Çalıntı sorulara "dua" kodlaması! Sınavda FETÖ oyunu deşifre oldu

Ankara'da '2015 Sermaye Piyasası Kurulu Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı' sorularında FETÖ'nün ByLock yazışmalarında sınav sorularından "dua", soruların dağıtılacağı örgüt üyelerinden "dualık" diye bahsedildiği ortaya çıktı.

Çalıntı sorulara "dua" kodlaması! Sınavda FETÖ oyunu deşifre oldu
Çalıntı sorulara "dua" kodlaması! Sınavda FETÖ oyunu deşifre oldu
GİRİŞ 27.07.2022 22:22 GÜNCELLEME 27.07.2022 22:23
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Ankara'da '2015 Sermaye Piyasası Kurulu Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı' sorularını sınav öncesi temin ettiği belirlenen Sümeyye Y. hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15 yıl hapis talebiyle dava açıldı. İddianamede yer alan ByLock yazışmalarında sınav sorularından 'dua', soruların dağıtılacağı örgüt üyelerinden 'dualık' diye bahsedildiği belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ'nün 2015’te yapılan Sermaye Piyasası Kurulu Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı sorularını alıp, örgüt üyelerine dağıttığı tespit edildi. Örgüt üyelerinin aralarında yaptıkları ByLock yazışmalarında sınav sorularının kimlere verileceğini konuştukları belirlendi. Soruşturma sonunda soruları sınav öncesi temin ettiği belirlenen Sümeyye Y. hakkında iddianame düzenlendi. Örgütten sınav sorularını alarak SPK’da uzman yardımcısı olarak çalışmaya başlayan ve KHK ile ihraç edilen Sümeyye Y. hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15 yıla kadar hapis talep edildi.

İddianamede yer alan bilgilere göre; örgütün Ankara’daki kurum sınavlarına hazırlık için açtığı sözde çalışma evleri tek tek tespit edildi. Örgütün, bu evlere deşifre olmaması için 'yıldız', 'nakış', 'mutlu', 'kısmetim', 'orkide', 'mehterler', 'bal' gibi kod isimleri verdiği belirtildi. Evde kalan kişilerin, evlere tahsis edilen GSM hatları üzerinden aileleriyle irtibata geçtiği, örgüt içi iletişimin ise evlere tahsis edilen ByLock hesapları vasıtasıyla gerçekleştiği belirtildi.

BYLOCK YAZIŞMALARI ORTAYA ÇIKTI

Örgütün bu evlere özel olarak tahsis ettiği ByLock hesapları üzerindeki yazışmalar da iddianamede yer aldı. Yazışmalarda sınav sorularından 'dua', soruların dağıtılacağı örgüt üyelerinden 'dualık' diye bahsedildiği ifade edildi. 'Bahar' kod adlı Belgin G.’nin kadın çalışma evlerinden, eşi Eren G.'nin ise erkek çalışma evlerinden sorumlu olduğu belirtildi. İddianamede yer alan örgüt üyeleri arasındaki yazışmalardan bazıları şöyle:

Belgin G.: Dua gelmedi mi? Seher’e de verin demiş Kevser Abla. Seher’i alıp başka yere gideceğim.

Eren G.: Kimlere vereceksin, Şevko’ya sordun mu?

Belgin G.: Şimdi benim 7 kızım var, 7’si de dualık; ama Seher ve hukukçu Hatice’nin hiç dilleri yok. 35 üstünde YDS puanları da yok, dikkat çeker mi?

Kadriye Y.: Dil kısmını puanlarından biraz daha yüksek yapabilirler.

Belgin G.: Kevser Abla, öğlen hukukçuların yanına uğradım ‘SPK’ya gireceksiniz’ dedim. ‘Muhasebemiz biraz değil hiç yok’ diyorlar. Şimdi burada en az 50 alma şartı var diye biliyorum. Vergide hiçbir şey yapamayıp burada en az 50 olacak şekilde yapmak dikkat çeker mi? Çocuklar duayı bilmediklerinden 'kesin yapamayız' gözüyle bakıyorlar.

Kadriye Y.: SPK adayınız varsa dua iletelim.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

İddianamedeki ifadesinde suçlamaları kabul etmeyen Sümeyye Y., etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmasını gerektirir bir hali bulunmadığını da belirtti. Ayrıca iddianamede, Sümeyye Y.’nin 2014-2016 yılları arası Ankara’da bulunan örgüt çalışma evlerinde kaldığı, bu evlerde uygulanan yasaklara ve gizlilik tedbirlerine riayet ettiği, kurum sınav sorularının sınav öncesinde kendisine tevdi edileceği derecede örgüt tarafından sahiplenilmesi nedeniyle sanığın üzerine atılı 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan cezalandırılması talep edildi.

KAYNAK: DHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 18
 • ammar 1 yıl önce Şikayet Et
  Hakkım bunlara haram olsun, buna göz yuman idarecilerer haram olsun,hala bunları görevde durduranlara çok ayıp
  Cevapla
 • ammar 1 yıl önce Şikayet Et
  Çalıntı sorularla şef müdür olanlar hala görevde ve çatır çatır muhalefete çalışıyorlar.
  Cevapla
 • ammar 1 yıl önce Şikayet Et
  Çalıntı sorularla şef müdür olanlar hala görevde ve çatır çatır muhalefete çalışıyorlar.
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bazıları diyorlar ki dershaneleri kapattınız bugün neden hala dershaneler var diyor. Bu tabiki bizdeki eğitim sisteminin çarpıklığı ama 2011 yılında dershanelerin kapatılmasının sebebi fetö dershaneleri fetönün istihbarat merkezleriydi. Ama o gün bunu iktidar açıktan ifade edemedi. Onun için hala birileri özelikle Hüseyin Çelik'e duyurulur.
  Cevapla
 • Kral 1 yıl önce Şikayet Et
  1994 yılında fetönün Giresun İkbal dershanesinde Türkçeden , sosyal bilimlerden ,matematikten ve fenden şu kadar soruyu birebir yakaladık diyerek soruları yayınlamışlardı ve cevap şıkları dahi aynıydıo gün bunları nasıl yakalıyorlar diye şaşırmıştım sonra anladık ki adamlar o günde soruları çalıyorlamış. Ama çaldıkları soruların birazını yayınlıyorlardi ki dikkat çekmesin ve milletin çocuklarını kandırmak için pazarlamada kullanıyorlardı. Aynı zamanda bugün fetöyü Tayyip Erdoğan büyüttü diyen CHP şunu çok iyi biliyor ki o fetöyü kuranda bu milletin balına bela edende taaa kendisi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te muhteşem açılış
Gazze'deki çocukların anısına karne bağlı balonlar gökyüzüne bırakıldı