Erdoğan'dan tarihi 'GKRY' mesajı: 40 bin askerimiz var, bu cevapsız kalmayacak!

Başkan Erdoğan, katıldığı canlı yayın programında Yunanistan'ın adaları silahlandırması ve ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) silah ambargosunu tamamen kaldırma kararına çok sert tepki gösterdi.

GİRİŞ 29.09.2022 00:28 GÜNCELLEME 29.09.2022 03:20
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı canlı yayın programında gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı. 

Başkan Erdoğan "Biz NATO'da ilk 5 içerisindeyiz. Hem yaptığımız ödemelerle, kara kuvvetiyle NATO'da önemli bir ülkeyiz. ABD'nin Sisam'a Midilli'ye bu kadar araç göndermesi kabul edilebilir değil" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) silah ambargosunu tamamen kaldırma kararını da değerlendiren Erdoğan, "Ada'da bir de silahlanma yarışına sokacaktır. Biz de tabi ki Kuzey Kıbrıs'ta ne gerekiyorsa adımları attık, atmaya devam edeceğiz. Bizim orada 40 bine yakın askerimiz var. Bunun dışında silah, mühimmat, araç gereç bu konularda adımlarımızı atıyoruz. Bu son adımı da cevapsız kalmayacağını, Kıbrıs Türk halkının güvenliği için ne gerekiyorsa yapılacak" ifadelerini kullandı.

 Başkan Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde; 

ABD'nin her şeyden önce NATO'da beraber olduğumuz üyeler arasında adil davranmıyor. Yunanistan NATO'da beraber olduğumuz bir ülke. Ama Türkiye'de beraber olduğunuz bir ülke. Biz NATO'da ilk 5 içerisindeyiz. Hem yaptığımız ödemelerle, kara kuvvetiyle NATO'da önemli bir ülkeyiz. ABD'nin Sisam'a Midilli'ye bu kadar araç göndermesi kabul edilebilir değil. Bütün bunlar İHA'larla tespit edildi. Tespit etmekle kalmadık, Amerikan zırhlıları bizi tehdit etmek için kullanılıyor. ABD'ye diyoruz, Türkiye gibi bir müttefik bulamazsın. Gerek ABD'ye gerek Yunanistan'a uyarımızı yaptık. ABD'de 17 Eylül'de son mektubumuzu gönderdik. Yunanistan bu meseleyi yok sayıyor, görüşmekten kaçıyor. Biz burada uluslararası yargı yolunu kapadıklarını görüyoruz. Uluslararası yargıdan yanaysan, neden görüşmekten kaçıyorsun? Lozan'a göre buralar özel bir statüye tabi. Yunanistan'da toplam 9 ABD üssü mevcut. Bizim ABD'den beklentimiz Yunanistan'ı yanlış hesaplara sokmaması ve uluslararası kamuoyunu manipüle etmemesi.

"KIBRIS TÜRK HALKININ GÜVENLİĞİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPILACAK"

Ada'da bir de silahlanma yarışına sokacaktır. Biz de tabi ki Kuzey Kıbrıs'ta ne gerekiyorsa adımları attık, atmaya devam edeceğiz. Bizim orada 40 bine yakın askerimiz var. Bunun dışında silah, mühimmat, araç gereç bu konularda adımlarımızı atıyoruz. Bu son adımı da cevapsız kalmayacağını, Kıbrıs Türk halkının güvenliği için ne gerekiyorsa yapılacak.

ABD ambargoyu kaldırsa da kaldırmasa da, "Türkiye sen ne yaparsan yap" diyor. Lozan'a baktığımız zaman bir defa buralar silahtan ari olan adalardır. Bu adalara ABD maalesef, ne Lozan'ı ne Paris'i dinliyor. Bunları dinlemeden bu adımları attı, atıyor.

KAYNAK: HABER7
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 95
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu siyon abd yunanla bizi oyalıyor bizi. Bizim acil suriye bataklığını kurutmamız lazım
  Cevapla
 • Bir Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizin 2023 yılına yaklaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Bakıldığında, batıda Yunanistan'ın oyunları ve ABD'nin adalara silah destekleri, kuzeydoğuda Ermenistan'ın kardeş Azerbaycan'a yaptıkları, güneydoğuda terör örgütleri ve ABD. Yavaş yavaş vatanımızı bir kıskaca almaya çalışıyorlar. Her yandan, belli etmeseler de, bize karşı durumdalar. Bizim 2023 planlarımızı, ülkemizin gelişimini engellemeye çalışıyorlar. Başkan'ım, dikkatli ve uyanık olalım diyorum. Rabbim c.c onlara fırsat vermesin inşâallah.
  Cevapla
 • Kezo 1 yıl önce Şikayet Et
  Şükür reis başımızda var hepinizin içinden geçer içerde dışarda farketmez çok büyük türk devleti geliyor catlasanizda patlasanizda içimizdeki Ermeniler Rumlar engel olamiyacak kimse
  Cevapla
 • Selim 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk milleti de 2023 seçiminde can düşmanı olan abd(altılı masa+hdp)ye umarım oylarını vermez.
  Cevapla
 • ARSLAN 1 yıl önce Şikayet Et
  S 400 MUADİLİ yeni savunma sistemlerini beşparmaklara yerleştirmenin TAM ZAMANI
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kurban'da kavurma tarifleri! Püf noktası ortaya çıktı: Eti lokum gibi yapan yöntem...
Bayram günü taşlı sopalı ve silahlı kavgada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı