Baraj kapakları habersiz açıldı! Ecdad yadigarı Kurşunlu Camii sular altında

Arnavutluk’un bazı kesimlerini son günlerde etkisi altına alan yağışların ardından meydana gelen sel nedeniyle İşkodra'daki Kurşunlu Camii sular altında kaldı.

Baraj kapakları habersiz açıldı! Ecdad yadigarı Kurşunlu Camii sular altında
Baraj kapakları habersiz açıldı! Ecdad yadigarı Kurşunlu Camii sular altında
GİRİŞ 25.11.2022 15:00 GÜNCELLEME 25.11.2022 15:00
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Arnavutluk'ta meydana gelen selde İşkodra şehrinde bulunan ve Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonuna başlanan Kurşunlu Camii'ni su bastı.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, eylül ayında "Arnavutluk İşkodra Kurşunlu Camisi Restorasyonu ve Zemin Islahı" projesi kapsamında camide çalışmalara başlandığı belirtildi.

BARAJ KAPAKLARI AÇILDI, CAMİYİ SU BASTI

Ülkede 4 gün süren şiddetli yağışların ardından 20 Kasım'da Vau i Dejes Barajı kapaklarının haber verilmeden açılması sonucunda büyük bir taşkın oluştuğu ifade edilen açıklamada, cami ve zemin ıslahı alanı dahil olmak üzere su seviyesinin 2,80 metre yükselerek caminin pencere üst kotuna kadar su altında kaldığı bildirildi.

Yapı denetim görevlilerince 22-23 Kasım'da alanda inceleme yapıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Su seviyesinin 1,50 metre kadar aşağıya indiği, inşaat sahasında 1 paletli ağır yük vincinin, 1 lastik tekerlekli teleskobik yükleyici, 1 motopomp, 1 desender tesisi, 3 bentonit tankı ile ofis olarak kullanılan şantiye konteynerinin su altında kaldığı tespit edilmiştir. Sahada depolanan Bentonit, Puzolan, Hidrolik Kireç ve Taş Tozu malzemenin su altında kalarak kullanılamayacak hale geldiği tespit edilmiştir. Bugün itibarıyla cami alanına girilememiş olup cami ve taşkın sahasında yapılmış olan imalatlar ile ilgili net bir tespit yapılamamıştır."

İKİ KİŞİ CAN VERDİ

Sağanak ve fırtınanın yaşamı olumsuz etkilediği Arnavutluk'ta ülkenin bazı bölgelerinde sel meydana gelmiş, elektrik kesintileri yaşanmıştı.

Olumsuz hava şartlarının en çok etkili olduğu İşkodra bölgesinde 2 kişi hayatını kaybetmişti.

KAYNAK: AA
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 2
  • Kartal 1 yıl önce Şikayet Et
    Arnavutun umrundamı cami
    Cevapla
  • imza 1 yıl önce Şikayet Et
    ŞAŞARIM insanımıza; bu durum haberlide habersizde olsa cami sular altında kalıyor. Restorasyonu yapılmadan önce, SUYUN Cami avlusuna girmeyecek şekilde BAHÇE DUVARININ yapılmasını düşünemiyorlar mı?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünyada en az ve fazla peynir tüketen ülkeler belli oldu! İşte Türkiye'nin sıralaması
Diyanet'ten 'hutbe' açıklaması: 'Saçmalık', 'hadsizlik' gibi nitelemeler...