Bakan Koca'nın hekimlerle buluştuğu toplantının detayları belli oldu

Hekimlerle buluşan Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'de hekimliğin yeni bir döneme girdiğini söyledi. Koca, çalışmaların devam ettiğini ve sonuçlandığında beklentileri aşabileceğini söyledi. Koca ayrıca, hekimlere hassasiyet çağrısı yaptı.

GİRİŞ 26.06.2022 15:41 GÜNCELLEME 26.06.2022 23:44
Bu Habere 111 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 58 hekimle bir araya geldiği toplantıda, sağlık çalışanlarına yönelik yeni düzenlemeler hakkında bilgi vererek, hekimlerin ekonomik şartlarının iyileştirilmesine yönelik yasanın uygulama yönetmeliği çıktığında sonuçların beklentileri aşacağını düşündüklerini belirtti.

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre Koca, 21 Haziran Salı günü Türkiye'nin farklı illerindeki hastanelerde ve sağlık kurumlarında farklı branşlarda görev yapan 58 hekimle bir araya geldi.

Bakanlık binasındaki toplantıya katılan hekimler, kendilerinin ve meslektaşlarının sıkıntıları nedeniyle daha önce Bakan Koca ile iletişim kuran çok sayıdaki hekim arasından seçildi.

Dört bölümden oluşan geniş kapsamlı toplantıda, hekimler için hayata geçirilen ve çalışmaları devam eden yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren Koca, "Türkiye'de hekimliğin yeni bir döneme girdiği" mesajını paylaştı.

HEKİMLER YENİ DÜZENLEMELRE İLİŞKİN SORULARINI YÖNELTTİ

Sağlık Bakanı Koca, toplantının ikinci bölümünde, sağlık çalışanlarının belli başlı sorunlarına getirilen çözümleri detaylı bir sunumla anlattı.

Toplantının üçüncü bölümünde ise hekimler, Koca'ya yeni düzenlemelere ilişkin sorularını yöneltti.

Sağlıkçılara yönelik şiddetin önlenmesi, hatalı tıbbi uygulama (malpraktis) dolayısıyla sağlık çalışanlarına açılan davalarda kasıt olmadıkça tazminatı devletin üstlenmesine ilişkin yasalar ile sağlıkçıların mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik yeni düzenlemeler, toplantının ana gündem maddelerini oluşturdu.

Düzenlemelere ilişkin merak edilen ve teknik olması nedeniyle tam anlaşılamayan konular da bu bölümde net şekilde hekimlere aktarıldı.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN YAPILANLAR 85 MİLYON İNSANIMIZ İÇİN YAPILMIŞTIR"

Bakan Koca, toplantının son bölümünde yaptığı değerlendirmede, düzenlemelerin köklü değişimleri barındırdığına, hekimleri meslek hayatları konusunda karamsarlığa iten sorunların böylelikle çözüme kavuşturulmasının amaçlandığına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mart Tıp Bayramı'nda bu düzenlemelerin müjdesini verdiğini anımsatan Koca, hekimlerin ekonomik şartlarının iyileştirilmesine yönelik yasanın yönetmelik hazırlıklarının sürdüğünü, yönetmelikle ortaya çıkacak sonuçların beklentileri aşabileceğini düşündüklerini bildirdi.

Koca, "Hekimlerin kavuştuğu imkanlar uzun zamandır hak edilmişti. Sağlık çalışanlarımız için yapılanlar, aynı zamanda 85 milyon insanımız için yapılmıştır. Yapılanların, aynı zamanda, salgınla mücadelenin bu kahramanlarına milletimizin teşekkürü anlamını içerdiği de düşünülmeli." değerlendirmesinde bulundu.

BAKAN KOCA'DAN "HASSASİYET" ÇAĞRISI

Sağlık çalışanlarına yönelik mesajlarını da toplantıda paylaşan Koca, salgınla mücadele döneminde gösterilen özveriye işaret ederek, "Sağlık kurumlarının kapısından içeri adım atan her hasta benim hastamdır." ifadesini kullandı. Koca, sağlık sistemindeki sorunların iş birliği içinde çözüme kavuşturulmasının önemini vurguladı.

Bakan Koca ayrıca sağlık meslek grupları arasında iş birliği ve uyuma önem verilmesini, hastalara olumlu yaklaşılmasını, yaşlılar, engelliler ve çocuklar gibi özel gereksinimli bireylere sağlık hizmetlerinde özel ilgi gösterilmesini istedi.

YENİ DÜZENLEMELER NELER GETİRİYOR?

Öte yandan, yakın zamanda Meclisten geçip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yürürlüğe giren üç yeni yasa, Türkiye'de hekimlik mesleği açısından da yeni bir döneme işaret ediyor.

12 Mayıs'ta yürürlüğe giren, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanunla, sağlıkta şiddet suçlarının cezası artırılırken, iyi hal indirimi de kaldırıldı. Darp suçu, kasten adam öldürme gibi en ağır suçları içeren katalog suçlar kapsamına alınırken, bu suçu işleyenlerin artık tutuklu yargılanması yasada düzenlendi.

Aynı tarihte çıkarılan bir diğer yasayla ise malpraktis davalarında, davacı taraf, haklı bulunması durumunda mahkemenin belirlediği tazminatı sağlık çalışanı yerine devletten alacak. Bu noktada hapis cezası gerektiren "kasten zarar verme" hali, kanunda tamamen ayrı tutuldu.

16 Haziran'da yasalaşan ve yönetmelik hazırlıkları süren, sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarında iyileştirme sağlayan düzenlemelerle ise hekimlerin hayat standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor.

Bu düzenlemelerle farklı hastanelerde ama aynı işi yapan hekimlerin maaşları dengeli hale getirilirken, sabit maaş dışında kalan gelirde artışın önü açılıyor. Sözleşmeli kadro ile yeni imkanlar sağlanarak, uzman hekim açığı olan hastanelerde görev almanın da özendirilmesi hedefleniyor.

Yapılan düzenlemeler, sağlık çalışanlarının daha iyi çalışma şartlarına kavuşturulması, sağlıkta hizmet kalitesinin daha iyi bir noktaya gelmesine önemli katkılar sağlayacak.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 111
 • saga 5 ay önce Şikayet Et
  Devlet hastanelerinin içini boşaltıp, özel hastaneleri doldurdunuz sonra da hastalar benim edebiyatı yapıyorsunuz. Bu edebiyatı yemeyiz. Sayın bakan Devlet hastanelerinde uzman doktor bulunmuyor.
  Cevapla
 • ........... 5 ay önce Şikayet Et
  doktorlar siz bu hakkınız olmayan imtiyazları çemkirip aldıkça daha iyi olacağınızı sanmayın battıkça dahada batacaksınız.... şimarıklar
  Cevapla
 • Hayret birşey 5 ay önce Şikayet Et
  Gitt oku 10 yıl zorunlu görevdi asistanlıktı yap gecen gündüzün olmasın pazarcısın köylüsün gelmiş uzaktan laf atıyorsun
  Cevapla
 • ........ 5 ay önce Şikayet Et
  Yani doktor sizi kasten öldürse yanlışlıkla oldu deyip tazminat bile ödemeden sıyıracak anladınızmı canımız onların elin deyip duruyordunuz alın işte canınız onların elinde yazıkk siz şimarttınız bunları
  Cevapla
 • Yuhhhh 5 ay önce Şikayet Et
  Allah doktorların eline düşürmesin şuna bakın rezalet
  Cevapla
 • Doktor33 5 ay önce Şikayet Et
  33 yaşinda maaş almaya basladim hala kitap okuyorum uzman olayım diyee aldığım rakam 2 asgari ücret .yazik degilmi emeklerime... ilkokul ortaokul mezunları sanayiye gidenler ev araba aldı. Ben nerden bulacam ev araba için 1 milyon tl yi .. Doktorlara saldırmayı bırakın
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 5 ay önce Şikayet Et
  Zorlamı doktor yaptılar!
  Cevapla
 • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  acele etme, biz senden daha az alıyoruz memur olarak, birden ev de araba da alınmaz. şükret biraz. ya da az daha oku sanayi de usta ol ev. araba al, o adam nasıl almış gör.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pele'den kötü haber: Endişe veren saatler...
Selçuk Bayraktar'dan bomba KIZILELMA paylaşımı: Teker kesti