Yargıtay'dan emsal karar: Garanti süresi dolan ağır ayıplı cihazın parası istenebilecek

Yargıtay, tüketicileri yakından ilgilendiren emsal niteliğinde bir karara imza atarak, cihazların garanti süresi dolduktan sonra ağır ayıptan dolayı kullanılamaz hâle gelmesi durumunda da tüketici haklarının geçerli olduğuna hükmetti.

Yargıtay'dan emsal karar: Garanti süresi dolan ağır ayıplı cihazın parası istenebilecek
Yargıtay'dan emsal karar: Garanti süresi dolan ağır ayıplı cihazın parası istenebilecek
GİRİŞ 29.09.2022 06:54 GÜNCELLEME 29.09.2022 12:32
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine yansıyan davaya konu olan süreç Ankara'da yaşandı. Davacı 4 bin 500 TL bedelle bir televizyon aldı. Televizyon garanti süresi dolduktan sonra arızalandı. Televizyonu yetkili servise götüren davacıya, cihazın en önemli parçasının arıza yaptığı, tamir ücretiyle yeni bir televizyon alabileceği söylendi. Yapılan incelemede, üretim hatasından kaynaklanan bu tip bir arızanın cihazın kullanım süresini kısaltabileceği ancak ileri derecede teknik ve detaylı bir analizi gerektirecek kadar gizli ayıbı bünyesinde barındırdığı belirlendi. 

Ankara 5. Tüketici Mahkemesine dava açan davacı, cihaza ödenen ücretle beklenen kalitenin sağlanmadığını ve cihazdaki kusurun kullanım ömrünü kısalttığını savunarak ürün bedelinin tahsiline karar verilmesini talep etti. Davalı satıcı ise satılan malın garanti süresi içerisinde meydana gelen arızalar hâlinde ücretsiz onarım yükümlülüğünün bulunduğunu, iki yıllık garanti süresinin geçtiğini belirterek, davanın reddini talep etti. 

YEREL MAHKEME, TÜKETİCİ LEHİNE KARAR VERDİ

Yerel mahkemede, televizyonun anakartında meydana gelen arızanın üretimden kaynaklı olduğunu, zamanla ve kullanıldıkça ortaya çıkan arızanın beklenen faydanın sağlanmasına engel teşkil ettiğini belirterek, ürünün satıcıyla iade edilerek bedelinin faiziyle tahsiline karar verdi. 

Karara itiraz edilmesi üzerine dosyaya bakan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, televizyonun garanti süresi dolduktan sonra arızalanması ve ayıbın hile ile gizlendiğinin ispatlanmadığı gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını bozdu. 

Yerel Mahkeme kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. 

Her tüketim malının belli bir kullanım ömrü olmasının doğal olduğuna dikkat çeken Kurul, günümüzün teknolojik koşullarında üreticilerin piyasaya sürdükleri dayanıklı tüketim mallarının asli parçalarını oluştururken üründen beklenen ömrü karşılayacak donanımı sunması gerektiğini belirtti.

Yerel mahkemenin direnme kararını onayan Kurul, “Bir elektronik cihazın anakartının onun asli fonksiyonlarını yerine getirmesini sağladığı genel hayat tecrübesiyle de malumdur. Satın alınan maldaki üretimden kaynaklı ayıbın ağır kusurla tüketiciden gizlendiğinin kabulü gerekir. Bu hâlde üretici yanında satıcı da tüketicinin seçimlik haklarından sorumlu tutulmalıdır” dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 29
 • Hakemheyetii 2 ay önce Şikayet Et
  Tuketici hakem heyetleri hep magdurun aleyhine kararlar veriyorlar malesef kac defa hakli oldugum ve kanitlarimla gitmeme ragmen yune ben magdur oldum
  Cevapla
 • mustafa öz 2 ay önce Şikayet Et
  cihazınızla ilgili bir sıkıntı ve giderilemeyen bir arıza var ise mutlaka ama mutlaka garantı bitmeden hakem heyetine başvurunuz .eğer tüketici hatası mevcut değilse ya cihazı aldığınız fatura bedelini alırsınız yada fark verip yeni bir model cihaz alabilirsiniz.ama bunu garanti bitmeden yapın mutlaka
  Cevapla
 • mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  simens buzdolabım arıza yaptı servis geldi dolabınfabrika hatalı olduğunu söyledi dolabı cüzzi paraya değişirler dedi simens genel merkezi ile görüştüm dolabın şu anki değeri 7500 tl 4500 tl verirsem yeni dolap verebilecemklerini söylediler bende o zaman dolabı tamir edin dedim dolabın tamiri 7000 tl dediler tüketici hakeme gittim ve üzerine bir bardak su içtim
  Cevapla
 • mustafa öz 2 ay önce Şikayet Et
  ELEKTRONİK CİHAZLAR TAMAMEN BİR ŞANS İŞİDİR.KİMİSİ ALIR MAĞAZAN ÇIKMADAN ARIZALNIR,KİMİSİ 10 YIL TEK ARIZA GÖSTERMEZ.BİR ÇOK ELEKTRONİK CİHAZDA SADECE İLK ÇIKAN CİHAZ BAZI TESTLERE TABİ TUTULUR SONRASINDA SERİ ÜRETİLEN HİÇ BİR CİHAZ TESTE TABİ TUTULMADAN PİAYASAYA SÜRÜLÜR .bu tür cihazlar alırken öncelikli olarak servis ve yedek parça bulunabilirliğini iyi inceleyin. fiyatı, görüntüsü yada teknik özellikleri sizi kandırmasın. ek garanti yada kasko mutlaka yaptırın.
  Cevapla
 • Adalet 2 ay önce Şikayet Et
  Fasa fiso herşey kağıt üzerinde işliyo ne yazıkki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kendi attığı kurşunla vurulan Avrupa, Türkiye'yi suçlamaya kalktı: Türkiye'den son dakika açıklaması
Çin'de şok eden olay: Dünya kupası uğruna felç oldu!