Ali Erbaş'tan Hicri yılbaşı mesajı: Kutlu yürüyüş 1444 yıl önce başladı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türk milletinin ve tüm İslam aleminin hicri yeni yılını tebrik ederek, "Yüce Allah’tan yeni hicri yılda insanlığı huzur ve selamete, yeryüzünü barış ve berekete mazhar kılmasını niyaz ediyorum" dedi.

Ali Erbaş'tan Hicri yılbaşı mesajı: Kutlu yürüyüş 1444 yıl önce başladı
Ali Erbaş'tan Hicri yılbaşı mesajı: Kutlu yürüyüş 1444 yıl önce başladı
GİRİŞ 30.07.2022 13:12 GÜNCELLEME 30.07.2022 13:12
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hicri yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Hicri yeni yılda Allah’tan insanlığı huzur ve selamete, yeryüzünü barış ve berekete mazhar kılmasını niyaz eden Erbaş, “Yeni bir yılbaşına eriştiğimiz bu günler, bizlere zamanın anlam ve değeri üzerine yeniden düşünme fırsatı sunmaktadır. Cenab-ı Hakk’ın bahşettiği büyük bir nimet olmanın yanı sıra her anı ilahi bir emanet sayılan zaman, yenilenmesi, biriktirilmesi ve satın alınması imkansız olan eşsiz bir sermayedir” ifadelerini kullandı.

KUTLU YÜRÜYÜŞ

Zamanın değerli olduğunu, bununla birlikte bazı olayların gerçekleştirdikleri zamana ayrıcalıklı bir anlam ve değer kazandırdığını dile getiren Erbaş, şunları kaydetti:
“Bugün yıl dönümünü idrak ettiğimiz hicri takvimin bizlere hatırlattığı en önemli olay, bu takvime başlangıç kabul edilen ve taşıdığı anlam bakımından Müslümanlar nezdinde, sebep ve sonuçları bakımından ise tüm insanlık için tarihi bir dönüm noktası olan hicret hadisesidir. Bundan 1444 yıl önce gerçekleşen hicret, Rasul-i Ekrem (s.a.s.) ve ona tabi olanların, adeta zamanın ve mekanın daraldığı Mekke’deki bütün varlıklarından vazgeçerek umuda doğru yol aldıkları kutlu bir yürüyüştür.”

Müslümanların tevhit ve adaleti ayakta tutma uğrunda verdikleri varoluş mücadelesini hicretle yeni bir boyuta taşıdıklarını belirten Başkan Erbaş, “Müslümanlar, Allah’a teslimiyetin, Peygambere sadakatin ve Müslümanca yaşama azminin en büyük örnekliğini sergilemişlerdir. Hicret ettikleri Yesrib’i İslam’ın hayat veren ilkeleriyle yoğurup güven, huzur ve esenlik şehri Medine’ye dönüştürerek adaletin, merhametin, insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı eşsiz bir medeniyet inşa etmişlerdir” dedi.

Hicretin hayatın getirdiği sıkıntılar karşısında ümitsizliğe kapılmadan tedbir, tevekkül ve kararlılıkla istikamette bulunmak olduğunu hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hicri yeni yıl mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Hicret, İslam'ın evrensel değerlerini ve güzel ahlak ilkelerini kuşanarak güçlü bir inanç, sağlam bir irade ve sarsılmaz bir azimle geleceğe yol almaktır. Diğer taraftan hicret, kötülükler karşısında metanet ve cesaretle durmak ve zamanın nabzını tutarak, Kur’an’ın mesajını doğru bir yöntemle asrın idrakine sunmanın ve tüm yeryüzünde iyilikleri çoğaltmanın gayreti içerisinde olmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin hicri yeni yılını tebrik ediyor, 'zaman bendedir ve mekan bana emanettir' şuurunun zihin ve gönül dünyamızda her daim diri kalmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum."

KAYNAK: İHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 7
 • Göktürk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün islam aleminin yeni hicri yılını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim Allah başımızdaki belaları def eder inşallah amin
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hicri yılbaşını günler öncesinden ulusal yerel yazılı görsel basında millete anlatılmalı ve hicri yılbaşıyı hekal dairede kutlamalıydınız
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  İslam insanın yaşamında varsa müslümandır. Bizde oluşturulan uydurma müslümanlık, maalesef Laf ve giysiyle ibaret. İyi insanın iki görevi var. 1-Evrendeki canlı cansız her şeye saygı, sevgi ve adaletli olmak. Zalimlik yapmamak. 2-Rabbine karşı olan görevlerini hayatına yerleştirmek.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Olur mu biz döve döve gerekirse kılıçla herkesi müslüman yapacağız. Biz de misyonerlik yok tebliğ var diye biliyordum ama şu an etrafıma bakıyorum, karşısındakinin açığını bulup kafir ilan edip hemen müslüman yapmaya hazır bir topluluk görüyorum.
  Cevapla
 • Mehmet Doğan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kutlu yürüyüş bugün devem ediyor. Teşekkürler BAŞKANIM !....
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Nerde devam ediyor. Rüyada mı acaba
  Cevapla
 • BeşiktAŞK 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Erbaş , chp zihniyeti tarafından linç edilen Halil Konakçı hocamıza sahip çıkın lütfen.Bir açıklama yapın HALİL KONAKÇI HOCAMIZIN YANINDAYUZ DİYİN..Sadece ve sadece Allah'ın emir ve yasaklarını anlattığı için chp ve onunla aynı zihniyete sahip olanlar tarafından hedef gösterilen Halil Konakçı hocamızın yanındayız...☝️
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları duyurdu: Son zamanların en büyük darbesi! İsrail şoka uğradı
Para etmiyor diyerek şeftalileri boş araziye döktüler