Bakan Akar'dan F-16 açıklaması! Artık harekete geçilmeli

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına kısıtlayıcı koşullar getiren maddelerin savunma bütçesinin metninden çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

GİRİŞ 08.12.2022 16:05 GÜNCELLEME 08.12.2022 16:37
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ile düzenlediği basın açıklamasında gündeme ilişkin soruları da yanıtladı.

Bir gazetecinin ABD'de, Türkiye'ye F-16 satışına kısıtlayıcı koşullar getiren maddelerin savunma bütçesinin nihai metninden çıkarılmasına ilişkin sorusu üzerine Akar, 40 adet F-16 tedariki ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 79 adet uçağın modernizasyonu için çalışmaların sürdüğünü belirtti.ABD TARAFINDAN OLUMLU YAKLAŞIM GÖRDÜK

Bu çalışmaların olumlu ve süratli bir şekilde sonuçlanması için gayret gösterdiklerini aktaran Bakan Akar, şunları söyledi:

"Bütün gelişmeleri, çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bu konuda başlangıçtan itibaren ABD'li muhataplarımızın olumlu yaklaşımlarını gördük. Başta ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin olmak üzere heyetler arası yapılan görüşmelerde heyet üyeleri dahil ABD tarafından hep olumlu bir yaklaşım gördük. Bu olumlu yaklaşımlara bağlı olarak artık ABD tarafından olumlu ve somut adımlar bekliyoruz. Bir an önce bu çalışmaların, sürecin olumlu ve süratli bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz. Türkiye'nin terörle mücadelesini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyon çalışmalarını başta Finlandiya olmak üzere tüm müttefiklerimizin desteklemesini, katkılarını bekliyoruz."

GÜÇLÜ TSK, GÜÇLÜ NATO DEMEKTİR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristlerle mücadele ettiğini, tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayan Akar, şöyle konuştu:

"Hem terörle mücadele konusunda hem de NATO içindeki görevlerimizi tam olarak yerine getirebilmemiz konusunda müttefiklerimizden Silahlı Kuvvetlerimizin tedarik ve modernizasyon çalışmalarına desteğinin sağlanmasına gerekli katkıyı bekliyoruz. F-16 konusu da bunun bir parçası. Diğer müttefiklerimizden temin ve tedarik etmek için yaptığımız çalışmalar var fakat bazı tahditlerle karşılaşıyoruz. Bu tahditlerin de kaldırılmasını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Çünkü doğal olarak hepimizin bilmesi gereken en önemli husus; Güçlü Türk Silahlı Kuvvetleri, güçlü NATO, güçlü ittifak demektir."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 20
 • Ne demiş 1 ay önce Şikayet Et
  ABD bizi oyalamayi bırakmalı
  Cevapla
 • Tepki 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet aklına saygı duymak lazım, elbette bildikleri bir şey vardır...
  Cevapla
 • Hilmi 1 ay önce Şikayet Et
  Kızıl elmanın önünü kesmeyelim
  Cevapla
 • Mehmets 1 ay önce Şikayet Et
  Bir konu yanlış anlaşılıyor Biz f35 ile ilgili abd ye bir meblağ ödedik sonra bir bahene programdan katekülli ile çıkarıldık Daha sonra savunma bakanlığımız içerde kalan paramızın karşılığı olarak abd den işte bu kadar uçak bu kadar bu kadar kit alımı için temaslara başladı Burada amaç hem parayı kurtarmak hem hava kuvvetleri filosunu milli muharip uçak envantere girene kadar Hava kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak Yoksa biz para verip abd den uçak satın almıyoruz amaç paramızı kurtarmak
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bir anket yapsalar Türk halkına sorsalar abd nin bu açıklaması sizce nasıl algı kadınız diye idda ediyorum % 90 abd oyalama taktiği yapıyor bize zaman kaybettiriyor sonucu kesin çıkar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'den şehir hastanesine engel: Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi
Altılı masada bir kriz daha! İYİ Parti'den adaylık çıkışı