Ankara'nın ortasında aslan ve kaplan! 'Psikolojimiz bozuldu' Ama fayda etmedi

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde, mahalle arasında faaliyet gösteren hayvanat bahçesi, aslan ve kaplanların kükreme sesi bölgede yaşayanların kabusu oldu

Ankara'nın ortasında aslan ve kaplan! 'Psikolojimiz bozuldu' Ama fayda etmedi
Ankara'nın ortasında aslan ve kaplan! 'Psikolojimiz bozuldu' Ama fayda etmedi
GİRİŞ 15.10.2022 11:19 GÜNCELLEME 15.10.2022 11:58
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde, mahalle arasında faaliyet gösteren hayvanat bahçesi, aslan ve kaplanların kükreme sesi ile gürültülerinin bölgede yaşayanların psikolojisini bozacak derecede etkili olduğu gerekçesiyle mahkeme kararıyla ikinci kez mühürlenip, ruhsatı iptal edildi. Salı günü yapılan mühürleme işleminin ardından hayvanat bahçesinin kaçak olarak faaliyetini sürdürdüğü, ziyaretçilerin farklı kapıdan içeriye alındığı ortaya çıktı.

İKİNCİ KEZ MÜHÜRLENDİ, RUHSAT İPTAL EDİLDİ

İşletme sahibi Yaşar Kaplan, mühürleme işleminin yetkisiz idare (Gölbaşı Kaymakamlığı) tarafından yapıldığı, yetkinin Ankara Valiliği'nde olduğu gerekçesiyle idare mahkemesine başvurdu. Ankara 12'nci İdare Mahkemesi, kapatma kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Kaplan, bunu üzerine mehter takımı eşliğinde hayvanat bahçesini tekrar ziyaretçilere açtı. Bu sırada Niyazi Gürel, avukatı aracılığıyla mühürlemenin mahkeme kararıyla yapıldığı gerekçesiyle karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren 12'nci İdare Mahkemesi, işletmenin tekrar mühürlenmesine karar verdi. Hayvanat bahçesi bunun üzerine geçen salı günü ikinci kez mühürlendi. Ankara 18'inci İdare Mahkemesi de gerekçeli kararını açıklayarak, hayvanat bahçesinin ruhsatının iptaline karar verdi.

'KÜÇÜK KAPIDAN MÜŞTERİLERİMİZİ ALIYORUZ'

Hayvanat bahçesinin, salı günü ikinci kez mühürlenmesine rağmen kaçak olarak faaliyetini sürdürdüğü ortaya çıktı. Ziyaretçiler, mühürlü kapının yanındaki diğer kapıdan ücret karşılığında içeriye alınırken, hafta sonu için de telefonla rezervasyon yaptırılıyor. DHA muhabirinin müşteri gibi aradığı işletme telefonunu açan görevli, "Bir davamız var, yan komşumuzla. Davadan dolayı kapı kapalı; ama gelmek isterseniz küçük kapıdan misafirlerimizi alıyoruz. Gelmek isterseniz alabiliriz. Yetişkin girişleri 80, öğrenci girişleri 60 TL. Hafta sonu da açığız; ama çok kalabalık alamayacağız, sadece rezervasyon yaptıran müşterilerimizi alacağız" dedi.

'ARTIK TAMAMEN KAPATILACAK'

Niyazi Gürel'in avukatı Merve Nur Özkan, işletme sahibinin mahkemeyi yanılttığını belirterek, "Mahkeme kararı yok gibi, Gölbaşı Kaymakamlığı'nın verdiği karar doğrultusunda mühürlenmiş gibi bir dava açtılar. 12'nci İdare Mahkemesi de 'Hayvanların hakları zedelenmesin' diye yürütmenin durdurulması taleplerini kabul etti. Ancak dosyanın içinde şu bilgiyi söylemediler; burası zaten 18'inci İdare Mahkemesi'nin kararı neticesinde Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından mühürlenmişti. Biz de dilekçelerimizi yazdık; ama mührü söküp müşteri almaya başladılar. Mühür bozma suçundan ötürü savcılığa da suç duyurusunda bulunduk. Dosyaya müdahil olduk, dilekçelerimizi sunduk. Burası bu şekilde salı günü tekrar mühürlendi. Bu süre içinde 18'inci İdare Mahkemesi tarafından ruhsatın iptal edilmesine karar verildi. Artık tamamen kapatılacak. Buraya vatandaşlarımızın gitmemesi gerekiyor. Açık olan tek kapı var, arka kapı. Orasının açık olma nedeni de hayvanların beslenmesi ve sağlıklarının korunması için" dedi.

'ZİYARETÇİ ALMAYA DEVAM EDİYORLAR'

Özkan, mühürleme işlemine rağmen hayvanat bahçesine kaçak ziyaretçi alındığını belirterek, "Mühürlü kapının yanındaki küçük kapıdan içeriye ziyaretçi aldıklarının görüntülerine ulaştık. Oraya hiçbir şekilde ziyarete gidilmemesi gerekir. Orası hayvanlar için uygun bir yer olsaydı ruhsat iptal edilmesi olmazdı. Orası hayvanların sağlığı için zararlı bir alan. İlk mühürlendiğinde yine içeriye müşteri aldıklarına dair Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yazı da yazıldı, buna ilişkin de tutanaklarımız var. Bununla ilgili de şikayetlerimizi yaptık. Bakanlığın belirleyeceği bir yer olacak ve hayvanların aktarımı oraya yapılacak. Orada herhangi bir şekilde hayvanat bahçesi olmayacak" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Kacıp birine saldırınca dikkate alırlar merak etmeyin
  Cevapla
 • yedi emirler 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu zavallı hayvanların haps olmasına sebep olanlar bizleriz...Gitmemek gerekli hayvanat bahçelerine...Sebep olmamak lazım bu hayvanların hapsine..Ne yani ölürmüyüz be görmesek..?
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu hayvanat bahçesi kadar saçma ve acımasızca birşey görmedim. Hayvanları resmen özgürlüğünden koparıp eziyet ediyorlar. . Özgür olabilmek için illa insan olmak mı gerekiyor. Bunun vebalini çok ağır ödeyecek bu hayvanat bahçelerinin sorumluları.
  Cevapla
 • Realite 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayvan sevgisi güzele bir duygudur .Ancak şehir merkezinde veyahut yakınında nasıl çiftlik kurmak yasaksa hayvanat bahçesinde dışarılara çıkarılmalıdır.Ruhsati olup olmamasına bakmadan.
  Cevapla
 • m3hk 1 yıl önce Şikayet Et
  Aslan ses yapmaz mış öyle diyordu sahibi. Bu ulke ne bicim ulke halini aldı. E timsah salalım gölbasına oda ses yapmaz. Köpeklerden bıktık şimdide aslan cıkacak basımıza. Masum insanların bası yanıyor. Köpek gidip sahibini ısırsa bişey demeyeceğimde. Yoldan gecen okula giden cocugu yaslıyı masumu ısırıyor. Devletim basındakilerde oy ugruna ses cıkarmıyorlar. Üç harflilerde bile hayvan mamaları yok satıyor. Gidişat hiç iyi değil malesef.
  Cevapla
 • Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  Malesef turkiyedeki insanlar o kadar büyüdülerki köydeki hayvanlardan rahatsız olurlar aslanların sesinden rahatsız olurlar ama avrupalılar gibi evde köpek besleyip aynı tabaktan yemek yerler ama nedense ondan rahatsız olmazlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsveçli milletvekili Abir Al-Sahlani'den AP'de Gazze mesajı: Anlatacak söz kalmadı
Karadeniz ayrıntısı dikkat çekti! İşte en mutlu şehirler....