Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Yunanistan’ın her yıl tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliğini bahane ederek, Batı Trakya Türk azınlığına ait 4 ilkokulu daha kapatma kararı almış olmasını kınıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a tepki
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a tepki
GİRİŞ 22.07.2022 19:45 GÜNCELLEME 22.07.2022 19:55
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Yunanistan’ın Batı Trakya Türk azınlığına ait 4 ilkokulu daha kapatma kararı almasına ilişkin soru üzerine, “Yunanistan’ın her yıl tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliğini bahane ederek, Batı Trakya Türk azınlığına ait 4 ilkokulu daha kapatma kararı almış olmasını kınıyoruz” dedi.

Sözcü Bilgiç, “Son yıllarda tekrarlanan bu son kararla birlikte azınlık ilkokullarının yarısından fazlası kapatılmıştır. Böylelikle Batı Trakya Türk azınlığına ait ilkokulların 'geçici durdurma' yoluyla kapatılmasına yönelik Yunanistan’ın uyguladığı politikanın sistematik bir hal aldığı görülmektedir. Defalarca belirttiğimiz gibi Lozan Barış Antlaşması hükümleri gereği azınlığın kendi okullarını kurma, idare etme ve denetleme hakkını ihlal eden bahse konu kararlar, Batı Trakya’daki soydaşlarımıza yönelik yıllardır her alanda sürdürülen ayrımcı ve baskıcı politikaların eğitim alanındaki yansımasının bir göstergesidir. Yunanistan, bir yandan öğrenci azlığı bahanesiyle ilkokul kapatırken, diğer yandan ihtiyaç olmasına rağmen azınlık tarafından sürekli gündeme getirilen yeni azınlık ortaokul/lisesi açılması taleplerini görmezden gelmekte ve azınlık mensubu çocukların eğitim haklarını ihlal etmektedir. Yunanistan’ı her eğitim-öğretim yılında tekerrür eden azınlık okullarına yönelik ayrımcı politikalarına son vermeye davet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, her zaman hem ikili temaslarda hem de uluslararası platformlarda azınlığın hak ve hukuk mücadelesini desteklemeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 10
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  Trakya dediğin nedir , Edirne'ye dev bir İslami İlimler , Mühendislik , Tıbbi Bilimler Üniversitesi açarız . Batı Trakyadan gelen öğrenciler , yurtlarda kalır . Bayramlar ve Tatil günleri Yunanistan'a geri dönerler .
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan çocuklarına okullardan başlayarak “ Türk düşmanlığı” aşılarken, Karadenize geziyle gelip yıkık ahırı “Aha burası PONTUSLU dedemin eviymiş” masalları anlatırken hepimiz avare modundayızzz, Araba ile otoyollarda giderken trafik tabelalarında "Türkçe isimleri altında YUNANCA İLÇE KÖY MEZRA İSİMLERİ yazarsaaı ?? !Bizler çocuklarımıza ne Yunanistan’ın “MEGALİ İDEASI” nı, ne İsrailin “VADEDİLMİŞ TOPRAKLAR” felsefesini, ne de Vatikan’ın “21NCİ YÜZYIL ANADOLU VE ORTADOĞUNUN HRİSTİYANLAŞTIRMA YÜZYILI OLACAK” felsefesini anlatıyoruz. Hepimiz hatalıyız.. Hepimiz SUÇLUYUZZZZ…!!??
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  bizde kapatalım diyecek ama bizde milyonlarca Yunan ve Yunan kafalı var o iş zor
  Cevapla
 • Mete 2 ay önce Şikayet Et
  Sizde kapatin fenerden baslayin.
  Cevapla
 • hasan 2 ay önce Şikayet Et
  kınamaya devam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Stratejik bölgeyi kaybettiler: Köşeye sıkışan Ruslar geri çekildi!
İmran Han hakkında tutuklama emri!