Türkiye harekatlarla 40 km güvenli alan oluşturdu

Terörle mücadelede yeni bir faza geçildi. Kuzey Irak’ta 40 km derinlikte güvenli alan oluştu. Şimdi ise geçici üs bölgeleri kurularak sızmaların önüne geçilecek.

GİRİŞ 25.11.2022 06:59 GÜNCELLEME 25.11.2022 09:30
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Kuzey Irak ve Suriye’de yürütülen pençe operasyonları ile Türkiye’nin terörle mücadelesinde âdeta yeni bir faza geçildi. Pençe operasyonları ile Kuzey Irak ve Suriye sınırında hedeflenen ‘Güvenlik koridoru’ için önemli bir aşamaya gelindiğini belirten güvenlik kaynakları, Irak sınırında şu anda 40 kilometre derinlikte güvenli alan oluşturulduğunu kaydetti. 

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre güvenlik kaynakları “Dağların zirvesinden başlayan sınır, 40 kilometre içeri çekilmiş oldu. Yüzlerce mağara tek tek temizlendi, öyle ki hiltilerle 5 kat derinlikte mağaralarda hayat alanları oluşturulmuş. Âdeta küçük çaplı yer altı şehirlerine benzer yapılar var. Mağaranın girişi bombalanıyor, dumanı 500 metre ileriden çıkıyor. Bu, mağaraların büyüklüğünün bir göstergesi. Bu mağaralarda kalan üst düzey örgüt yöneticileri de kaçtı. Şu anda, Türk askerinin bulunacağı üslerin arkası dağlara ve yamaçlara dönük, önleri ise ovaya bakacak. Böylece çok önemli bir güvenlik koridoru oluşturuldu. Geçici üs bölgeleri kurularak, sızmaların önüne geçilecek” değerlendirmesini yaptı. Birkaç gün önce Kandil ve Asos gibi noktalara yapılan operasyonlarla da terör örgütünün eğitim kampları, mağaraları, barınakları, sığınakları ve lojistik yollarının yıkıldığı ifade edildi. 

KİMSEYE HABER VERİLMEDİ 

Suriye’nin kuzeyine yönelik hava harekâtı ile ilgili olarak da güvenlik kaynakları “Bu operasyonlarla ilgili ne Rusya’ya ne ABD’ye haber verildi. Hatta operasyon başladıktan bir süre sonra ABD’liler YPG-PYD’lilere ‘Tehlike geçti’ diye mesaj iletmiş. Bunun üzerine saklandıkları yerden çıkmışlar. Ama üst üste yapılan bombalamalarla belirlenen tüm hedefler vuruldu. Bu nedenle de zayiatları büyük oldu” dedi. ‘Terör örgütü için Kuzey Irak’taki Kandil ne kadar önemliyse, Suriye’nin Kandil’i de Kobani’ değerlendirmesini yapan güvenlik kaynakları, Kobani’nin TSK tarafından ilk kez vurulduğuna dikkat çekiyor. Türkiye’nin hava harekâtına yönelik hem ABD’den hem de Rusya’dan ‘Cılız itirazlar’ geldiğini belirten güvenlik kaynakları, bu itirazların Türkiye’nin kara harekâtı başlatmasına engel olamayacağını ifade ediyor. Öncelikli olarak Menbiç ve Tel Rifat’ın terör örgütünden temizlenmesinin hedeflendiği, böylece sınırda Suriye Millî Ordusu ve TSK’nın koordinasyonunda bir güvenlik şeridi oluşturulacağı belirtildi. Nihai hedef ise Kuzey Irak sınırındaki güvenlik koridoru ile Suriye’nin kuzeyindeki güvenli alanın birleştirilmesi olacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 55
 • antikor 3 gün önce Şikayet Et
  iyi güzelde.. belediyelerdekiler ne olacak ? meclistekiler ne olacak ? teöristler bunlardan cesaret alarak yinede yapacaklarini yapmiyorlarmi ? her yönde caydirici olmaliyiz.. yoksa bu böyle devam eder..
  Cevapla
 • İbrahim 3 gün önce Şikayet Et
  "Sınıfı 40 km içeri taşımak" kulağa çok hoş geliyor. Tüm Osmanlı Bakiyesi bizimdir. Endülüs'e (İspanya) kadar bizim olacak, bunlar kesinlikle yaşanacak. Bunları Müslüman Türkler yapacak. Bu fetihleri yapacak müslümanlar bugünki müslümanlar mı, orasını bilemiyorum. Allah en doğrusunu bilir.
  Cevapla
 • cnkmr 2 gün önce Şikayet Et
  Osmanlı'yı sadece padişahlığa indirgeyenler dünyaya nasıl hükmedildiğini anlayamamıştır.
  Cevapla
 • misafir 3 gün önce Şikayet Et
  1 metre bile başka ülkenin toprağını alamazsın. Geç bunları. Osmanlıymış, sen padişah torunumusun? Nasıl bir insan, seçim ve Cumhuriyet olan ülkede padişahlık ister? Deli ibrahim sen değilsen, kapı kulu yaparlar dikkat et.
  Cevapla
 • Kürt Salim. 3 gün önce Şikayet Et
  Temizligi memleket icindede yapin.pkk örgüt üyeleri.türkiyede ikamet ediyor.avrupadada yasiyorlar.bunlari ancak reis bitirir.
  Cevapla
 • Misak-ı Milli 3 gün önce Şikayet Et
  Bu dağlar kesinlikle ilhak edilmeli, orası resmen doğal bir kale, Türkiye oraya barajlar ve yeni askeri kalekollar yapmalı, o dağlardan tüm ortadaoğuyu çok rahat yönetiriz. Kuzey Irak dağları Türkiye için aslında bir nimet kullanalım ve direk ilhak edelim.
  Cevapla
 • nevzat narın 3 gün önce Şikayet Et
  bu durumdan kürkt kardeşlerimizde cok zarar görüyor doğu illerimize yapılan yatırımlar tabiki ülkemizin hepsine yapılmış sayılır doğu daki yatırımlar ne kadar güzel olursa ordaki kardeşlerimiz bu yapılan hizmetten cok memnun kalacaklardır pkk terörü tam 40 yıl oldu bu terör olmasaydı ülkemizin ne durumda olacağını düşüne biliyormuyuz pkk yandaşları birazcık düşünsün bizleri birbirimize düşürüp ülkemizin gerii kalmasını sağlamak sizlere gelecek hizmetler yapılmasın yoksa benim kürt kardeşleriminen bir sorunumuz yok hangi milletten olursan ol önçe insan olmayı bilmeliyiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan bugün açıklayacak: Kadro müjdesinin detayları belli oldu
Başkan Erdoğan'dan Yunanistan'a sert tepki: Artık buna sessiz kalamayız