Düzce depremi sonrası uzmanlar konuştu: Dikkat çeken 700 bin ton dinamit detayı

Düzce'deki 5,9'luk depremle; İzmit depreminden kalan ve kırılmayan bir fay parçasının kırıldığını, bunun İstanbul depremini etkilemeyeceğini söyleyen uzmanlar, Düzce'deki depremin 700 bin ton dinamitin patlamasına eşdeğer olduğunu kaydetti.

GİRİŞ 23.11.2022 09:21 GÜNCELLEME 23.11.2022 09:52
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Saat 04.08'de merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD'dan alınan bilgiye göre deprem, başta Düzce olmak üzere; İstanbul, Bolu, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Kocaeli, Edirne, Çankırı, Zonguldak, Sakarya illeri ve ilçelerinde hissedildi.

PROF. ERSOY: BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİNİN ÖNCÜSÜ DEĞİL

5,9 büyüklüğündeki depremden sonra artçı depremlerin meydana geleceğini belirten Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Bu en az 1 hafta 10 gün sürebilir. Buna hazır olmak gerekiyor. Hissetmek ve yıkım aynı şey değil. Şimdiye kadar olumsuz bir Haber yok. Bundan sonra da olmazsa bunu böyle atlatmış olabiliriz. Bu deprem gerçeğinden kurtulmamız anlamını taşımıyor. Bu beklenen İstanbul deprem öncüsü değil. Biz Marmara'da 7 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Daha doğuda" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar korkudan evlerine giremiyor.

"HİÇ BEKLEMEDİĞİMİZ BİR YERDİ"

Jeoloji Mühendisi Şerif Barış, "Sürpriz bir şey çünkü hiç beklemediğimiz bir yerdi" diyerek şunları söyledi:

"5,9-6 büyüklüğü oldukça tabi sarsıcı. Şehir içi ve kasabalarda bir hasar olacağını sanmıyorum, köylerde hasar olabilir. Oradaki depremde fay hatlarının gerilimi boşaltmış olması lazım. İki büyük deprem sonrası böyle orta büyüklükte bir deprem olması gerçekten ilk defa gördüğüm bir olay. Türkiye Alp-deprem kuşağında, dolayısıyla biz her zaman deprem olacakmış gibi davranmak zorundayız ve hazır olmak zorundayız. Muhtemelen sığ depremlerdendi."

Deprem anında Düzce Adliyesi'nde oluşan hasar

"KIRILMAYAN BİR FAY VARDI, ÇOK YÜKSEK İHTİMAL O KIRILDI"

"Eskişehir'de dahi hissetim. Şiddetli bir deprem inşallah can kaybı yaşanmamıştır" diyen İTÜ Öğretim Üyesi Ziyadin Çakır, "Bu gördüğüm kadarıyla İzmit depreminin gerçekleştiği fay hattındaki kırılmayan bir fay parçası vardı. Muhtemelen bu alüvyon zemin üzerinde bir faydı. Çok yüksek bir ihtimalle bu hat kırıldı. Daha büyük bir deprem olma ihtimali şu an için çok düşük. Bunun artçıları mutlaka olacaktır. Hasarlı binalardan uzak durulması gerekiyor. Daha büyük bir deprem olma olasılığı şu an için çok düşük. Ama vatandaşların şu an için hasarlı binalardan uzak durmaları gerekiyor. Yüzeye yakın bir deprem bu depremin hasarını da yükseltiyor. Civarda irili ufaklı faylar ama bu İstanbul depremini tetiklemez. Bu fay 6 büyüklüğünde bir deprem üretebilecek bir deprem değil. Şu an da bütün Düzce ovası tehlikeli, 5 büyüklüğünde artçılar mutlaka gelecektir. Yerleşim yerlerinden uzak durulması gerekiyor. Ben depremi çok kısa hissetim Eskişehir'de çok şiddetli hissedilmedi" ifadelerini kullandı.

Bazı binalarda hasar meydana geldi

PROF. ŞAHİN: BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLEMEZ

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Şahin, Düzce depreminin beklenen İstanbul depremini tetiklemesinin mümkün olmadığını belirterek, "5.9'luk bir Deprem büyük bir deprem değil. Binaları yıkmaz. Eğer 5,9'da binalarımız yıkılıyorsa asıl sormamız gereken bu. Geçtiğimiz günlerde AFAD bir tatbikat yaptı. Bunlar çok önemli. Bu gibi durumlarda genellikle yaralanmalar, eşya düşmesi, kaçarken, yüksekten atlarken gibi durumlarda oluyor. Düzce Ovası dediğimiz bölge alüvyal topraktan oluşuyor. Biz de bu topraklara binalar yapıyoruz. Yumuşak toprakta oturuyoruz. Bizim bu coğrafya depremlerle yaşamaya alışmamız lazım. Önemli olan tedbirli olmak, sağlam binalar yapmak. Yoksa bu büyüklükte depremlerde bina yıkımı olmaz" ifadelerini kullandı.

OKAN TÜYSÜZ: 700 BİN TON DİNAMİTE EŞDEĞER, YÜZEYDE OLUŞAN ŞİDDET 8 CİVARINDAYDI

NTV yayına katılan Prof Dr. Okan Tüysüz ise, depremin şiddetinin 5,9 olduğunu ancak yüzeyde oluşan şiddetin 8 civarında olduğunu söyledi. Tüysüz, "Aşağı yukarı 700 bin ton civarında bir dinamitin patlamasına eşdeğer bir enerjinin bu deprem vasıtasıyla boşaltıldığını gösteriyor. Dolayısıyla oldukça kuvvetli bir deprem" dedi.

Sarsıntının İstanbul'dan Ankara'ya kadar geniş alanda hissedildiğini anlatan Ersoy, "Yüzeye yakın bir deprem, 7 kilometre ile 3.5 kilometre arasında derinlik değerleri veriliyor. Yüzeyde hissedilmesinin önemli nedenlerinden biri" ifadelerini kullandı.

Bir diğer önemli nedenin de Gölyaka ve Düzce'nin zayıf bir zemine sahip olması olduğunu kaydeden Tüysüz, "Bu tür zeminler deprem dalgalarını büyüterek insanlara iletiyor. Bu büyüklükteki bir depremin hasar yaratması beklenir. Binaların yüzde 80 oranında yenilenmesi, hasarın büyük olmasını engelleyen temel faktörlerden" diye konuştu.

Devam eden artçı sarsıntıların 5 büyüklüğüne kadar ulaşabileceği bilgisini veren Tüysüz, "Hasarlı yapılara girmemek ve yetkililer tarafından incelenmesinin beklenmesi gerekiyor" uyarısını yaptı.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 36
 • Hamidiye Süvarisi 2 ay önce Şikayet Et
  Hiç bir bilim adamı meseleye İslami açıdan yaklaşıyor. Hepsi diyor yok büyük ihtimalle böyle oldu. Yok şöyle oldu. Peki ben bunlara soruyorum bu yeraltındaki gücü yaratan kim. Oluşan gücü konuşuyorsunuz da gücü oluşturan ilahi gücü yani Allah cc. ı niye konuşmuyorsunuz. İşleri güçleri yol yeraltı yok kırılma geçin bunları.
  Cevapla
 • havacıva 2 ay önce Şikayet Et
  ben bu tip uzman geçinenlere asla inanmıyorum. ne demek 700bin ton dinamit patlamasına eş. hiç bu kadar dinamiti bir arada gördünmü veya patlattınmı nasıl oluyormuş havai konuşmalar sık sıkaildiğin kadar millete basın korkuyu.sonrası daha kötü ve korku karamsarlık.
  Cevapla
 • garip 2 ay önce Şikayet Et
  bence iyi oldu hatta azicikdaha fazla olsamiydi diyorum acaba yine Rabbimiz merhametli yoksa bizim uyanacagimiz yok gece yeğenim msj da hala ben kuran okucam şimdi dedi he işte dedim bize lazım biraz silkelenmek
  Cevapla
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Allah'tan musibet değil afiyet istenir. Azıcık daha fazla mı olsaydı ne demek?
  Cevapla
 • sivasli 2 ay önce Şikayet Et
  rabbim yardımcınız olsun kardeşlerim
  Cevapla
 • Misafir3 2 ay önce Şikayet Et
  Şiddeti sekiz değildi ama binalar bisküi gibi olmuş artık dört şiddeti bile olsa hasar görür
  Cevapla
 • düzceli 2 ay önce Şikayet Et
  çok şiddetli fırtına gibi sallandık. 6 şiddetinde degildi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hac kuraları ne zaman çekilecek? Başvurular bugün sona eriyor!
Son seçim anketi açıklandı: AK Parti oy oranını 3 puan artırdı