Lavrov’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaştırılmasına yönelik İstanbul'da imzalanan "tahıl koridoru" anlaşması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Lavrov’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür
Lavrov’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür
GİRİŞ 22.07.2022 20:34 GÜNCELLEME 22.07.2022 20:35
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarına ulaştırılması için Türkiye'nin girişimleriyle Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında bugün İstanbul'da imzalanan anlaşmayla ilgili açıklamada bulundu. Bakan Lavrov, Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden görüntülü mesaj yayınlayarak, anlaşmanın detayları hakkında bilgi verdi. ABD ve müttefiklerinin bu durumu daha önce sürekli sabote etmek istediğini savunan Lavrov, "Rusya bu alandaki yükümlülüklerine sadık kalmaya devam edecektir. ABD ve müttefikleri tarafından jeopolitik maceralar için gıda kullanımı kabul edilemez ve insanlık dışıdır. Washington ve Brüksel'in bugünkü anlaşmaların gerçekleştirilmesine engel olmaktan vazgeçmeleri memnuniyet verici. Sonuç olarak özellikle Rus delegasyonunun çabalarıyla paket anlaşmanın geniş bir çerçevede depolitize edilmiş niteliğini korumak ve böylece gelişmekte olan gıda ithalatçısı ülkelere yönelik en geniş hareket alanını sağlamak mümkün oldu" dedi.

Bakan Lavrov, Batılı ülkelerin bu anlaşmaya sahip çıkması gerektiğini söyleyerek, "Önümüzdeki dönemde bu anlaşmaların etkin bir şekilde uygulanması için gerekli tüm çabaların gösterileceğini umuyoruz. Bu bağlamda BM'nin vicdani yardımı ve Batı ülkeleri de dahil olmak üzere bir bütün olarak uluslararası toplumun yapıcı yaklaşımı önemsiz değildir. Rus ve Ukrayna tarım ürünlerinin dünya pazarlarındaki önemli payı göz önüne alındığında kesintisiz ihracatlarının sağlanması, özellikle gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkeler için gıda güvenliğini sağlamanın acil görevlerini karşılamaktadır" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında anlaşmanın imzalanması için yoğun gayret gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür eden Lavrov, "Sonuç olarak bugün elde edilen sonuçlara katkılarından dolayı Türk ortaklarımıza, şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • FERDİ OKAN 1 yıl önce Şikayet Et
  DÜNYA LİDER GÖRSÜN BİZ REİSE BİZE LİDER OL DeDİK O MAŞALLAH DÜNYA LİDERİ OLDU ALLAH SENDEN RAZI OLSUN REIS
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Kafire guvenen yok. İşimizin olduğuna bakıyoruz ne guzel.
  Cevapla
 • Sinan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kafirlere güven olmaz yarın birlik olur saldırırlar.Operasyon çok gecikti herhalde devletlerini ilan etmelerini bekliyoruzdur.Bunları BM bir tanırsa geçmiş olsun.
  Cevapla
 • hakıkat 1 yıl önce Şikayet Et
  4 veya 5 ay sonraya operasyon... avrupa karısacak kı bızde surıyede hareket edebılelım devlet senden akıllı merak etme
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  RTE....Gerisi teferruat...
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Nimet'e ayrımcılık olmaz , Ukrayna tahılı ihraç edilecekse , tabiki Rus tahılı da ambargo uygulamaksızın ithal edilmelidir .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DEM Parti İBB adayı Beştaş'tan Özgür Özel'in sözlerine tepki: CHP'den alacağımız var
Akşener'den ittifak dayatmasına hodri meydan: Sizin için mi parti kurduk!