Namaza gitti diye kovdular! Mahkemeden emsal karar

Mehmet Yetkin isimli işçi çalıştığı iş yerinden cuma namazına gittiği gerekçesiyle kovuldu. Konya'da yaşayan Yetkin'in iş yerine açtığı dava karara bağlandı. İş Mahkemesi, Yetkin'i haklı bularak işe iade edilmesine karar verdi.

GİRİŞ 08.06.2022 12:43 GÜNCELLEME 08.06.2022 17:36
Bu Habere 116 Yorum Yapılmış

Mehmet Yetkin, 2020'nın Aralık ayında bir akaryakıt istasyonunda servis destek personeli olarak işe başladı. Yetkin, 5 ay sonra Mayıs ayında öğle saatinde Cuma namazı için iş yerinin yakınındaki camiye gitti.

Ancak tesis müdürü iş yerini izinsiz terk ettiği konusunda hakkında tutanak tuttu. Daha sonra şirketinden ihbarname alan Yetkin'in, 2021 yılının Temmuz ayında ise iş akdi feshedildi.

MAHKEME: 'DİN VE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASAL BİR HAK'

Mehmet Yetkin, firma hakkında suç duyurusunda bulunarak hakkını aramaya karar verdi. Konya 1. İş Mahkemesine açılan davada mahkeme, "İşçinin kişiliğini gözetme borcu işverenin başta Anayasadan doğan bir yükümlülüğüdür.

Anayasanın, herkesin, kişiliğine bağlı, dokunulamaz, devredilmez, vazgeçilmez hak ve özgürlüklere sahip olduğunu öngören 12., herkesin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahip bulunduğunu düzenleyen 17., herkesin kişi özgürlüğüne ve güvenliğine sahip olduğunu bildirdi.

19., özel yaşamın gizliliğini öngören 20., vicdan, din, inanç, düşünce ve kanaat özgürlüğünü hükme bağlayan 24 ve 25.maddeleri kişilik haklarını güvence altına alan ilke ve kurallardır" açıklamasıyla Mehmet Yetkin'i haklı bularak işe iadesi konusunda hüküm verdi.

"EMSAL BİR KARAR OLSUN"

Çok mutlu olduğunu belirten Mehmet Yetkin duygularını anlattı. Yetkin, "Bir ansan camiye gitti diye işinden kovulur mu? Bu benim başıma geldi. Ben de hakkımı mahkemede aradım. Mahkemede beni haklı bularak işe iademe hükmetti. Namaz, benim hem borcum hem de anayasal hakkım. Bunu elimden almaya çalıştılar. İnşallah emsal bir karar olur. Eminim ki birçok çalışan işten atılma korkusuyla camiye bile gidemiyor. Camiye gitti gerekçesiyle işinden atılan varsa da onlar için de bir kapı açılmış oldu. Çok mutluyum. Adalet yerini buldu" diye konuştu.

Dosya, karşı tarafından itirazı üzerine Bölge Adliye Mahkemesine gönderildi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 116
 • Misafir Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Tamam işveren ayıp etmiş ama bunun bu maddenin iş kanunu kitabına girmesi gerekmez mi yani peki
  Cevapla
 • neyse o 5 ay önce Şikayet Et
  Bütün derdimiz sadece para biz nasıl bir Müslüman olduk Allah sonumuzu hayr eylesin
  Cevapla
 • erdinc can 5 ay önce Şikayet Et
  göndermek istemeyen patron işyerinde mescit ayırıp Cuma kıldırsın imam olarak sorun çözülür. Değilse bırakacak makul sürelerde.
  Cevapla
 • Leyla 4 ay önce Şikayet Et
  Cuma namazinin şartlarindan biriside cuma kilinan yer herkese acik olmali, senin dedigin gibi sadece calisanlarla kilinan cuma namazi kabul olmaz
  Cevapla
 • Utanın biraz 5 ay önce Şikayet Et
  Biraz utansanız ne olur? İzinsiz ayrılmak yanlış olabilir. Ama bu yapılanların altında yatan şey başka. Dünya sizi müslüman diye biliyor. Dünyaya karşı biraz utanın be! Bir yolcuya namaz kıldırmamak için yaptıklarınız bize utanç veriyor. Tuvalette bir saat kalana çit yok. Ama cumaya yarım saat gidene kıyamet kopar. Bu toplum islama yaklaışını utanç verici hale geldi.
  Cevapla
 • Türk 5 ay önce Şikayet Et
  İşyerlerinde molaları süistimal etmek bizde alışkanlıktır... Ama namaz konusu başka bi konu.. Hele hele Cuma namazı... İşverenin özellikle Cuma namazı konusunda daha duyarlı olması gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener ve Kılıçdaroğlu sözde birlikte temel atmışlardı, hala koyunlar otluyor!
Mustafa Sarıgül'den ittifak açıklaması: Cumhurbaşkanı davet ederse...