Yargıtay, Donanma davasında 12 kişinin yeniden yargılanmasına karar verdi

Yargıtay, terör örgütü FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemine yönelik 51 sanıklı davada beraat eden 3 kişiyle mahkumiyet alan 9 kişinin yeniden yargılanmasına karar verdi.

GİRİŞ 18.06.2022 17:14 GÜNCELLEME 18.06.2022 17:27
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemine yönelik davada, aralarında amiraller ile örgütün sözde ağabeylerinin de bulunduğu 53 kişi, Kocaeli 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılandı. Kandıra'daki Cezaevleri Yerleşkesi içerisindeki özel duruşma salonunda görülen davada 23 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 13 sanığa müebbet hapis, 9 sanığın ise beraatine karar verilirken, diğer sanıklara çeşitli cezalar verildi.

Verilen karar, katılan ve sanık avukatlarının temyiz talepleri sebebiyle, önce Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Ceza Dairesi, ardından Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi tarafından tekrar incelendi. Yargıtay 3'üncü Dairesi, davada verilen kararların büyük çoğunluğunu onaylarken, 3'ü beraat, 9'u mahkumiyet kararı alan toplam 12 sanık hakkında verilen kararları eksik araştırma ve delillerin değerlendirilmesinde düşülen yanılgıyla yazılı şekilde hüküm kurulması sebebiyle bozdu.

Anayasal düzeni ortadan kaldırmak, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından yargılanarak beraat eden sanıklar eski astsubaylar Ali Cihan Özçelik, Murat Göktürk ve Gürkan Kantaroğlu ile aynı suçlardan cezalar alan eski tuğamiral Nazmi Ekici, eski albay Önder Öngör, eski astsubay Olcay Keriman, eski kurmay binbaşı Özgür Gencer, örgütün mahrem ağabeyleri Emrah Çoban, Enver Kılıç, Mehmet Sarı, Oktay Aygün ve Ümit Kol dosyanın Kocaeli 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesinin ardından yeniden yargılanacak. (

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 2
  • VATANDAŞ 5 ay önce Şikayet Et
    "Donanma Komutanlığı'ndaki eylemine yönelik 51 sanıklı davada beraat eden 3 kişiyle mahkumiyet alan 9 kişinin yeniden yargılanmasına karar verdi."BU NEDİR ARTIK??? GERİ KALAN 39 KİŞİ "SÜTTEN ÇIKMA AK KAŞIK MI????????????????
    Cevapla
  • tepki 5 ay önce Şikayet Et
    gezi orman diye ortaligi yakanlar yargilanmasi gerek o zaman verilen butun zarari ødemeleri gerek orda olan hainler ve hapis cezasi alacak zaten bu konuyu ile baglari var
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fiyatı 55 bin TL düşmüştü bugün 20 bin TL zamlandı: Otomobil fiyatlarına Aralık zammı!
Alibeyköy'de İETT otobüsü tramvay ile çarpıştı