Tahıl koridorunda İstanbul planı! Bakan Akar dünyayı ilgilendiren gelişmeyi duyurdu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan tahıl koridoru açıklaması: İstanbul'da bir harekat merkezi kurulması konusunda genel bir anlayış birliği var

Tahıl koridorunda İstanbul planı! Bakan Akar dünyayı ilgilendiren gelişmeyi duyurdu
Tahıl koridorunda İstanbul planı! Bakan Akar dünyayı ilgilendiren gelişmeyi duyurdu
GİRİŞ 23.06.2022 18:08 GÜNCELLEME 23.06.2022 19:28
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi için oluşturulması planlanan "tahıl koridoru"na ilişkin, "İstanbul'da bir harekat merkezi kurulması konusunda genel bir anlayış birliği var." dedi.

Akar, Meclis'te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Türk-Rus askeri heyetlerinin Moskova'da yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi konusunda oluşturulması planlanan "tahıl koridoru" ile ilgili sorusu üzerine Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "gıda krizinin" çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti.

'KIRMIZI HAT' DİPLOMASİSİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Türkiye'nin Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerinin açık şekilde devam ettiğini aktaran Akar, şunları söyledi:

"Barışın, huzurun gelmesi, ateşkesin sağlanması için her düzeyde gayret göstermeye devam ediyoruz. Son olarak yaptığımız görüşmelerde kamuoyunun 'kırmızı hat' olarak adlandırdığı bir çalışma oldu. Birer arkadaşımızı bu konuda görevlendirdik. Onlar sürekli temas sağladılar. 1 Haziran'da Türkiye'ye askeri bir heyet geldi, Bakanlığımızda heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Bunun da devamı olarak 21 Haziran Salı günü bir heyetimiz Moskova'ya gitti. Görüşme olumlu, yapıcı şekilde gerçekleşti. Karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Hem bölge hem de Rusya ve Ukrayna için yararlı olabilecek konuları arkadaşlarımız masaya koydu."

TAHIL KORİDORUNDA İSTANBUL PLANI

Ukrayna, Rusya ve BM ile görüşmelerin devam ettiğini bildiren Akar, "Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl gemilerinin emniyetli şekilde ulaşımlarının sağlanması için yapılması gerekenler de görüşüldü. Bu konuda ciddi ilerlemeler kaydedildi. İstanbul'da bir harekat merkezi kurulması konusunda genel bir anlayış birliği var." diye konuştu.

Türkiye ve BM'den beklentilerin, Rusya'nın, Ukrayna'nın yapması gerekenlerin görüşmelerde ele alındığını belirten Akar, "Arkadaşlarımız görüşmeden memnun şekilde ayrıldı hatta jest olarak 'Azov Concord' isimli Türk gemisinin Ukrayna'nın Mariupol limanından ayrılabileceğine yönelik de bilgi verildi." dedi.

"TARAFLARIN TÜRKİYE'YE CİDDİ BİR GÜVENİ VAR"

Milli Savunma Bakanı Akar, olumlu gelişmelere yönelik beklentisini dile getirerek, "Önümüzdeki günlerde Ukrayna ile yapacağımız, bununla birlikte BM yetkilileri ile yaptığımız temaslar var. Bunların sonunda olayı bir noktaya getirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde somut adımlar atılabileceğini, olumlu gelişmeler olabileceğini değerlendiriyoruz. Geldiğimiz noktada tarafların olaya olumlu baktığını görüyoruz. Bu konuda beklentimiz olumlu. Beklentimiz, bir an önce tahıl yüklü gemilerin limanlardan emniyetli, ayrılması güvenli bir seyri müteakip hedeflerine emniyetli bir şekilde varmaları. Bunun için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı öncesi bu konuda olumlu bir gelişmenin olup olmayacağına yönelik soru üzerine Akar, "Burada birçok aktör var. Gelen bilgiler, yaptığımız çalışmalara göre olumlu yönde ilerliyoruz." diye konuştu.

"Ukrayna gerekli adımlar için bir garantörlük mü bekliyor?" sorusu üzerine Akar, "Burada savaşan iki taraftan bahsediyoruz. Herkes her türlü olasılığı, ihtimali düşünüyor. Biz de kolaylaştırıcı rol üstlenmiş bulunuyoruz. Arkadaşlarımız taraflarla konuşup istenmeyen bir durum oluşmadan işin planlandığı şekilde gerçekleşmesi için çalışıyorlar. Türkiye kendisine düşen görevleri yerine getiriyor. Tarafların Türkiye'ye ciddi bir güveni var." dedi.

Akar, insani yardım ve tahliyesi amacıyla gönderildiği Ukrayna'da kalan TSK'ya ait iki uçağa ilişkin soruya ise "Bu konuda hem Rus hem de Ukrayna tarafında ciddi ilerleme oldu. Beklentilerimizi kendilerine ifade ettik, bazı görüşlerimizi kabul ettiler. Bu konuda tarafların da yapılabilecekleri konusunda bizimle iş birliği anlayışında olduklarını gördük." karşılığını verdi.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI'NIN ZİYARETİ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın ziyaretine ilişkin soru üzerine de Akar, "İngiltere Savunma Bakanı ile olumlu, kapsamlı, faydalı, yapıcı görüşmeler gerçekleştirdik." ifadesini kullandı.

Hulusi Akar, hem ikili ilişkiler hem NATO'daki faaliyetler hem de bölgesel konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını anlatarak, "Birçok konuda anlayış birliğimiz olduğunu gördük. Bu da bizim açımızdan sevindirici oldu. Savunma sanayi konusunu da ele aldık. Birlikte yaptığımız çalışmaların daha da hızlanması, gelişmesi konusunda mutabık kaldık. Askeri eğitim iş birliği konusundaki çalışmalarımız, tatbikatlarımız var. Bunları da daha ileri götürmek için yapılması gerekenleri gündeme getirdik." açıklamalarında bulundu.

Görüşmede Ukrayna'daki gelişmelerin de ele alındığını belirten Akar, "Bizim ve kıyısı olan ülkeler için Karadeniz'in istikrarı çok önemli. Buranın rekabet alanına çevrilmemesini, Montrö'nün getirdiği çerçevede bölgedeki barışın, istikrarın, huzurun devam ettirilmesini, buna uyum sağlanmasını, bu konudaki faaliyetlerin, hareketlerin dikkatli olması gerektiğini konuştuk. Ukrayna'daki insani durumun giderek kötüleştiğini, bölgeye bir an önce barış ve huzurun gelmesi için ateşkesin olması konusunu vurguladık." diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunun da gündeme geldiğini bildiren Akar, şunları söyledi:

"Terörle mücadele konusunda azimli, kararlı olduğumuzu, terörü bitirmek için faaliyetlerimizi yoğunlaştırdığımızı, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini belirttik. İsveç, Finlandiya bağlamında da bunu vurgulayarak hassasiyetimizi dile getirdik. Bunun önemli olduğunu belirttik. Bu konudaki beklentilerimizin neler olduğunu açık ve net şekilde ortaya koyduk."

KAYNAK: AA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 5
 • Arif 7 ay önce Şikayet Et
  Her 1 tona karşılık vergi alınıp boğazdan bedava geçen gemilerin acısı çıkarılmalı
  Cevapla
 • Doğrucu 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiye düşmanlarına tahıl vermeyelim. Özellikle terör destekçilerine .İşi yokuşa sürelim.
  Cevapla
 • Batmanlı 7 ay önce Şikayet Et
  Bencede kağıt paralarını yesinler
  Cevapla
 • Yallah şöför 7 ay önce Şikayet Et
  ukrayna ve rusya tahıl yalanı. ukraynada o kadar tahıl yok. rusyada ukrayna da soguk memleketler haritada buyuk gozukmeleri abartı. ukrayna kendi halkını besleyemezken tahil satip silah mi alacak?
  Cevapla
 • Aladag 7 ay önce Şikayet Et
  Ukraynayi görseydiniz öyle düşünmezdiniz gerçekten tahıl ambarı Rusya bütün Türk cumhuriyetlerinin tahilini Rusya satıyor kazakistan turkiyenin 3.5 katı büyüklüğünde ve Kazakistan'da yetişen buğdayın kalitesi coook yüksek kazakistan rusyanin bugday ve tahıl deposu dur
  Cevapla
DİĞER HABERLER
EYT'liler dikkat: Eksik gün için sadece 3 seçenek var
Yeni kütleler yola çıktı! Kar yağışı geldi...İstanbul dahil 48 ilde alarm durumu...