Cumhuriyet'te akıllara zarar anket: "Rakamlar böyleyse HDP ile niye uğraşıyorlar"

Cumhuriyet gazetesinde yer verilen Yöneylem isimli bir araştırma şirketinin seçim anket sonuçları akıl sınırlarını zorluyor. Muhalefete yakın anket firmaları, seçim öncesi uçuk rakamlar üzerinden algı operasyonuna soyunuyor.

Cumhuriyet'te akıllara zarar anket: "Rakamlar böyleyse HDP ile niye uğraşıyorlar"
Cumhuriyet'te akıllara zarar anket: "Rakamlar böyleyse HDP ile niye uğraşıyorlar"
GİRİŞ 06.07.2022 19:16 GÜNCELLEME 06.07.2022 19:17
Bu Habere 340 Yorum Yapılmış

Muhalefete yakın Yöneylem Araştırma şirketinin anketine göre pazar günü seçim olsa CHP yüzde 23'le birinci parti oluyor, ikinci sırada AK Parti yüzde 22.5 oy alıyor. İYİ Parti yüzde 13.3, HDP yüzde 8.7, MHP yüzde 6.8 oy alıyor. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise CHP yüzde 27.7, AK Parti yüzde 27.1, İYİ Parti yüzde 16, HDP yüzde 10.4 ve MHP yüzde 8.2 oy alıyor.

Ankete göre milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı yüzde 33.3, Millet İttifakı 39.8 gibi bir oy alıyor.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİNDE KOMİK RAKAM

Anketteki en uçuk istatistik ise cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik. Buna göre pazar günü seçim olsa Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 30.9, henüz belli bile olmayan muhalefet adayı ise yüzde 54.2 gibi bir rakam alıyor. Kararsızların oranı ise yüzde 9.5 olarak gözüküyor. Anketteki Erdoğan-Kılıçdaroğlu eşleşmesinde CHP lideri yüzde 46.6, Cumhurbaşkanı yüzde 37.5 olarak gözüküyor.

Muhalefete yakın Gezici son anketi açıkladı! işte parti parti oy oranıMuhalefete yakın Gezici son anketi açıkladı! işte parti parti oy oranı

"HER BİRİ BİRBİRİNDEN TUTARSIZ"

Anketi değerlendiren GENAR Başkanı İhsan Aktaş, "Yağmur gibi her gün araştırmalar yayınlanıyor ama her biri birbirinden daha tutarsız. Moda gibi şu an sabah erken kalkan bir araştırma yayınlıyor" dedi.

Bu araştırmaların neredeyse tamamının bilimsel bir altlığı olmadığını belirten Aktaş, "Bir firma diyor ki CHP yüzde 30, öteki de İYİ Parti yüzde 20. Rakamlar böyleyse madem 4 parti artı HDP ile niye uğraşıyorlar. İki parti yürüsünler. Yanlarında 4 parti artı HDP'yi tutmaya çalışıyorlarsa onlar da sorun gördüğünden dolayıdır. AK Parti ile CHP arasında 10 puana yakın puan farkı var. İYİ Parti de bizdeki araştırmalarda yüzde 13'ü hiç geçmedi" dedi.

Son seçim anketi açıklandı: İşte Cumhur ve Millet İttifakı ile partilerin oy oranlarıSon seçim anketi açıklandı: İşte Cumhur ve Millet İttifakı ile partilerin oy oranları

DAŞDEMİR: AK PARTİ YÜZDE 36 CİVARINDA

Anketi değerlendiren Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir ise, "Cumhur İttifakı burun farkıyla önde. AK Parti'nin 27 gibi olma gibi bir durumu yok. AK Parti 36 civarında. CHP 26-27 çıkıyor. Erdoğan kararsızlar dağıtılmadan yüzde 36 çıkıyor. Bu da tek başına Erdoğan'ın oyunun yüzde 36 olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

MUHALİFLERİN TOPLAM OYU ERDOĞAN'A EŞİT

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı, "Cumhurbaşkanı olarak kimi görmek istersiniz?" sorusuyla yapılan anketlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 33-40'la birinci aday olduğunu söyledi. SONAR'ın anketine göre Erdoğan'ı yüzde 13-18 ile Mansur Yavaş, yüzde 8-11 ile Meral Akşener, yüzde 6-10 ile Ekrem İmamoğlu takip ediyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun oyu ise İmamoğlu ve Akşener'in de gerisinde çıkıyor.

Bayrakçı, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu, Meral Akşener diyenlerin toplamının bile Erdoğan'ı 1-2 puanla geçtiğine işaret ederek, "Bazı arkadaşlar bu 4 ismin verilerini toplayarak Erdoğan'dan fazla buluyorlar. Ancak muhalefet adayı belli olduğunda bu oranın aynı kalacağı belirsiz. Örneğin Mansur Yavaş'ın aday olması durumunda HDP oyları düşebilir" diye konuştu. 

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 340
 • VATAN AŞKI 1 ay önce Şikayet Et
  Sizler hep rüyada görürsünüz sevinçler mutluluklar içinde ama ama rüyanızdan uyaninca BaLkOn konuşmasını dinlersiniz fox çular bizler ELHAM DÜRÜLLQH MÜSLÜMANIZ REYİSİ ÜZLEYİN YOLA DEVAM
  Cevapla
 • Osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Gülerim sadece
  Cevapla
 • Yavuz Selim 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar namussuz
  Cevapla
 • Özer 1 ay önce Şikayet Et
  Her seçimde yapılan oylamada CHP hep önde ama seçim günü Tayyip Erdoğan hep balkonda bir türlü anlayamadı CHP bu halkı HDP ile yan yana olduğun süreçe anca evinizden balkon konuşmasını izlersiniz bu millet sıkıntı var diye PKK ile kol kola olana oy atmaz
  Cevapla
 • Halil 1 ay önce Şikayet Et
  Anketçiler kaç bin dolar aldınız milletin aklıyla alay etmek için hangi seçimde görülmüş Kemal Knın seçim kazandığı Amerikan cuntacısını 1.göstermek için ceplerini iyice dolduruldu demek ki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'a 18.5 milyon Euro'luk dev teklif!
Kılıçdaroğlu'nun sözleri İYİ Parti'yi kızdırdı