Doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır? Devletten 1.150 lira ısınma yardımı

Doğalgaz Tüketim Desteği için başvurular e-Devlet üzerinden alınmaya başladı. Küresel kriz ve artan maliyetler sebebiyle hane başına 2022 yılı içerisinde 450 TL ile 1.150 TL arasında yardım desteği verilecek. Peki doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır?

Doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır? Devletten 1.150 lira ısınma yardımı
Doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır? Devletten 1.150 lira ısınma yardımı
GİRİŞ 23.09.2022 16:52 GÜNCELLEME 28.09.2022 09:26
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan açıklamada 3 milyar TL bütçe ile hayata geçirilen ‘Doğalgaz Tüketim Desteği’ne ilişkin, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden bakanlığımızca sunulan ‘Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’ ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvuru yapabilecek. Bu kapsamda hali hazırda doğalgaz arzı sağlanan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve hanesinde mesken türü doğalgaz aboneliği bulunan vatandaşlarımıza bu desteğimizi sunacağız” dedi.

BAKAN YANIK AÇIKLADI!

Doğalgaz Tüketim Desteği’nin ısıl harita baz alınarak 2 dönemlik belirlendiğini ve tutarın yıllık 450 ile 1.150 TL arasında değişeceğini hatırlatan Bakan Yanık, “Doğal Gaz Tüketim Desteği’ni hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yansıtılacak” dedi. Bakan Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapılacağını da belirtti.

2022 DOĞALGAZ YARDIMI ÜCRETİ NE KADAR?

Tutarlar bölgenin iklim koşullarına göre ısıl harita temel alınarak hazırlanan liste kapsamında hane başı 2022 yılı için yıllık 450 TL ila 1.150 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022-Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta desteklenmeleri sağlanacaktır.

Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL)

Aylık Destek Tutarı (TL)

450 TL ve altı

600

450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı

550

911,15 TL üzeri ─  1372,30 TL ve altı

500

1372,30 TL üzeri ─  1833,45 TL’den az

450

 

DOĞALGAZ YARDIMI ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Isıl harita baz alınarak belirlenen tutarlar ödeme dönemlerine göre iki eşit taksitte gerçekleştirilecek olup birinci ödeme dönemi Mart/Nisan ve ikinci ödeme dönemi ise Ekim/Kasım'dır.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Sosyal Yardım Başvurunuza ilişkin nihai iş ve işlemler resmi ikametgahınızın bulunduğu(Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı güncel ikametgahınızın bulunduğu) İl/İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından yürütülecektir.

Sosyal Yardım Başvurunuzun değerlendirilmesi için ikametgah adresinizin güncel olması gerekmektedir.

Başvuran kişinin :

 • Adresinin yurtdışı olması

 • Adres gizliliği kararının olması

 • 18 yaşından küçük olması

 • T.C. Vatandaşlığının olmaması

Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunması durumlarında e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Destekten yararlanmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden gerekli bilgiler doldurarak başvuru işlemlerini tamamlamış oluyorlar. Başvuruların değerlendirme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte de şartlar uygunsa ödemeler gerçekleştiriliyor.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık
YORUMLAR 33
 • Baki 4 gün önce Şikayet Et
  Yahu bu destek fakir, düşük gelir ve orta gelir demeden herkese yapılmalı. Asgari ücret alan herkes fakirdir bu ülkede. Sosyal devlet bunu gerektirir. Havalar soğuyunca ne yapacağız
  Cevapla
 • Ali Rıza 5 gün önce Şikayet Et
  Kömür alamayanlar ne olacak maaş 4600 TL kömür 6000 TL ne olacak emekliyim ne yapayım Allah aşkına söyleyin
  Cevapla
 • GÖKBEY 5 gün önce Şikayet Et
  Şöyle de yapıyorlar önceden pandemide destek aldinmi 1000 TL vermiyorlar diğer aile yardımından dolayı vermiyor ama alanlarda nasıl alıyor çözemedim ilginç direk otamatik atıyor
  Cevapla
 • Muamma 5 gün önce Şikayet Et
  Peki ya sobalı evde oturup kömür yakan ne halt yesin.
  Cevapla
 • işsiz vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  2 çocuğum var işsizim aile destek programına başvurdum ve reddedildim.. şimdi ben isyan etmeyeyim de kim etsin?
  Cevapla
 • vatandaş 5 gün önce Şikayet Et
  bende başvurdum, hatta kız kardeşim 44 yaşında annem babamla birlikte yaşıyor ücretli öğretmenlik bulursa yapıyor ki çıkmıyor kolay kolay. kpss çalışıyor. babam emekli üç aylığından harçlık veriyor. onun için başvurduk bari harçlığı olur ihtiyaçlarını alır diye. reddedildi. kime veriyorlar bu paraları mağarada yaşayıp yarasa yiyenlere mi?!
  Cevapla
 • fahri 5 gün önce Şikayet Et
  Verdikleri işi beğenmemezlik ettin mi ? Etmedin mi? Çalışana iş çok, iş beğenmeyene iş yok!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Baykar'ı ziyaret ettiler! Selçuk Bayraktar'a Devlet Liyakat Nişanı verildi
Kılıçdaroğlu'nun Sabiha Gökçen Havaalanı hakkındaki sözleri yine gündemde