Bakan Akar'dan TBMM'de çok çarpıcı açıklamalar! HDP'lilere adeta ateş püskürdü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar; yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 37 bin, bu yılın başından itibaren ise 4 bin civarında terörist etkisiz hale getirilmiştir." ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 09.12.2022 23:56 GÜNCELLEME 10.12.2022 02:08
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde sınır güvenliği ve terörle mücadeleye ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, 1 Ocak'tan bugüne kadar 250 bin kişinin hudutlarımızdan geçişinin engellendiğini vurguladı. TSK'nın kimyasal silah kullandığı iddialarına yanıt veren Bakan Akar, "Envanterimizde kimyasal hiçbir silah yoktur, hiçbir zaman olmamıştır" diye konuştu.

"4 BİN CİVARINDA TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Bakan Akar'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

"24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar; yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 37 bin, bu yılın başından itibaren ise 4 bin civarında terörist etkisiz hale getirilmiştir. Tüm terör örgütlerine karşı mücadelemiz başarılı bir şekilde devam etmektedir.

KİMYASAL SİLAH İDDİASI

Kahraman ordumuzun başarılarına gölge düşürmek, terör örgütüne nefes aldırmak, adeta solunum cihazı bağlamak isteyenlerin 'TSK'nın kimyasal silah kullandığı' ve benzeri düşmanca iftiralar, tamamen gerçek dışıdır, bir hezeyandır. Özellikle yurt dışında bir algı oluşturmaya yönelik 'Çamur at, izi kalsın.' çabasıdır. TSK'da kimyasal silah ve mühimmat geliştirilmemekte, üretilmemekte, stoklanmamakta, kullanılmamakta, envanterde uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanmış hiçbir silah ve mühimmat asla bulundurulmamaktadır. Buna rağmen hala aynı mesnetsiz iddialar dillendiriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, kimyasal silah ve mühimmat geliştirmemekte, üretmemekte, stoklamamakta, kullanmamaktadır. Envanterde uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanmış olan hiçbir silah ve mühimmat asla bulundurulmamaktadır. Bunu ilk defa burada açıklıyoruz. 24 Kasım'da heyet teşkil ettik. Her şeye rağmen ne olur ne olmaz diye heyet gitti. İnceleme ve ölçümleri yaptı. Bunların hepsini derlediler, toparladılar, getirdiler. Burada Sağlık Bakanlığı'nın laboratuvarına verdiler. Ve bunların hiçbirinde hiçbir şekilde kimyasal olmadığı raporu şu an elimizde. İçeride ve dışarıda yapılan diğer bir kara propaganda da terörle mücadelemizin Kürt kardeşlerimize karşı olduğu iftirasıdır. Bu yalandır, bu alçaklıktır."

Kimyasal Silahların Önlenmesi Anlaşması'na göre göz yaşartıcı mühimmatın kolluk faaliyetlerinde, özel operasyonlarda ve insan hayatını korumak için kullanılabileceği ifade eden Akar, "Rehine kurtarma operasyonu Gara kapsamında yapılan açıklamayı çarpıtmak en basit haliyle terör propagandasına hizmet etmektir." dedi.

"TÜRKLER VE KÜRTLER KARDEŞTİR, AKSİNİ SÖYLEYEN KALLEŞTİR"

Açıklamasında hiddetlenen ve HDP'lilerin sıralarına bakan Akar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir kez daha vurgulamak isterim ki bin yıldır bu coğrafyayı, ekmeği, suyu birlikte paylaşan Türkler ve Kürtler kardeştir. Bunun aksini söyleyen kalleştir. Bunun en açık göstergesi de vatan, bayrak, Cumhuriyet için omuz omuza mücadele ederken canlarını feda eden ve şehitliklerimizde yan yana yatan kahramanlarımızdır, şehitlerimizdir.

SURİYE'NİN KUZEYİNE KARA HAREKATI

Tek hedefimiz teröristlerdir. Teröristler için tek yol adalete teslim olmaktır. Pençe Kılıç'ta 364 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Teröristlerin yaptıklarının hesabını sorduk, sormaya devam edeceğiz. Bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyen ülkeler başta olmak üzere hiç kimse bizden sınırımızın hemen dibinde yuvalanan teröristlere karşı müsamaha göstermemizi beklemesin. Operasyon; teknik, taktik ve matematik konusudur. TSK, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için uygun yer ve zamanda gerekli her türlü tedbiri almıştır, alacaktır. 17 Nisan'da başlatılan Pençe Kilit harekatıyla hudutlarımızın güvenliği sağlanmıştır. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesindedir. Ülkemizin güneyinde kurulmak istenen terör koridoru engellenmiştir. Bu operasyonlar sonucunda 1 milyondan fazla Suriyeli evlerine ve topraklarına dönmüştür.

YUNANİSTAN'A NET MESAJ: TARİHTEN DERS ALSINLAR

Yunanistan gerginliği artırmak için her türlü girişimde bulunuyor. Beklentimiz, bazı Yunan siyasilerin ve askerî şahısların iç politik amaçlarla uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından derhal vazgeçmeleri, problemlerin diyalog yoluyla çözümüne odaklanmaları ve tarihten ders almalarıdır. Kıbrıs bizim milli meselemizdir. Geçmişte olduğu gibi bugün de Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız. Kendimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını korumakta kararlıyız. Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’de diyaloğa açık olmakla beraber, hiçbir oldubittiye müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Biz güvenliğimizi sağlarken aynı zamanda dost ve kardeş ülkelerin haklı davalarını da desteklemekteyiz.

"24 BİN 700 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ"

15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren FETÖ iltisakı nedeniyle TSK’nden bugüne kadar 10 bini Bakan onayı ile olmak üzere toplam 24 bin 700 kişi ihraç edilmiştir. FETÖ ile mücadelemize, elde edilen yeni bilgi, belge ve verilerle bir bütün hâlinde kararlılıkla devam edilmektedir."

TAHIL KORİDORU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yürüttüğü aktif diplomasiyle sağlanan zeminde Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanlıkları ile görüşmeler sonucunda Karadeniz Tahıl Girişimi imzalandığını hatırlatan Akar, "Girişim kapsamında İstanbul’da kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezinin çalışmaları ile bugüne kadar Ukrayna limanlarından toplam 13 milyon tondan fazla tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere emniyetle sevki sağlanmıştır." diye konuştu.

Bu girişimin Türkiye'nin gayretiyle 19 Kasım’dan itibaren 120 gün süreyle uzatıldığını ifade eden Akar, "Türkiye, sorunların çözümü için diplomasiye daha fazla şans verilmesi gerektiği inancıyla insani yardım başta olmak üzere, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşen görevi yapmaya devam edecektir." dedi.

FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, "15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren FETÖ iltisakı nedeniyle TSK’dan bugüne kadar 10 bini Bakan onayı ile olmak üzere toplam 24 bin 700 kişi ihraç edilmiştir. FETÖ ile mücadelemize elde edilen yeni bilgi, belge ve verilerle bir bütün halinde kararlılıkla devam edilmektedir." ifadesini kullandı.

ABD'DEN F-16 TEDARİKİ

Askeri sağlık hizmet desteğinin geliştirilmesi ve TSK’nın sağlık ihtiyaçlarının en etkin şekilde karşılanması için yeniden düzenlenmesi hususunda Sağlık Bakanlığı ile çalışmaların sürdüğünü aktaran Akar, ABD'den F-16 tedarikine ilişkin ise "40 adet F-16 Viper uçağının tedarikine ve 79 uçağın da modernizasyonuna yönelik çalışılmalar devam etmekte, olumlu ve süratli tamamlanması için yakından takip edilmektedir." açıklamasında bulundu.

BAKAN AKAR, CHP'Lİ ENGİN ÖZKOÇ'UN TANK PALETİ FABRİKASI'NA YÖNELİK İFTİRALARINA DA CEVAP VERDİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un Arifiye'deki Tank Paleti Fabrikası'na yönelik iddialarına da değinen Akar, "BMC'ye 60 milyon TL yerine 292 milyon TL ödeme yapılması söz konusu değil. Böyle bir şey yok. Söz konusu hesap tüm giderlerin takip edildiği bir yansıtma hesabıdır. BMC'ye yapılan ödemeleri göstermemekte, eksik ve gerçek dışı beyanlarla algı oluşturulmak istenmektedir. Fabrikada 'maliyetlerin arttığı' iddiası kesinlikle doğru değildir. Bu konuda ya teşrif edin fabrikaya veya size birini gönderelim belgeyi anlatalım." karşılığını verdi.

Akar, şunları kaydetti:

"Şu anda dahi karada, denizde ve havada, zorlu iklim ve arazi şartlarında kahramanlık ve fedakarlıkla görev yapan değerli silah ve mesai arkadaşlarıma da bu vesileyle kazasız, belasız, hayırlı, başarılı görevler diliyor, alınlarından öpüyorum."

Görüşmelerin ardından Milli Savunma Bakanlığı'nın 2023 bütçesi kabul edildi.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 48
 • Ali okul mevzunu 11 ay önce Şikayet Et
  Sayın Hulusi Akar HDP catede camide mecliste cirit atıyor hukuku devre geçir bizim silakar bizi vuruyorlar kapatın ağır cecaza kömür madeni
  Cevapla
 • Vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım hdpliler teröriste peki mecliste ne işleri var kim bunları mecliste soktu hangi devlet bir teröristi vekil yapar suçlu kim siz onu bulun ve gerekeni yapın.
  Cevapla
 • Aysel 11 ay önce Şikayet Et
  Artık lütfen burdan sesleniyorum şu hdp yi kapatın pkk ya destek verdiği ortada devlet neyi bekliyor.
  Cevapla
 • olmaz 11 ay önce Şikayet Et
  Buradan olmaz, başka yerden seslenirsen belki duyarlar:)))
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  bunlar Kürt görünümlü Ermeniler kesinlikle meclisten kovulmalı Kürt kardeşlerimiz buna anlamalı en çok Kürtleri şehit ettiler.
  Cevapla
 • dede 11 ay önce Şikayet Et
  ABD tüm avrupa rusya yunanistan ermenistan ıran ve bazı arpa ülkaleirnden ve nerde Türk islam düşmanı varsa Laçka hain kürt üdşmanı dünyada ençok kürt ölümüne sebepm olan hdpkkypg alçakalrına destek verdikelirni biliyoruz. zorla kandırdıkalrı kaçırdıkalrı dışında Kürt halkımız bu alçakalra destk vermedi..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Devlet kiracısına 9 kat zam yaptı' diyerek algı yapan CHP'nin foyası ortaya çıktı!
Ticaret Bakanlığı hazırladı! Taşınmazların satışına yönelik yeni düzenleme