Bakan Koca'dan "hekimlere silah ruhsatı verilsin" talebine tepki

Hekimlere silahlı ruhsat talebine tepki gösteren Sağlık Bakanı Koca, "Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile hekimleri arasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir?" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'dan "hekimlere silah ruhsatı verilsin" talebine tepki
Bakan Koca'dan "hekimlere silah ruhsatı verilsin" talebine tepki
GİRİŞ 11.07.2022 20:15 GÜNCELLEME 11.07.2022 22:57
Bu Habere 290 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hekimsen'in doktorlara silahlı ruhsat talebine tepki gösterdi. Koca, "Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile hekimleri arasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir?" ifadelerini kullandı. Koca'nın sosyal medyadan yaptığı açıklama şöyle: 

"Hekimler adına hareket ettiğini ileri süren bir yapı, bugün yayınladığı bildiride, hekimlere ruhsatlı silah verilmesini talep etti. Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile hekimleri arasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir? Hastayla hekim nasıl hasım gibi gösterilebilir?

Bu vesileyle halkımıza hatırlatmak isterim: Dr. Ekrem Karakaya cinayeti yürekleri yaktı. Şiddet eğiliminin nelere yol açabileceği görüldü. Sağlıkta şiddetin nedenlerinde bilinçsiz beklenti, ortamın stresi ağırlıkta. Hekime güveni esas alın. Hekim elinden gelenin en iyisini yapar."

HEKİMSEN'İN YAYIMLADIĞI BİLDİRİ

Hekimsen'den paylaşılan bildiride şu ifade yer almıştı;

 • Hekimlerden isteyenlere diğer birçok devlet personeline yapıldığı gibi çok düşük vergilerle silah ruhsatı verilmesi, elektromanyetik silahların sağlık kurumlarında yaygınlaştırılması, ASM'lerde de asgari elektromanyetik silahlı güvenlik görevlisi istihdamının sağlanması.

Hastanelerin güvenliği yeniden gündem: Son kanun ne diyor? X-Ray önlemi alınabilir mi?Hastanelerin güvenliği yeniden gündem: Son kanun ne diyor? X-Ray önlemi alınabilir mi?

HASTANELERİN GÜVENLİĞİ YENİDEN GÜNDEMDE

Konya Şehir Hastanesi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ekrem Karakaya'nın öldürülmesi hastanelerdeki güvenlik sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Sağlık çalışanlarına şiddet her kesimden tepki çekerken, caydırıcı adımların atılması da oldukça önemli. 

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara daha ağır cezaların uygulanması gündemdeydi. Daha önce de hastanelerin girişine X-ray cihazı konulması da tartışılmıştı. 

Geçtiğmiz Mayıs ayında Resim Gazete'de yayımlanan Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la birlikte kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amaçlanmıştı. 

İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 290
 • meraci83 4 ay önce Şikayet Et
  Kendini insana adamış ve hipokrat yemini etmiş bir meslek grubunun silah ruhsatı alma önerisi tam bir zihniyet körlüğü, tam bir şuursuzluktur. Her kimse bu öneriyi yapanlar acilen akıl hastanesine kapatılmalı ve statüleri iptal men edilmelidir. Düşünsenize tıpbiyeli silahlı bir örgüte muayene için gidildiğini!...
  Cevapla
 • Gezgin 4 ay önce Şikayet Et
  Memleket şizofren pisikopatlarla dolu silah belde olunca kendini adam sananlarla dolu daha neler neler
  Cevapla
 • Gez 4 ay önce Şikayet Et
  Acilen Rus sağlık sistemine geçilmesi lazım.
  Cevapla
 • Orhan 4 ay önce Şikayet Et
  Bu mesele cok abartildi. Ulke genelinde heryerde varolan bir sorun bu! Bu sorunu sadece saglik sektorundeymis gibi lokalize etmek cozum degildir.
  Cevapla
 • Alperen 4 ay önce Şikayet Et
  İsteyen her hekim taşıma ruhsatlı silah alabiliyor zaten,zannediyorum bunlar polis yada asker gibi devletin kendilerine silah vermesini istiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP'li Remziye Tosun'dan Meclis kürsüsünde terör örgütü provokasyonu
Ölen çocukların sayısı artıyor: Strep A bir ülkede daha görüldü!