Cumhuriyet'in pasaport haberine yalanlama: Ciddiyetten uzak haberlere itibar etmeyin

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet Gazetesi'nin, "Pasaport kuyruğu" haberini yalanladı. Vatandaşlara, ciddiyetten uzak haberlere itibar etmeme çağrısı yapıldı.

Cumhuriyet'in pasaport haberine yalanlama: Ciddiyetten uzak haberlere itibar etmeyin
Cumhuriyet'in pasaport haberine yalanlama: Ciddiyetten uzak haberlere itibar etmeyin
GİRİŞ 22.08.2022 15:03 GÜNCELLEME 22.08.2022 15:03
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet Gazetesi, vatandaşların pasaport almak için kuyruğa girdiklerini iddia etti. Gazetenin haberinde çip krizinin sürdüğü belirtilerek şu ifadelere yer verildi: 

"Başvuru süresi uzayınca pasaport almak isteyenler, başkentteki basım merkezine gidip sabah 05'te sıraya girmeye başladı. Yurttaş, pasaport için ödediği paranın iki katını aşan yol giderleri ve zaman kaybından şikayetçi."

"EN GEÇ 3 GÜN İÇİNDE ULAŞTIRILIYOR"

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet Gazetesi'nin haberini yalanladı. Yapılan açıklamada, "2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport talepleri aynı gün içerisinde basılarak PTT'ye teslim edilmekte, PTT tarafından ülkemizin en uzak noktasındaki vatandaşımıza en geç 3 gün içerisinde ulaştırılmaktadır" denildi. 

"PASAPORT TESLİM NOKTASI UYGULAMASI İLAVE BİR KOLAYLIK"

Açıklamada ayrıca, acil durumlarda pasaportların uzun yıllardır elden teslim edildiği vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Pasaport teslim noktası uygulaması; pasaportların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredildiği günden itibaren aynı gün seyahat ihtiyacı olması, pasaport geçerlilik tarihinin geçtiğinin fark edilmesi gibi acil durumlarda vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemeye yönelik yıllardır devam uygulanan bir ilave kolaylıktır."

Ayrıca, talep edilmesi halinde pasaportun aynı gün basımı yapılarak kişiye teslim edilmek üzere PTT'ye iletildiği belirtildi. 

"CİDDİYETTEN UZAK HABERLERE İTİBAR ETMEYİN"

Daha önce Halk TV ve Karar Gazetesi'nin de benzer haberlere imza attığını hatırlatan açıklama şöyle devam etti: 

"Sorumlu gazetecilik anlayışından uzak, maksatlı ve dezenformasyon içerikli bu haberlerin asıl amacı; kamuoyunda olumsuz algı oluşturarak kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişini hedef almaktır. Tekraren ifade etmek isteriz ki ciddiyetten uzak bu tür haberlere vatandaşlarımız itibar etmemelidir."

KAYNAK: HABER7
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Gündem Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 108
 • Sami 1 yıl önce Şikayet Et
  Pasaportların o sürede basılıp yollandigi koca bir yalan. Kendimden biliyorum ve hala bekliyorum.
  Cevapla
 • Tufan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yalanı yarın karar gazetesi ertesi günüde yeni asya daha sonrada milli gazete yazar.Hocaları sedef kabaş öyle öğretti “etkisini arttırmak için yalanı çok tekrar et”
  Cevapla
 • Mustafa çukur 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalan değil pasaport almak bizim için çile pasaportu mu alasıya kadar ıssız kaldım 2 ayda zor geldi bir pasaport defter başvurusu yapacam yine geç gelecek korkusu var 2.ci bir pasaport için randevu vermiyorlar nasıl yapılacak
  Cevapla
 • Yunus Toprak 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk Milletinin en büyük düşmanı ne yunanistan ne ermenistan en büyük düşman CHP zihniyetidir şair ne güzel ifade etmiş CHP normal siyasal bir parti asla değildir; Türk Milletinin Dilini ve Dinini yok etmek için içimize sızmış şer odaklarıdır
  Cevapla
 • selami 1 yıl önce Şikayet Et
  Utanmazlar Avrupada bir pasaport çıkarma süresi 2 ay ile 6 ay arasında değişiyor . İngiltere de 2 ay Kuzay avrupada 6 aya kadar varıyor. Türkiye bu konuda hepsinden hızlı , bir haftada en geç elinizde.
  Cevapla
 • Mustafa çukur 1 yıl önce Şikayet Et
  Beyfendi Türkiye'de de 2 ayı buluyor geçtiği de oluyor şahsım adına pasaportun gelmesini 2 ayı geçkin bekledim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Putin'den Türkiye açıklaması: Çok sayıda ilginç projemiz var
İspanya'dan İsrail'i kızdıracak çıkış