti ile "kavgalı" olan gazeteciler için de parantez açılmış.
CHP'li gazetecilerden Falih Rıfkı Atay'ın "1952 senesinde hükûmetin manevi şahsiyetini tahkir ettiği iddiasıyla adliyeye verilmiştir" diye belirtilmiş.

İsmet İnönü'nün damadı Metin Toker için "Akis mecmuasında yazdığı yazıdan dolayı adliyeye verilmiştir ve mahkûm edilmiş bulunmaktadır" denilmiş.

Anlayacağınız darbeciler "gazeteci nasıl fişlenir" dersi vermiş!..
 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu kürsüyü tokatladı! Kurtulmuş: Buyrun er meydanına adaylığınızı ilan edin
Fiyatı 55 bin TL düşmüştü bugün 20 bin TL zamlandı: Otomobil fiyatlarına Aralık zammı!