Komandolar görevde: Ara, bul, yok et!

Zorlu operasyonlara "daima hazır" olmak için eğitimlerini aksatmayan ve Ağrı Dağı bölgesinin hakim noktalarında teyakkuzda olan komandolar, helikopter destekli tatbikat yaptı

Komandolar görevde: Ara, bul, yok et!
Komandolar görevde: Ara, bul, yok et!
GİRİŞ 02.11.2022 12:14 GÜNCELLEME 03.11.2022 13:14
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Terörle mücadele başta olmak üzere göçmen ve sigara kaçakçılığı ile uyuşturucu sevkiyatlarına karşı kırsalda yoğun mesai yapan komandolar, herhangi bir istihbari bilgi ya da ihbar beklemeden faaliyetlerini yürütüyor. Ağrı İl Jandarma Komutanlığında görevli komandolar, Türkiye'nin en yüksek noktası Ağrı Dağı'nda kış öncesi "ara bul yok et" parolasıyla operasyonlar düzenliyor.

ÖRGÜT MAĞARAYA DÖNEMİYOR

Kış mevsimi öncesi Ağrı Dağı bölgesinde terör örgütü PKK'ya yoğun operasyonlar yürüten komandolar, yüksek rakımda zorlu arazi koşullarına sahip bölgeleri didik didik tarıyor. Kayalık, yüksek tepeler ve derin vadilerle çevrili bölgede her türlü olumsuz hava koşullarında dahi görevini sürdüren kahraman Mehmetçik, özel eğitimli dedektör köpekler ve teknolojinin her türlü imkanından da yararlanıyor.

SİHA'LAR İŞ BAŞINDA

ASELSAN'ın geliştirdiği gece ve gündüz görüşlü son teknoloji termal kameraları kullanan komandolara, zaman zaman İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) havadan destek sağlıyor.

Terör örgütü PKK'nın kış üslenmesinin engellenmesine yönelik faaliyetlerini sürdüren komandolar, İran sınırından ülkeye geçişleri engellemek için Doğubayazıt ile Van'ın Çaldıran ilçeleri arasındaki Tendürek Dağı'nın hakim tepelerindeki üs bölgelerinde de elleri tetikte 7/24 görevde bulunuyor.

TATBİKATLARLA DÜŞMANA KORKU

Zorlu operasyonlara "daima hazır" olmak için eğitimlerini aksatmayan komandolar, zaman zaman gerçeği aratmayan tatbikatlarla "dosta güven, düşmana korku" veriyor.

Ağrı Dağı bölgesinin hakim noktalarında teyakkuzda olan komandoların yaptığı tatbikatta, senaryo gereği komandolar "ara bul yok et" parolasıyla operasyona çıktı. Operasyon merkezinde komutanlardan bölgedeki son durumla ilgili bilgi alan komandolar, silahlarını kuşanıp zırhlı araçlarla operasyon bölgesine ulaştırıldı.

2 BİN 800 RAKIMDA MEHMETÇİK "RÜZGAR"I

Burada daha sonra arazide arama tarama faaliyetlerine başlayan askerler, Ağrı Dağı’nın yaklaşık 2 bin 870 rakımdaki hakim tepelerine konuşlandı. İlk birliğin intikalinin ardından, takviye kuvvet olarak Doğubayazıt Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı'nda bekleyen Patnos Jandarma Komando Alay Komutanlığına bağlı ve "Rüzgarlar" olarak bilinen 2. Komando Taburu birlikleri de zırhlı araçlarla bölgeye intikal etti.

KAÇIŞ YOK

Teröristlerin kaçış güzergahlarının denetim altında tutulması amacıyla Doğubayazıt 1. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı pistinden kalkan ve içinde teçhizatlı timin bulunduğu Skorsky helikopter operasyona havadan destek verdi. Tatbikatta,teröristlerin bulunduğu alanı çembere alan komandolar, "teslim ol" çağrısına ateşle karşılık veren teröristleri etkisiz hale getirdi.

Ağrı Dağı, Tendürek Dağı ve bölgedeki hakim noktalarda teröristlerin korkulu rüyası olan Mehmetçik, tatbikatın sonunda "Komando Andı" okudu.

KAYNAK: AA
Faruk Arslan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Faruk Arslan
YORUMLAR 3
 • SALİM 2 ay önce Şikayet Et
  Allal birligimizi ve beraberligimizi bozmaya çalişan fitne fesat insanların şerrinden korusun komandolarımıza güç kuvvet versin
  Cevapla
 • ÂSIM NESLİ 2 ay önce Şikayet Et
  Yüce Allah yar ve yardımcımız yardımcınız olsun.
  Cevapla
 • Çorumlu 2 ay önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun ayağınıza taş değmesin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Milyonlarca vatandaşın borcu siliniyor: Teklif komisyondan geçti
 Gültekin Uysal'dan Ümit Özdağ arasında çirkin kavga: Çocukluğunda tecavüze...