Uyarı yapıldı: Lapa lapa kar geliyor: İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli bu tarihte donacak!

Son dakika: Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi akıllara "Kar yağışı ne zaman olacak?" sorusunu getirdi. Yoğun kar için tarih veren uzmanlar en çok İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli gibi illerin etkileneceğini söyledi.

GİRİŞ 30.11.2022 08:45 GÜNCELLEME 30.11.2022 10:54
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Meteoroloji Genel Müdürlüğü 29 Kasım Salı hava durumu raporunu yayımladı. Uzmanlar ise İstanbul'da etkili olması beklenen kar için tarih verdi.

Meteoroloji'nin son değerlendirmelere göre: Bugün ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Anadolu (Ardahan dışında), Güneydoğu Anadolu ile Kahramanmaraş, Hatay, Eskişehir, Karaman, Sivas çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Antalya, Bingöl, Muş ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması beklenen yağışların; yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI

Kıyı Ege ile iç kesimlerde 1 ila 3 derece artacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Genellikle doğu ve güneydoğu, Marmara'da kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Hatay ve Osmaniye çevrelerinde güneydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Antalya, Bingöl, Muş ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Hatay ve Osmaniye çevrelerinde yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN KAR UYARISI

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, Van'ın güneyinde 29 Kasım çarşamba günü akşam saatlerine kadar yer yer kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu.

Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada, Van ilinin güney ilçeleri olan Bahçesaray, Çatak, Gevaş ve Başkale’nin gece saatleri itibariyle yağışlı sistemin etkisine gireceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Van'ın güneyinde çarşamba günü akşam saatlerine kadar yağışların yer yer kuvvetli olması beklenmektedir. Yağışların yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edilirken, yağışlı sistemin perşembe sabah saatlerinden itibaren ilimizi terk etmesi bekleniyor. İlimizde beklenen yağışların; çarşamba günü Van ilinin güney (Bahçesaray, Çatak, Gevaş ve Başkale) ilçelerinde kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden, yaşanabilecek yağış anında kuvvetli rüzgar, sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım düşmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi. 

SERT BİR KIŞ YAŞANACAK

10 Aralık tarihinden itibaren kış ayının etkilerinini hissedilmeye başlanacağını belirten uzmanlar soğuk ve sert bir kış yaşanacağını ifade ediyor.

Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege ile Denizli, Manisa çevreleri ve İstanbul'un kuzey ilçelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Muğla çevrelerinde kuvvetli, Datça, Bodrum ve Marmaris'de yerel olarak çok kuvvetli olması bekleniyor.

MARMARA BÖLGESİ İÇİN KAR UYARISI

Öte yandan uzman isimler Marmara Bölgesi için kar tarihi verdi.

Uzmanlar İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir gibi yerlerin ocak ayında yoğun kar yağışı etkisi altında olacağını belirtiyor.

Kasım ayında olmamıza rağmen hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Özellikle İstanbul Kasım ayında adeta baharı yaşadı.

Haliyle "Türkiye genelinde kar yağışı ne zaman etkili olacak?" sorusunun cevabı merak konusu oldu. Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, A Haber canlı yayınında konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, şu ifadeleri kullandı: 

Mevsim itibarıyla Aralık ayı girmek üzere. Havalar soğumaya başladı. Dünya modellerine baktığımızda, ocak, şubat ve mart aylarında kar yağışını bekliyoruz.

Neden? Kutuplardaki buzulların artması, Sibirya'daki yoğun kar yağışlarının aralıksız devam etmesi o bölgedeki soğuk hava kütlelerinin etkisini Türkiye'ye doğru sarkacağını gösteriyor.

Karadeniz üzerinden aralık ayı sonu itibarıyla bekliyoruz aralıklı da olsa. Mart ayına kadar kar yağışlarına neden olacak.

La Nina etkisi de var tabii. Bu zaten 1 yıldan fazla devam ediyor. Mayıs ayına kadar La Nina yavaş yavaş etkisini kaybedecek.

Kar yağışı ne zaman başlayacak?

İSTANBUL'A NE ZAMAN KAR YAĞACAK?

Tahminler doğrultusunda Aralık ayının son haftasında ve ocak ayından itibaren aralıklı olarak kar yağışı bekliyoruz.

Tabii ki Karadeniz ve Balkanlar üzerinden geleceği için Sibirya kökenli olacaktır. Okyanuslar ve denizlerimiz sıcak halen.

Deniz etkisini de artırarak bir girdap oluşturup alçak basınç hareketleriyle karaya çıktığı zaman hızlanacaktır.

Geçen sene 24 Ocak'ta İstanbul'daki yoğun kar yağışının benzerlerini görebileceğiz.

KAR YAĞIŞINDAN EN ÇOK İSTANBUL, BURSA, BOLU, KOCAELİ, ÇANAKKALE, TEKİRDAĞ VE BALIKESİR GİBİ İLLER ETKİLENECEK

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, yaptığı değerlendirmede Aralık'ın 10-15'i arasında ilk ciddi kış provası yapılacağını aktardı.

Bozkurt sözlerine şu şekilde devam etti:

"Aralık'ın 20'sinden sonra özellikle yılbaşından itibaren 2022-2023 La Nina kışı tam olarak etkisini yansıtmaya başlayacak ve ocak ayında da çok ciddi anlamda yoğun ve etkili kar yağışları bekliyoruz.

Bu yoğun kar yağışı en fazla Marmara bölgesini etkileyecek. İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir gibi yerler etkilenecek."

Son dakika: İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

LA NİNA ETKİSİ!

2022-2023 kış mevsiminin sert geçeceğini vurgulayan uzmanlar, şehir merkezlerine kar yağışının 10-15 Aralık gibi başlayacağını olacağını öngörüyor. Ayrıca La Nina kışı ile birlikte gece ve gündüz sıcaklıkları arasında 20 derecelik sert sıcaklık farklarının yaşanacağı belirtiliyor.

Son dakika: Kar ne zaman yağacak?

LA NİNA NEDİR?

La Niña, daha geniş El Niño-Güney Salınımı iklim modelinin bir parçası olarak El Niño'nun daha soğuk karşılığı olan okyanus ve atmosferik bir fenomendir. La Nina, pasifik okyanusu üzerinde etkili olan bir hava akımına verilen ad olarak adlandırılabilir. Pasifik üzerinde bulunan basınç sistemlerine etki eden La Nina, Türkiye üzerinde direkt etki gösteremez fakat Pasifik üzerinde gösterdiği etki dolaylı yoldan Türkiye'yi de etkisi altına alır. La Nina kuvvetlendiği zaman dünya soğuma evresine giriyor ve buzul miktarları artıyor. La Nina döneminde sıcak sular Asya kıtasına doğru giderken, ABD ve diğer bölgelerde hava soğumaktadır.

 METEOROLOJİ'NİN 29 KASIM SALI İL İL HAVA DURUMU TAHMİNİ; 

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BURSA °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı

İSTANBUL °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı

KIRKLARELİ °C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

KOCAELİ °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AFYONKARAHİSAR °C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

DENİZLİ °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

İZMİR °C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde sağanak yağışlı

MUĞLA °C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz ile Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Antalya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Hatay ve Osmaniye çevrelerinde doğu ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

ADANA °C, 22°C

Parçalı ve çok bulutlu

ANTALYA °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY °C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ISPARTA °C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir, Karaman ve Sivas çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

ANKARA °C, 14°C

Parçalı bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 10°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde sağanak yağışlı

KONYA °C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu

SİVAS °C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yağmurlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

BOLU °C, 11°C

Parçalı bulutlu

DÜZCE °C, 17°C

Parçalı bulutlu

KASTAMONU °C, 13°C

Parçalı ve az bulutlu

SİNOP °C, 16°C

Parçalı bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

AMASYA °C, 15°C

Parçalı bulutlu

ARTVİN °C, 14°C

Parçalı ve az bulutlu

SAMSUN °C, 16°C

Parçalı bulutlu

TRABZON °C, 17°C

Parçalı bulutlu

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Bölge genelinin (Ardahan dışında) yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bingöl, Muş ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması beklenen yağışların, genellikle yağmur ve sağanak kuzey ve doğu kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus olayı görülmesi bekleniyor.

ELAZIĞ °C, 10°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KARS °C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

VAN °C, 10°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmur ve karla karışık yağmurlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam ve gece saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GAZİANTEP °C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı

SİİRT °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ŞANLIURFA °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 57
 • Arsız uzmanlar 1 ay önce Şikayet Et
  Yazın da havalar ısınacak , ağustosta nem ile birleşip havalar bunaltacak. Sonbaharda da yağmur yağacak ağaçlar yaprak dökecek.
  Cevapla
 • İsmail korkmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Bumu bildiğiniz ocak ayında herzaman kar yağar uzman olmana gerek yok
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Randevu verir gibi Ocak ayına kar ısmarlıyorlar. Ocak ayı Anadolu'nun kışı zaten ve kar yağar.. Müneccimliğe ve bilim adamlığı sıfatına gerek yok. Kaldı ki yağsın, kar berekettir. İnşallah çok yağar.!
  Cevapla
 • Chp=terör örgütü 1 ay önce Şikayet Et
  Ekreme söyleyin gezmeyi bırakıp makamında oturup tüm tedbirleri alsın. İngiliz büyük elçi falan aman diyim.
  Cevapla
 • 54 Nitem 1 ay önce Şikayet Et
  Bolu , Kocaeli, İstanbul derken arada Sakarya ya branda mı çekeceniz
  Cevapla
 • Cem uzan 1 ay önce Şikayet Et
  GALiBA
  Cevapla
 • Yorumcu 1 ay önce Şikayet Et
  Hani olum şöyle küresel ısınma böyle küresel ısınma. Sibirya ya bayağı kar yağıyormus naisl iş bu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rakamlar Bakan Yanık'ı doğruluyor: Kadına şiddetin baş sebebi alkol!
‘Dünya savaşı başladı, iki dev ekonomiden biri çökecek!’ Avrupalı isimden şok tespitler