Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Vur' emri için geri sayım! Hedef 600 kilometre

TSK, Suriye’de 470 köy ve kasabayı temizleyecek. Sınırın 600 kilometrelik kısmı kontrol altına alınacak, 45 kilometre derinliğe kadar inilecek. Harekat için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'vur' emri bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Vur' emri için geri sayım! Hedef 600 kilometre
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Vur' emri için geri sayım! Hedef 600 kilometre
GİRİŞ 03.06.2022 11:55 GÜNCELLEME 03.06.2022 11:55
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Türkiye, iç savaşının başladığı ilk dönemden itibaren hem sivillerin can güvenliği hem de sınır emniyetini esas alarak Suriye içerisinde güvenli bölgeler kurulması teklifinde bulunmuştu. Başta BM olmak üzere uluslararası camianın ilgisizliği sebebiyle Türkiye, bir dizi askerî operasyonla önce sınır aksındaki terör tehditlerini bertaraf etti. Ardından Halep, İdlib, Hama, Rakka ve Lazkiye hattında 6 milyonu aşkın Suriyeli mültecinin can güvenliğini sağladı.

Diplomasi kaynakları "Küresel aktörler Irak’ta (32-36. paralel) sergilediği güvenli alan hassasiyetini Suriye halkından esirgemesi katliam dozunun artmasını sağladı. Bu aynı zamanda Türkiye’yi de bir yandan sınırda yuvalanan terör silahı, diğer yandan ise mülteci baskısı ile zor durumda bırakmayı hedefleyen bir plandı. Ancak Türkiye kendi göbeğini keserek adım adım kendi güvenli koridorunu inşaa etti. Yapılacak son operasyon Suriye’de yeni bir dönemin başlangıcı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni harekatı resmen duyurduCumhurbaşkanı Erdoğan yeni harekatı resmen duyurdu

SÜREÇ ‘ADANA’ İLE BAŞLADI
Türkiye’yi güneyden tehdit eden PKK terörüne karşı iki ülke arasında ilk kapsamlı anlaşma 1998 yılında yapılan Adana Mutabakatı oldu. Türkiye’ye Suriye içerisinde 5 kilometre derinlikte operasyon imkânı sağlayan mutabakat, iç savaş sürecinde artan tehdit nedeni ile Türkiye tarafından 30 kilometreye çıkarıldı. Astana’da başlayan ve Soçi’de devam eden görüşmelerde Türkiye bu ısrarını sürdürdü ve İdlib’te bazı bölgelerde 65 kilometre derinliği bulan noktalarda askeri üsler kurdu.

Soçi’de yapılan mutabakata binaen İdlib-Lazkiye-Hama koridorunda müşterek devriyeler dönemi başladı. Serakıb-Turamba’dan başlayan devriyeler dönem dönem bazı engeller ve saldırılara rağmen devam etti. Türk ve Rus askerî konvoylarının devriyeleri M4 kara yolunun Halep-Lazkiye güzergahında icra edildi.

DEVRİYELER İCRA EDİLDİ
Öte yandan Türkiye’nin ABD ile ilk ortak devriye mesaisi 1 Kasım 2018 tarihinde Menbiç’te başladı. Amerikan güçleri kısa süre sonra Ruslara devrettiği Menbiç, Ayn İsa, Ebu Rasin, Ayn el-Arab ve Kamışlı, Tel Rifat gibi PKK işgalinde olan yerleşim birimlerinde bu faaliyet Rusya ile gerçekleştirildi. Özellikle Ayn İsa ve çevresinde yapılan müşterek devriyeler yine M4 kara yolunun doğu kısmında yapıldı.

MUHATAPLARA İLETİLDİ
Münbiç ve Tel Rifat’ın terörden temizlenmesi ile birlikte Türkiye’nin 35 kilometrelik güvenlik şeridi hedefi de önemli oranda gerçekleşmiş oluyor. Sınıra paralel 600 kilometrelik şeridin Resülayn-Tel Abyad aksında TSK-SMO birliklerinin kontrol ettiği bölgelerin derinliği yer yer 35-40 kilometreye kadar uzanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aşama aşama devam edecek dediği operasyonların hedefi Resülayn-Malikiye arasında kalan 300 kilometrelik aksında özgürleştirilmesi. Dışişleri kaynakları, sınırın temizlenmesi sonrası yeni terör bölgeleri inşaa edilmemesi adına bütün diplomatik kanalların kullanıldığını, PKK ve benzeri terör yapılanmalarına yeni direnç noktaları tahsis edilmesine izin verilmeyeceğinin bütün muhataplara iletildiği bilgisini paylaştı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 48
 • Alsancak 5 ay önce Şikayet Et
  Allah kolaylık versin tezzamamda zayiat vermeden hedefleri mize uşaşırız.
  Cevapla
 • Kerim 5 ay önce Şikayet Et
  Rabbim yolunuzu açık eylesin. Hiç birinizinde ayağınıza taş takılmadan zafere ulaşırsınız inşaallah. Yolunuz açık gazanız mübarek olsun.
  Cevapla
 • Hakkı hoca 5 ay önce Şikayet Et
  Fetih yakındır
  Cevapla
 • Barış 5 ay önce Şikayet Et
  Hayırdır savaş mı var?
  Cevapla
 • Cemalettin Dogan 5 ay önce Şikayet Et
  Sabirli olmak gerekiyor,Birakin gargalar ötsün,Seytan seytanligini yapsin.6 ay daha sabredin.
  Cevapla
 • Karahanlı.....1212 5 ay önce Şikayet Et
  6 Ay sonra ne olacak
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 6 ay önce Şikayet Et
  ABD'ye mesaj : "Sen benim tekerime çomak sokmaya devam edersen Irak ve Suriye'deki "beslemelerini" hallaç pamuğu gibi dağıtır 40 yıllık emeğini bi gece de buharlaştırırım. Batı'da da istediğin kadar Yunanistan'a yığınak yap. Dedeağaç'a 2.5 NM uçakla geldim. NATO'yu kilitler hesaplarını alt üst eder bana Ege'de tuzak kurarsan ölümüne seni orda da vururum..Belki senden kopar Rusya veya Çinle yoluma devam ederim..Dostuz kazıklarını yemekten bıktı artık Türkiye...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Peru'da Cumhurbaşkanı Pedro Castillo gözaltına alındı
Fuat Oktay'a iftira! Veysel Filiz'in CHP'lilerle çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı