Yargıtay: İnternet dolandırıcılığında zarardan banka sorumlu

Yargıtay, hesap sahibinin kusuru ya da dolandırıcıyla iş birliği ispatlanmadığı hâllerde, tüm zarardan bankanın sorumlu tutulacağına karar verdi. Daire, "Banka, hesap sahibinin parasını korumakla yükümlü" dedi.

GİRİŞ 26.09.2022 06:36 GÜNCELLEME 26.09.2022 09:16
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Yargıtay, internet dolandırıcılığı yoluyla bankadaki parası çekilen kişinin zararından bankanın sorumlu olduğuna hükmetti. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, özellikle son dönemde artan banka dolandırıcılıklarında mevduat sahiplerine rahat nefes aldıracak bir karara imza attı. Banka hesabındaki parası, bilgisi dışında çekilen kişi, yapılan bu işlemde, üçüncü kişilerle işbirliği ile veya başka şekilde kusurlu davrandığı kanıtlanmadıkça, hesaptan çekilen tüm paradan banka sorumlu olacak. Daire, Bankaların hesaplarda bulunan paranın güvenliğini tam olarak sağlamak zorunda olduğuna dikkat çekerek, etkili bir güvenlik önlemi geliştiremeyen bankaların müşterilerinin mevduatından sorumlu olduğunu belirtti.

BİLGİSİ DIŞINDA TRANSFER

Yargıtay’ın gündemine yansıyan olay Eskişehir’de yaşandı. Özel bir bankanın Eskişehir şubesinde hesabı bulunan davacı adına bankanın Hatay İskenderun Şubesinde hesap açıldı. Davacının bilgisi dışında Eskişehir’den İskenderun şubesine para transferi gerçekleştirildi, oradan da başka bir ildeki şubeden çekildi. Davacı, kendisinin bilgi ve talimatı dışında yapılan işlemle ilgili bildirim yapılmadığını, bankanın kusurlu davrandığını, özen yükümlülüğünü yerine getirmediğini belirtti ve internet bankacılığı sebebiyle uğradığı zararın faiziyle birlikte kendisine ödenmesini talep etti. Banka, havale işlemi sırasında davacının telefon ile aranarak sorulan tüm sorulara doğru cevap verdiğini, ilk havalenin gerçekleştirildiğini ikinci ödeme esnasında ise imza teyidi alınamadığı için işlemin gerçekleştirilmediğini belirterek, bilgi işlem sistemlerinin her yönüyle güvenli olduğunu, BDDK tarafından düzenli olarak denetlendiklerini, davanın reddine karar verilmesini talep etti. Davaya bakan Eskişehir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, bankanın kusuru olmadığına, davarın reddine karar verdi. Karara itiraz gelince Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozdu.

TÜM PARADAN BANKA SORUMLU

Daire, usulsüz işlemle çekilen paraların aslında doğrudan doğruya bankanın zararı niteliğinde olduğunu, mevduat sahibinin bankaya karşı alacağının devam ettiğini belirtti. Kararda, "İşlemde davacının üçüncü kişilerle iş birliği yaparak veya başka şekilde kusurlu davrandığı ispatlanamamıştır. Davalı banka tarafından, hesapta bulunan paranın güvenliğinin tam olarak sağlanamadığı, kötü niyetli kişilerin işlemlerine karşı korunamadığı, güvenlik önlemlerini geliştirmediği, bu önlemleri kullanmayı, müşterileri için zorunlu hâle getirmediği anlaşılmaktadır. Bu durumda davalı banka hesaptan çekilen tüm paradan sorumludur. Bunun ilke olarak kabulü gerekir" denildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YEŞİM ERASLAN
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 35
 • Takip 2 ay önce Şikayet Et
  Aynen doğru karar..
  Cevapla
 • faruk 2 ay önce Şikayet Et
  yargıya helal olsun dogru karar vermiş bankalar dan arana arana milleti sarhoş ediyorlar sonrada dolandırıçıların tuzagına düşüyor
  Cevapla
 • MURTAZA DEMİRCİ 2 ay önce Şikayet Et
  iyi bir haber
  Cevapla
 • bir bilen 2 ay önce Şikayet Et
  Hatayda açılan hesaptaki imza ile eskişehirdeki karşılaştırılsaydı olay baştan çözülecekti,ana hesap eskişehirle teyit edilmesi gerekirdi,banka en başta hata yapmıştır ve sorumludur.
  Cevapla
 • Yörükoğlu 2 ay önce Şikayet Et
  Alkışlıyorum Hakimi Doğru karar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arda Güler'de mutlu son! Anlaşma sağlandı
İki ülkeden Türkiye'yi saf dışı bırakma planı: Masaya oturdular!