İstanbul'un "orta noktası" tehlikede

Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle, Mimar Sinan tarafından 'İstanbul'un orta noktası' olarak belirlenerek yapılan, Şehzadebaşı Cami avlusunun köşesindeki 470 yıllık yeşil sütunun gün geçtikte zarar gördüğü öne sürülüyor.

GİRİŞ 26.08.2022 12:19 GÜNCELLEME 26.08.2022 12:38
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Yeşil sütun, Kanuni Sultan Süleyman'ın Mimar Sinan'dan İstanbul'un merkezini tespit ederek oğlu Şehzade Mehmet için bir cami inşa etmesini istemesiyle yapıldı. Suriçinde ölçüm yapan Mimar Sinan, İstanbul'un merkezini tespit ederek, Şehzadebaşı Camii'nin avlu duvarıyla Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Külliyesi'nin kesiştiği yere yeşil bir sütun koydu. Eskiden daha uzun olduğu, bulunduğu yerde dönerek hareket ettiği belirtilen yeşil sütun, yol seviyesinin yükselmesi nedeniyle bu özelliklerini kaybetti. Yeşil sütunun şimdiler de ise çatlaklar oluştuğu ve korumasız kaldığı belirtiliyor.

"GERİ DÖNÜLEMEYECEK ŞEKİLDE HASAR GÖREBİLİR"

Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, taşın korunması gerektiğini belirterek "Önünde cadde var, buradan geçen bir araba çarparsa bu nokta geri dönülemeyecek şekilde hasar görebilir. Yeşil mermerin üst kısmında zedelenmeler var, çatlaklar var. Alt kısmına kaldırım yapılmış. Taşın zarar görüp görülmeyeceği düşünülmeden, taş döşemişler. Kanuni Sultan Süleyman ve Mimar Sinan'dan İstanbul'a kalan en önemli parçalarından birisi" diye konuştu.

"İSTANBUL'UN EN BÜYÜK MARKASI OLMASI GEREKİRKEN KÖTÜ HALDE"

Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, Şehzadebaşı Külliyesi'nin güneydoğu köşesine yerleştirilen yeşil granit taşın, Mimar Sinan tarafından suriçi İstanbul'un geometrik ağırlık merkezi olarak belirlenen, bir anıt nokta olduğunu kaydetti.

Yavaşçay "Kanuni Sultan Süleyman, bazı kaynaklara göre vefat eden oğlu için bir camii yaptırmaya başlıyor. O sırada oğlu vefat ettiği için, kendisi için yaptırdığı külliyeyi oğluna adayarak, bu noktaya defnediyor. Dolayısıyla bu noktanın çok özel olmasını istiyor. Mimar Sinan'dan İstanbul'un orta noktasını seçmesini istiyor. Ardından Mimar Sinan ölçümler yapmaya başlıyor. Yan taraftaki yeşil sütunlu yeri tam orta nokta belirliyor ve yeşil sütunu bu noktaya koyuyor" diye konuştu.

Yıllar sonra Evliya Çelebi'nin de bu noktayı kitaplarında anlattığını ifade eden Yavaşçay, "Günümüzde İstanbul'un en büyük markası olması gerekirken şu an çok kötü durumda. Herkes yanından geçiyor, kimse bu noktanın öneminin farkında değil. Taşın bir kısmı toprağın altına gömülmüş durumda. Buranın acilen kurtarılması lazım. Kırılmaz bir camla çevresinin kaplanması lazım. Burası manevi bir yer olduğu için insanlar parçalarını alıp satabilirler. Ayrıca üzerine yazı yazıyorlar, kırıyorlar. Önünde kaldırım taşları var, bu taşlardan arındırıp daha estetik hale getirilmesi lazım" dedi.

KAYNAK: DHA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • Mahallenin Delisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Etrafını tamamen kırılmaz camla kaplamak zor mu
  Cevapla
 • VEFA 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu taş caminin depremlerde ve zamanla oluşan hasarlarda zarar görüp görmediğinin gözle anlamak için yapılmış ama biz bunu sabitlemişiz bu tüer tarihi binaların etrafındaki yol yapımını yada tamiratları ehil kişiler yamazsa olacağı bu adam iyilik yaptığını zannederek taşı oynuyor düşmesin diye beton döker sabitler kafa başka çünkü
  Cevapla
 • umut bey 1 yıl önce Şikayet Et
  biz heykel severiz, öyle istanbulun orta taşı, bir nolu meridyen milyon taşı bize ne arkadaş... dikilecek daha çok heykel var... sevgili putperest kardeşlerim...
  Cevapla
 • biri 1 yıl önce Şikayet Et
  kilise restorasyonu varken, Müslüman ecdadımızın kilit taşı mahiyetindeki yadigarları ile kim uğraşır?
  Cevapla
 • vatanperver 1 yıl önce Şikayet Et
  Amam bu haberi Ekrem görmesin. Böyle bir tarihi yapı olduğunu bilseydi şimdiye dek çoktan yıktırmış, heykel bırakmıştı yerine. :))))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrailli bakandan itiraf! Esirler önemli değil
Mauro Icardi PFDK'ya sevk edildi