CHP zihniyetinde diriye de ölüye de rahat yok: İBB mezarlığın üstüne sosyal tesis yapıyor!

CHP zihniyetinin tarihi miraslara yönelik savaşı sürüyor. İBB yönetimi, Pierre Loti'deki mezarlık alanına sosyal tesis yapmak için başvuru yaptı. Kanuna rağmen başvuruyu kabul eden Anıtlar Kurulu'nun kararı ise tepki çekti.

CHP zihniyetinde diriye de ölüye de rahat yok: İBB mezarlığın üstüne sosyal tesis yapıyor!
CHP zihniyetinde diriye de ölüye de rahat yok: İBB mezarlığın üstüne sosyal tesis yapıyor!
GİRİŞ 28.09.2022 18:09 GÜNCELLEME 28.09.2022 19:28
Bu Habere 129 Yorum Yapılmış

  
Haber7 / Abdurrahman Koç

Sultanahmet Meydanı'ndaki Antik Roma Hipodromu projesiyle tepkileri üzerine çeken CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Eyüpsultan'daki Pierre Loti Tepesi'nde bulunan mezarlığın üzerine sosyal tesis inşa etmek için harekete geçti.  

İBB'nin Bizans'ı diriltme hayali! Sultanahmet Meydanı'nda ihanet projesiİBB'nin Bizans'ı diriltme hayali! Sultanahmet Meydanı'nda ihanet projesi

İBB MEZAR TAŞLARINI SÖKEREK OTOPARKA ÇEVİRMİŞ!

Göreve geldiği günden bu yana İstanbul'daki tarihi mirasları adeta talan eden İBB yönetimi, Pierre Loti'de bayrak direğinin arkasında yer alan üç tarafı mezarlarla çevrili 29 ada 11 parsel numaralı 1,5 dönümlük arazide önce mezar taşlarını yok ederek otoparka çevirdi.

ANITLAR KURULU'NDAN TEPKİ ÇEKEN KARAR: PROJEYİ ONAYLADILAR

Sonraki süreçte İBB mezarların üstüne sosyal tesis inşa etmek için proje çizip İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvurdu. İBB'nin kıyım projesi 3990 sayılı Mezarlıkların Korunması Hakkında Kanunun 2'inci maddesinde yer alan "Mezarlıklar ve şehitlikler ile mezarlar bozulamaz, tahrip edilemez ve kirletilemez. Bu yerler imar mevzuatı ile veya başka herhangi bir şekilde park, bahçe, meydan, otopark" hükmüne rağmen Anıtlar Kurulu tarafından kabul edildi.

Mezarlık alanı halihazırda otopark olarak kullanılıyor

İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (İSTED), tapu kadastro belgelerinde mezarlık olarak geçen arazinin 1968 Anıtlar Yüksek Kurulu'nun bu alanların yeşil alan ve mezarlık olarak muhafaza edilmesi gerektiğine yönelik kararla Kurul'a başvurmuştu. Ancak İSTED'in tüm kanıt ve belgelerine rağmen Koruma Bölge Kurulu mezarlığın üzerine sosyal tesis yapılmasını ön gören projesi onayladı.

İBB'nin mezarların üzerine inşa etmek istediği sosyal tesis projesinin görüntüleri

Eski Mezarlıklar Haritasında da 11 no'lu parselin mezarlık olarak gösterilen arazide yer alan Keten Ailesi'ne ait mezar taşları sökülerek üzerine asfalt döküldüğü ve uzun süredir otopark olarak kullanıldığı belirtildi.

Koruma Kurulu'na başvuran İSTED, 3990 sayılı Mezarlıkların Korunması Hakkında Kanunun 2'inci maddesinde yer alan "Mezarlıklar ve şehitlikler ile mezarlar bozulamaz, tahrip edilemez ve kirletilemez. Bu yerler imar mevzuatı ile veya başka herhangi bir şekilde park, bahçe, meydan, otopark, çocuk parkı, yeşil alan gibi sahalar olarak ayrılamaz ve asli gayesi dışında hiç bir amaç için kullanılamaz" hükmü uyarınca söz konusu mezarlık alanına hiçbir suretle imar hükümlerinin uygulanamayacağını belirtti.

Arazinin mezarlık olduğunu gösteren tapu belgesi

CHP'NİN MEZARLIK DÜŞMANLIĞI

Ölülere bile saygı göstermeyen CHP zihniyeti benzer uygulamaları daha önce de yaptı ve yapmaya devam ediyor. CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in 150 dönümlük eski kadim mezarlığı büyük anıt park ve tören alanına çevirmişti.

Fatih'in mirası camiler, İBB'nin engellemelerine karşı ihya edilmeyi bekliyorFatih'in mirası camiler, İBB'nin engellemelerine karşı ihya edilmeyi bekliyor

Yine CHP'li Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Fatih döneminden kalan mezarlık alanını nikah salonu olarak işletmeye açmıştı. Neyse ki bu girişim halkın itirazları ve mahkeme kanalı ile durduruldu.

Ancak bu karar sonrası CHP zihniyeti, Edirne'de İstanbul'un Fethi'nde önemli rol oynayan Şehabettin Paşa tarafından inşa edilip vakfedilen camii, hamam ve mezarlığın üzerine düğün salonu inşa ederek adeta intikam almaya çalışmakta!...

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 129
 • Nuray Savaş 2 ay önce Şikayet Et
  CHP zihniyetinin ölüye saygısı yok Eskişehir de bulunan Muttalipmezarlığını apar topar kaldırdı üzerine park yaptı alınayan pek çok mezar kaldı ordan her geçişimizde yapılan işe kötü dua ediyoruz
  Cevapla
 • gerçekler 2 ay önce Şikayet Et
  büyük büyük büyük dedesi makaryosun izinden gidiyor kripto rum ekremidis.
  Cevapla
 • ekremidis 2 ay önce Şikayet Et
  İstanbulda zulüm ekrem imamoğlu ile başladı. mağdura yatan zalim ekrem. zaten balonuda patladı. sönmüş balon ekrem.
  Cevapla
 • Şevket 2 ay önce Şikayet Et
  İmamoğlu'nun kökü rumdur.
  Cevapla
 • rum ekoitis 2 ay önce Şikayet Et
  tam rum şeytanı. Allah belasını versin lanetin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Audi 2023 RS6 Avant ve RS7'yi tanıttı! Daha da güçlendiler! İşte fiyatı
İstanbul'a hayvan barınağı projesi: 39 ilçeyi kapsayacak!