Rüyasında lahit mezar olduğunu gördü, Almanya'dan gelip kazı başlattı

Almanya'da yaşayan Nazmiye Karaman, rüyasında memleketi Zonguldak'ta bir arazide lahit mezar olduğunu gördü. Karaman, gerekli izinleri alıp kurban keserek kazı çalışması başlattı.

GİRİŞ 12.01.2023 09:42 GÜNCELLEME 12.01.2023 10:43
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Almanya'da yaşayan Nazmiye Karaman (45) memleketi Zonguldak'ın Çaycuma ilçesindeki arazisinde lahit mezar olduğuna dair rüya görünce, gerekli izinleri alıp, alanda kurban keserek kazı çalışması başlattı. Yaklaşık 120 bin lira masraf yapan Nazmiye Karaman, "Gördüğüm rüya acaba gerçek olur mu diye bunu yapıyorum. Hedefim bunu ortaya çıkarmak" dedi.

Almanya’da temizlik görevlisi olarak çalışan evli ve 1 çocuk annesi Nazmiye Karaman, 6 yıl önce rüyasında Çaycuma ilçesine bağlı Çomranlı köyünde babasından tapusunu devraldığı ormanda bulunan tarlasında hazine olduğunu gördüğünü söyledi. Önce toprağı analiz ettiren Karaman, para biriktirdikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 4 ay önce kazı ruhsatı için başvurdu. İşlemler için yaklaşık 120 bin lira harcadığını ifade eden Karaman, kazının yapılacağı alanda koyun kurban ederek çalışmaları başlattı. Çevre ve şehircilik uzmanı, 1 arkeolog ve jandarma ekiplerinin gözetiminde Karaman’ın rüyasında gördüğü defineyi arama çalışmaları devam ediyor. Nazmiye Karaman, “6 yıl önce bir rüya gördüm. Jandarma gördüm, bir asker yani. Hep bu tarafı gösteriyordu, kazılan yeri gösteriyordu. Burada bir şey olduğunu tahmin ettim. Tam ne olduğunu bilemediğim için burada bana odalar gözüktü, lahit mezar olduğunu tahmin ediyorum. 'Acaba var mı' diye toprağı Almanya’da incelettim. Toprakta elmas, değerli mücevher dediler. Olduğuna emin olduğum için devlete vermeyi düşündüm. 4 ay önce işlemleri başlattım. Kazmaya başladık. 14 gün süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kazı için izin aldık. Bir şey olduğuna inanıyorum, burası boş değil, yani uğraşacağım biraz” dedi. 

120 BİN LİRA HARCADI 

Kazı ruhsatı almak ve çalışmaları başlatmak için 120 bin liraya yakın masraf ettiğini belirten Karaman, “Ruhsat için 75 bin lira, 30 bin de masraf sundular. Diğer masraflar bana ait dozer, yeme içme yol parasına ayrı masraf yaptım. Bilmiyorum ne çıkarsa şansıma. Burası babamdan bana geçti. Tapusu üzerime olduğu için resmiyete döktüm işi. Burada mezar, 2 veya 4 lahit mezar bulmayı umuyorum.” diye konuştu.‘RÜYA ACABA GERÇEK OLUR MU?’ 

Babası ve arkadaşlarının onay verdiğini ifade eden Nazmiye Karaman, şöyle konuştu:  

“Eşim bu işe sıcak bakmıyor. 6 yıl beklememin sebebi maddi durumum yoktu, masraf çok olacağı için. Çıkmazsa paranın yanma durumu var, ya çıkmazsa tabii. Şimdi bütün riskleri aldım. Çıkmazsa devam edeceğim. Çıkacağına umudum var. Çıkan meblağın yüzde 50’sini devlete vereceğim. Diyorlar ‘niye masraf yapıyorsun?’ Kafamda soru işareti kalmaması için, gördüğüm rüya acaba gerçek olur mu diye bunu yapıyorum. Hedefim bunu ortaya çıkarmak.” 

KAYNAK: DHA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 39
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  En kârlı koyunları satan ve yiyen olacak...
  Cevapla
 • ferhat06 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanın kendi arazisini kazması için izin alması saçma değil mi? Nerede özel mülkiyet hakkı?
  Cevapla
 • İzmir 1 yıl önce Şikayet Et
  Toprağın üstü senin altı devletin. :) tarlayı aldığında sadece, sana özel kullanma izni oluyor.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  canım doktor yokmu doktor.. napolyon doktor doktor dortor dediğdi acaba doktor yokmu.
  Cevapla
 • Ahmet Aksoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Kazının kazananları kurbanın etini yiyenler olacak!
  Cevapla
 • Alperen 1 yıl önce Şikayet Et
  Rüya ile amel edilmez veya define aranmaz. Toprak analizi ne alaka. Lahit veya oda mezar toprak analizi ile bulunmaz. Eğer orada var olduğu iddia edilen mezarlar varsa, oraya boşluk bulan bir cihaz ve defineci gerek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Pakistan'dan tarihi Netanyahu kararı! İmzalar atıldı, resmen ilan edildi
Ölen 17, öldüren 16 yaşında! 'Polat Alemdar'a özeniyorum' diyerek katliam yaptı