Çanakkale'de ormanlara giriş yasaklandı

Çanakkale Valiliği tarafından alınan kararla ormanlara görevliler dışında girişler, bugünden itibaren 15 Eylül'e kadar yasaklandı.

Çanakkale'de ormanlara giriş yasaklandı
Çanakkale'de ormanlara giriş yasaklandı
GİRİŞ 02.07.2022 17:53 GÜNCELLEME 02.07.2022 17:53
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Çanakkale Valiliği'nce son günlerde ülke genelinde orman yangınları çıkması ve yangınlar açısından çok yüksek risk taşıyan sıcaklık, aşırı rüzgar, düşük nem gibi meteorolojik şartlar oluşması beklendiği için Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde ilave tedbirler alındığı belirtildi.

Bu kapsamda, 6831 sayılı 'Orman Kanunu' çerçevesinde, Çanakkale'deki ormanlara görevliler dışında bugünden başlayarak 15 Eylül'e kadar girişler yasaklandı.

Valiliğin açıklamasında, "Tüm iletişim araçları kullanılarak vatandaşlarımızın orman yangınları riski konusunda bilgilendirmenin yapılması, Çanakkale ili 2022 Yılı Orman Yangınları Mücadele Komisyon Kararı ile belirlenmiş olan Çanakkale vilayeti dahilindeki kamu kurum ve kuruluşlarda orman yangınlarında kullanılabilecek dozer, greyder, loder, treyler, itfaiye aracı, arazöz gibi her türlü araç ve gereçlerin görevli elemanları ile kritik hava hallerinde, her an kullanılmak üzere göreve hazır olarak bekletilmesi, orman idaresinin talebi üzerine ilgili araçların derhal temin edilmesi ve nakli için gerekli koordinasyonun Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yerine getirilmesi, orman yangınlarına sebebiyet verenlerin tespiti gayesi ile gerekli önlemlerin alınması, şüphelisi tespit edilenler ile ilgili olarak kanunda öngörülen yasal işlemlerin uygulanması, ayrıca ilgili hususların kaymakamlıklarca köy halkına duyurulması hususlarında gereği yapılacaktır" denildi.

KAYNAK: DHA
Ömer Faruk Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Faruk Aktaş
YORUMLAR 3
 • Yağmur 5 ay önce Şikayet Et
  Özellikle Akdeniz iklimi görülen bölgelerde ormanlara giriş ekim ayına kadar yasaklansın, herkes bahçesinde yapsın mangalını, semaverini
  Cevapla
 • Ayarcı 5 ay önce Şikayet Et
  Sadece Çanakkale değil,tüm ülkedeki ormanlara giriş yasaklansın...
  Cevapla
 • Arif 5 ay önce Şikayet Et
  Tüm ormanlara girişi yasaklayın. Normal insan ormana girip ne yapacak ? Sadece görevli memurlar bulunsun. İzinsiz gireni de vurmaya yetkili olsun.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Müjdeyi Erdoğan açıklayacak: Müthiş haber geldi, Türkiye'deki rezervin 2 katı petrol...
Bursa'daki uçak kazası kameralara yansıdı