İTÜ'deki sınav, Mustafa Şentop'un oğlu yüzünden değil usulsüzlükten iptal olmuş

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) akademik personel alımıyla ilgili yaşanan sınav skandalının, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un oğlunun ismi üzerinden örtülmeye çalışıldığı, üniversitenin kendi açıklamasıyla ortaya çıktı.

İTÜ'deki sınav, Mustafa Şentop'un oğlu yüzünden değil usulsüzlükten iptal olmuş
İTÜ'deki sınav, Mustafa Şentop'un oğlu yüzünden değil usulsüzlükten iptal olmuş
GİRİŞ 07.12.2022 23:07 GÜNCELLEME 07.12.2022 23:09
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Eğitim Sen İstanbul 6 no’lu şubenin bir açıklama ile İTÜ’ye cevaplandırması için bazı iddiaları gündeme getirerek yönelttiği soruların cevabı, üniversitede yaşanan sınav skandalının ortaya çıkmasına yol açtı.

Sendika, akademik personel alımı için başvuruda bulunan Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un oğlu Mehmet Selahaddin Şentop’un sınavı kazanamaması nedeniyle üniversitenin alımı iptal ettiği iddiasını gündeme taşıdı. Akşam saatlerinde ise üniversiteden sendikanın iddialarına karşılık yapılan açıklama başka bir gerçeği gözler önüne serdi. Açıklamada Meclis Başkanı Şentop’un oğlunun, 29 Temmuz’da yapılan alım için de müracaat ettiği, ancak sınavda ikinci olarak elendiği ve birinci gelen kişinin kadroya yerleşerek araştırma görevlisi olarak işe başladığı belirtildi. Açıklamada, “90.65 ALES, 88.80 Lisans mezuniyeti, 77.50 Yabancı Dil, 75.83 giriş sınav notu olan aday birinci gelmiş ve asil olarak kadroya yerleştirilmiştir. Aynı kadroya başvuran adaylar arasında ön değerlendirme aşamasında birinci sırada bulunan ve 97.87 ALES, 84.60 Lisans mezuniyeti, 96.25 yabancı dil puanı, 60.00 giriş sınav notu olan aday ise nihai başarı listesinde ikinci olup yedeklerde yer almıştır. Haberlerde yer verilen iddialara konu edildiği gibi söz konusu aday lehine akademik alım süreçlerine müdahale edilmiş olsaydı, bu alımın gerçekleşmemiş olması gerekirdi” denildi.

Üniversite’nin 24 Ekim’de, toplam 27 kadro için yeni bir ilana çıktığı belirtilen açıklamada, bu sefer diğer bölümlerin değerlendirme süreçlerinin tamamlandığı, ancak Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un oğlunun da başvuruda bulunduğu Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’ne alınacak personelin değerlendirme sürecinin, Rektörlük tarafından yapılan denetimlerde ortaya çıkartılan usulsüzlükler nedeniyle tamamlanamadığına ve sorumlular hakkında idari soruşturma açıldığına dikkat çekildi.

Üniversitenin açıklamasında, usulsüzlükler şöyle sıralandı: 

*Soru ve cevapların ilgili komisyon tarafından tutanak altına alınmadığı tespit edilmiştir. 
*Sınavın sorularının cevap anahtarlarının olmadığı, adayların cevap kâğıtları üzerinde okunduğunu gösteren not, kayıt vb. hiçbir işaretin ve jüri üyelerine ait herhangi bir değerlendirmenin bulunmadığı, cevap kağıtlarının üzerinde hangi kritere göre notlandırma yapıldığını gösteren hiçbir emareye yer verilmediği görülmüştür. 
*Bu tespitler üzerine konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. 

*İnceleme aşamasında alınan ifadelerden ayrıca, sınavı yapmakla sorumlu olan jüri üyelerinin sınav sorularını hazırlamadığı ve cevap kâğıtlarını okumadığı; sınav sorularını hazırlayıp cevap kâğıtlarını okuyan öğretim üyelerinin, jüri üyeleri dışında, konu hakkında yetkili olmayan öğretim üyeleri olduğu anlaşılmıştır. 

Açıklamada ayrıca, tespit edilen usulsüzlükler ve yönetmelik hükümlerine aykırı işlemler nedeniyle sınavın iptal edildiği belirtilerek, şöyle denildi:

“İstanbul Teknik Üniversitesi’nin şeffaflık ve liyakat prensiplerine uygun olmaması sebebiyle, 24/10/2022 tarihinde ilan edilen 2022-66 sayılı kadro için gerçekleştirilen sınavın ve kadro ilanının iptaline karar verilmiştir. Sınavın ve kadronun iptaline sebep olan işlemlerle bağlantılı olarak ilgililer hakkında başlatılmış olan idari soruşturma halen devam etmektedir. Sınav gereklerine uygunsuzluk ortadayken, adaylardan birinin soyadı sebebiyle konuya dâhil edilmesi hem o aday hem de Üniversitemiz adına son derece üzücüdür. İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen tüm sınavlarda, adaylar arasında ne soyadlarına ne de başka kişisel niteliklerine göre hiçbir ayrım yapılamaz.”

 

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 18
 • Misafir 23 1 yıl önce Şikayet Et
  Üniversitesitekerde pkk hdpkk dhkpc kck fetöcüler bitmemiş yine ortalığı karıştırdı. Memurluk sınavınada chpkklılar tarafında yapılan oyunlar İTÜ lisans sınavlarına dokundular.
  Cevapla
 • Gazi 1 yıl önce Şikayet Et
  İTÜ : okul değil üniversite hiç değil ama adı İTÜ okumak yazmak cehalet alır Eşeklik Baki kalır.....Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az..... Allah razı olmasın ıslah etsin amin.
  Cevapla
 • Asd 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin eğitim ne? Hangi okul mezunusun? Kaç kere ituye gidip gördün, hayattaki başarın ne? Memlekete ne kadar faydan var? Kalkmış ituyu elestiriyorsun, çapsız, hadsiz, bedavadan yaşayan kul hakkı yiyen amip seni
  Cevapla
 • Emekli ve Öfkeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalanlarla dolu açıklamalarınızı sevsinler sizin. Allah varmı Șentoplar. Varsada öteki dünyada olmalı kesin. O ismi alıncaya kadar sınav iptal sınav açıklama üstüne açıklama.
  Cevapla
 • Ülkeci 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim gibi hak yolunda olanlar hariç kim çocuğu için torpil aramaz acaba? Yüzde kaç acaba? Bu olaya itiraz edenlerin yakınlarına bakın bakalım kim nerde ne zaman nasıl iş sahibi olmuşlar? Devlet kurumu sivil kurumlar hepsi için soruyorum.
  Cevapla
 • nail 1 yıl önce Şikayet Et
  sınavları ösym yapsın her üniversite kendi yaparsa kendi adamlarına usülsüzlük yaparlar o zaman hiç sınav yapmadan atayın böyle saçmalık mı olur üniversiteler bilim değil muhalefet siyaseti yuvası olmuş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dendias: Türkiye insansız hava araçlarında çok ileri adım attı biz geride kaldık
Maduro'dan İsrail destekçisi devlet başkanına: Yalaka...