Erdoğan onayladı: Kritik kararlar Resmi Gazete'de!

8 ilde 11 bölgedeki doğal sit alanı "kesin korunacak hassas alan" ilan edilirken 4 ilde bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararı verildi. Sinop'un Durağan ilçesinde bazı alanların orman sınırları dışına çıkartılması kararlaştırıldı.

Erdoğan onayladı: Kritik kararlar Resmi Gazete'de!
Erdoğan onayladı: Kritik kararlar Resmi Gazete'de!
GİRİŞ 05.10.2022 06:33 GÜNCELLEME 05.10.2022 06:38
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Adana'nın Karaisalı ilçesindeki Kapıkaya Kanyonu Potansiyel Doğal Sit Alanı, Antalya'nın Akseki-Gündoğmuş Arası Potansiyel Doğal Sit Alanı ve Döşemealtı Kırkgöz Su Kaynakları Doğal Sit Alanı ile Kaş ilçesindeki Demre Çayı Mevkii Doğal Sit Alanı, koruma statülerinin yeniden değerlendirilmesi sonucu kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Bitlis'in Güroymak ilçesi ile Muş'un Hasköy ilçesi sınırları içerisindeki İron Sazlıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı, İstanbul'un Beykoz ilçesindeki Riva Deresi Batısı Doğal Sit Alanı ile Şile ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ağva Doğal Sit Alanı ve İzmir'in Dikili ilçesindeki Nebiler Şelalesi ve Mağaraları Potansiyel Doğal Sit Alanı'nın, koruma statülerinin yeniden değerlendirilmesi sonucu kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildi.

Van'ın Çaldıran ilçesi ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Tendürek Dağı Lav Taşları Potansiyel Doğal Sit Alanı, Van'ın Muradiye ve Çaldıran ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Pirreşit Dağı ve Süphan Gölü Potansiyel Doğal Sit Alanı ile Muradiye sınırları içerisinde yer alan Bendimahi Sazlıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı'nın da kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi kararlaştırıldı.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARLARI

Ankara'nın Mamak ilçesi Mutlu mahallesi sınırları içerisinde bulunan, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamına giren özel mülkiyete konu taşınmazların, üzerlerindeki yapılarla birlikte, proje alanındaki imar mevzuatına aykırı, ruhsatsız, iskansız ve afet riski taşıyan, genel asayiş ve güvenlik yönünden sakıncalı yapıların tasfiye edilerek ulaşım ve altyapısıyla birlikte fen ve sanat kurallarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarının oluşturulması amacıyla Mamak Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Ayrıca Bartın'ın merkez ilçesi Dallıca köyü sınırları içerisinde bulunan alanda yer alan özel mülkiyete konu taşınmazların Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Giresun-Çaldağ-İnişdibi (Dokap) Yolu Projesi kapsamında bazı taşınmazların Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, Gaziantep'te İslahiye Organize Sanayi Bölgesi sınırlarının genişletilmesi amacıyla da bazı taşınmazların İslahiye Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Sinop'un Durağan ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi'nde krokileri ile sınır ve koordinatları gösterilen bazı alanların, orman sınırları dışına çıkartılmasına karar verildi.

Kararda, orman sınırları dışına çıkartılan alanların iki katından az olmamak üzere devletin hüküm ve tasarrufu altında veya Hazine'nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) tarafından Orman Genel Müdürlüğüne orman tesis etmek üzere tahsis yapılacağı belirtildi.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 17
 • a.60 1 yıl önce Şikayet Et
  İmar barışı bina yapım tarihi 31/12/2019 olarak yeniden güncellensin.
  Cevapla
 • ddd 1 yıl önce Şikayet Et
  olur, siz babanızın malı gibi devlet arazisine çökün devlet de affetsin.. herkes enayi ya 80 milyonun hakkını yiyin
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Söleşmeliler niye halen kadroya alınmıyor
  Cevapla
 • milas346 1 yıl önce Şikayet Et
  sözleşme imzalarken reise mi sordun
  Cevapla
 • SÜRESİZ 1 yıl önce Şikayet Et
  10 YIL ÖNCE KPSS İLE ATANAN SÜRESiZ 4/B SÖZLEŞMELİLER KADRO MÜJDESİNİ BEKLİYORLAR
  Cevapla
 • emirce 1 yıl önce Şikayet Et
  Sapanca Gölü ve gölün tahliyesini sağlayan çark deresi ıslah çalışmaları da elzem görünmekte,kışın yağan yağışlarla taşan sapanca gölünün tahliye kanalından debisi kuvvetli bir biçimde tam üç ay su heba oluyor..Yani denizi olmayan bir ülkenin devasa denizi olabilecek kapasitede tatlı su karadenize taşınıyor..Su akar Türk bakar sözü maalesef hala geçerli...Acilen içi doldurulmuş bir su kültürü icra edilmeli yoksa kem ve de küm den öteye gidilmeyecek...
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Ege ve Akdeniz bölgelerinde köylülerin yüzyıllardır kullandığı alanlara tapu verilsin.Onlarda çivi üzerinde yaşamaktan kurtulsunlar..
  Cevapla
 • fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  ali bey diken üstünde olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş, Immobile'yi resmen duyurdu
Son Dakika: Motokurye Ata Emre Akman cinayetinde karar!