Bakanlık harekete geçti: Hastane randevusu alıp gitmeyene yaptırım

MHRS sistemi üzerinden hastanelere randevu alıp gitmeyenler için harekete geçildi. Randevularını iptal etmeyerek sisteme yük bindirenlere, 15 gün aynı branştan randevu verilmeyecek.

GİRİŞ 22.12.2022 17:27 GÜNCELLEME 22.12.2022 17:38
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Son günlerde gribal enfeksiyon salgını yaşanıyor. Hastanelerde salgın başta olmak üzere birçok branşta yoğunluk yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı, MHRS randevu sisteminden doktor randevusu alıp gitmeyenler bu yoğunluğu artıran etkenlerin başında geliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 milyona yakın kişinin 1 ayda randevu almasına rağmen muayeneye gitmediğini duyurmuş, randevuların iptal edilmesi uyarısında bulunmuştu. durumun aynı şekilde sürmesi sonrası Bakanlık harekete geçti. Randevusunu iptal etmeyenlere yaptırım geliyor.

RANDEVU ALIP GİTMEYENE YAPTIRIM

Sağlık Bakanlığı MHRS randevularında yaşanan yoğunluğun önüne geçmek için yeni bir adım attı. Bakanlık, hastane randevularına gitmeyenlere iptal etmedikleri takdirde yaptırım uygulayacak. Gitmeyeceği randevuyu iptal etmeyen kişiler 15 gün boyunca aynı bölümden randevu alamayacak.

BAKAN KOCA UYARIDA BULUNMUŞTU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde MHRS randevularına ilişkin açıklamalarda bulunmuş, MHRS üzerinden randevu alıp da hastanelere gitmeyenlere yönelik uyarılar yapmıştı.

Koca, "Geçtiğimiz ay tam 2 milyon 866 bin 7 kişi, MHRS üzerinden randevu aldığı halde muayene olmaya gelmedi. Randevusuna gelmeyenlerin, randevu almak isteyip de beklemek zorunda kalanlara bir açıklaması olabilir mi? Gelinmeyecek randevular iptal edilmelidir. MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranı önceki aylarda %30 iken, bu oran Ekim ayında %25'e indi. Randevu almak isteyip de beklemek zorunda kalanlara imkan sağlandı. Randevularda ciddi olmalıyız. Gelmeyeceği randevuyu iptal edenlere teşekkür ediyorum." demişti.

RANDEVU DEĞİŞİKLİĞİ ÇOK KOLAY

Hastane randevusu MHRS sistemi üzerinden kolayca alınabiliyor. Randevuya gidemeyecek olanlar, gün değişikliği veya iptal işlemi yapabiliyor. Bu basit işlemin yapılması hastanelerdeki yükü azaltmak için elzem olarak bildiriliyor.

KAYNAK: SABAH
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan
YORUMLAR 63
 • Explorer 3 ay önce Şikayet Et
  ayrıca bir dahaki reçetede aylıktan kesme cezası 50 TL 100tl neyse
  Cevapla
 • Ali Can 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupada para cezası var.Niye bizde yok.
  Cevapla
 • Turancılar 3 ay önce Şikayet Et
  İyi de hastanede muayene sırası beklediğini sanıyorsun fakat doktor ortada yok. Sıradan ziyade doktor efendinin gelmesini bekliyorsun. Öncelikle doktorların mesai saatlerine uyması sağlanmalı. Ayrıca bir çok hastanede doktorlar bir gğn var bir gün yok, acaba bakanlık doktorların nasıl çalıştığından haberdar mı, hatta bir gün muayene iki gün gelmeyen doktorlar var
  Cevapla
 • Burhan 3 ay önce Şikayet Et
  Seçim yaklaştı. Hükümeti başarısız göstermek amacıyla alınan randevu alan bir grup var. Organize iş. Çeşitli sebeplerle iptal edemeyen vatandaşımız da olabilir ama kamu sağlığı tehdit altında. Önlem bence uygun.
  Cevapla
 • alikin 3 ay önce Şikayet Et
  en caydırıcı para cezasıdır art niyetli olan zaten hasta değildir 15 gün olmuş 20 gün olmuş fark etmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'nin yayın organı Tele1'de skandal sözler: Mühendisleri öldürüp İHA-SİHA yaptılar
Kılıçdaroğlu'ndan tepki çeken poz! Sosyal medyada gündem oldu! CHP'den açıklama!