Son dakika haberi: MİT'ten Afrin-Azez yolunda operasyon: PKK'lı 3 terörist yakalandı

Son dakika haberi: MİT, Suriye'nin kuzeyindeki Afrin-Azez kara yolu üzerinde düzenlediği operasyonla, PKK/PYD'li teröristler Ozan Tunç, Mehmet Kaykır ve Ferhad Edemen'i yakaladı.

GİRİŞ 29.09.2022 09:48 GÜNCELLEME 29.09.2022 10:16
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), PKK/PYD/YPG terör örgütünün ülkemize yönelik faaliyetlerinin sınır ötesinde bertaraf edilmesine matuf bir süredir sürdürdüğü planlı çalışmalar neticesinde 3 örgüt mensubunu Suriye'de terörden arındırılmış harekât bölgeleri üzerinden güvenlik güçlerine yönelik eylem gerçekleştirmek amacıyla, Tel Rifat-Azez-Afrin-Kilis/Gülbaba Köyü üzerinden Amanoslara intikal etmeyi planladığını tespit etti.

Söz konusu bilgilerin Emniyet birimlerince de teyit edilmesi üzerine, MİT ekipleri teröristlerin yakalanmasına yönelik operasyon planının uygulamasına geçti.

KARA YOLUNDA MİT PUSUSU

Terör örgütü mensupları Adnan Piro kod adlı Ferhad Edemen, Bahtiyar kod adlı Ozan Tunç, Çem Riha kod adlı Mehmet Kaykır, Tel Rifat alanından hareket ederek Fırat Kalkanı Harekatı (FKH) alanına ulaştı.

FKH alanında örgüt mensuplarını karşılayan ve milis rolünü oynayan Suriye Milli Ordusu unsurları operasyonunun güvenliğini sağlamak amacıyla uygun bir mizansenle örgüt mensuplarını Afrin şehir merkezi girişine kadar getirdi.

Afrin şehir merkezi girişinde Afrin-Azez karayolu üzerinde pusuda bekleyen MİT ekibi örgüt mensuplarını silah ve teçhizatları ile birlikte sağ olarak ele geçirdi.

PKK BÜNYESİNDE FAALİYET GÖSTERİYORLARDI

Yakalanan teröristlerden Çem Riha kod adlı Mehmet Kaykır'ın, 2012'de PKK'ya katıldığı, örgütün gençlik faaliyetlerinde yer aldığı, İran'da da örgüt adına faaliyet yürüttüğü, son olarak Amanos saha yönetiminde sözde Dörtyol Sorumlusu olduğu, Adnan Piro kod adlı Ferhad Edemen'in 2010 yılında PKK'ya katıldığı, Zeytindalı Harekâtı öncesinde Amonoslar'da kurye ve muhabere sorumlusu olarak faaliyet gösterdiği, Bahtiyar kod Ozan Tunç'un 2014'te örgüte katıldığı ve suikast eğitimi aldığı, örgüt elebaşlarından Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin'in yakın koruması olduğu biliniyor.

Operasyon, terör örgütünün yurt içine kadro aktarımına yönelik olarak, sınır ötesinde gerçekleştirilen ve terör örgüt unsurlarının sağ olarak ele geçirildiği bir faaliyet olması, Zeytindalı Harekâtı'nın terör örgütün Akdeniz açılımı faaliyetlerine büyük bir darbe vurduğunu ve amacına ulaştığını göstermesi bakımından önem arz ediyor.

KAYNAK: TRT HABER
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 109
 • Kızıl Elma.. 4 ay önce Şikayet Et
  sırtlanları beslemeye gerek yok.
  Cevapla
 • Mehmet Bulat 4 ay önce Şikayet Et
  Adamın yolunu böyle keserler Sonra derdest ederler. Sonra cik çık diye ōterler Helal olsun varolsun meteler.
  Cevapla
 • mustafa orman 4 ay önce Şikayet Et
  ellerine sağlık istihbaratımızın ve yardımcılarının Türk Devleti Büyüktür. NOKTA
  Cevapla
 • Hdusb 4 ay önce Şikayet Et
  Sarı torbayla fotoğraf çekin birde
  Cevapla
 • Hakan 4 ay önce Şikayet Et
  Bunları hapiste beslemeyeceksin devlete yük idam edip geberteceksin
  Cevapla
 • Fatih 4 ay önce Şikayet Et
  Varolasin MİT. Gizli kahramanları kutlarız Büyük bir başarıya operasyon gerçekleşmiş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Kuşoğlu'ndan HDP itirafı! Seçimlerle ilgili iş birliği yapmak isteriz
Petrol fiyatlarının düşmesi enflasyona pozitif yansıyacak