Kar yağışı geliyor! Kış yeni başladı...Kütleler çok büyük

Uzun bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları resmen çakıldı. İstanbul'da gece sıcaklıklar 1 dereceye kadar düşerken kar yağışı için artık geri sayım da başladı.

GİRİŞ 25.01.2023 09:29 GÜNCELLEME 26.01.2023 09:13
Bu Habere 157 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Türkiye’de son günlerde yaşanan sıcak havalar vatandaşları park ve bahçelerde piknik yaptırırken gelen son dakika haberine göre soğuk hava dalgası çok sert olacak. Kar yağışı yurdun büyük bir kesiminde etkisini hissettirecek.

Meteoroloji ve farklı uzmanlar tek bir fikir üzerinde ortak görüşlerini açıkladı. Türkiye yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına girecek

KUTUP KAPILARI TÜRKİYE’YE AÇILDI
Hava Forum’da yer alan bilgiye göre Türkiye’ye kutup kapısı açılıyor. Bu kapıdan arka arkaya birçok karlı hava dalgası gelebilir.  Tahminlere göre ay sonu itibarıyla yağışlı ve soğuk bir sürece giriyoruz. Ocak sonundan itibaren ve Şubat’ta yağmur, kar ve soğuk havanın etkili olması bekleniyor.

İSTANBUL'DA ŞUBAT AYININ BAŞINDA KAR BEKLENİYOR
Avrupa'daki yüksek basınç Türkiye'ye yağış olarak gelirken, NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, İstanbul'da şubat ayının ilk haftasında kar yağışının beklendiğini belirtti. Çalışkan, İstanbul'da 4 Şubat'ta kar yağabileceğini söyleyerek, "Art arda gelecek ve devamı olacak yağışlar gerçekleşecek. 27 Ocak-10 Şubat arasında sıklıkla yağış göreceğiz. Yoğun kar yağışı alacak kentlerimiz de olacak." ifadelerini kullandı.

EGE'YE SEL UYARISI
İstanbul'da cuma, cumartesi ve pazar günlerinin yağışlı geçeceği öngörülürken, Ege için kritik bir uyarı geldi. Çanakkale, Dikili, İzmir ve Manisa arasında çok şiddetli yağış olacağı kaydedilerek, sel riskine karşı uyarıda bulunuldu.

DOĞU ANADOLU'NUN YÜKSEK KESİMLERİNE KAR YAĞACAK
Öte yandan Doğu Anadolu Bölgesi'nde de kar yağışı bekleniyor. Ayrıca, Kayseri, Kahramanmaraş, Sivas, Adıyaman, Tunceli, Bingöl, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır'ın yükseklerine yoğun kar yağabileceği belirtildi.

Geçen sene ise 6-7 saatlik bir kar yağışı olmuştu ve gitmişti çünkü hava yeterince soğuk devam etmemişti.”

Ocak ayının sonuna doğru havaların soğuyacağını şubat ayının ocaktan daha soğuk geçebileceğini ifade eden İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Gönençgil, “Ocak sonunda soğuk havayla beraber kar yağışı olabilir. Ancak kar kuvvetini tahmin etmek için henüz erken. Şehir sıcaklıkları çok etkili olduğu için yağan karın tutunma ihtimali az oluyor. Bu yüzden Marmara Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde, Karadeniz’in yüksek kesimlerinde kar yağışı tutunabilir.” dedi.

İSTANBUL İÇİN KAR SİNYALİ
Kerem Ökten kar yağışı ile ilgili de bilgi verdi. Ökten şunları söyledi:

“Doğu Anadolu’da, kesin olmamakla birlikte, önümüzdeki Cuma gecesi kuvvetli bir tipi bekleniyor.

İstanbul’da kar sinyalleri haritalara yansımaya başladı. Beklenen kütle potansiyel olarak büyüklüğünü koruyor. Soğuk hava dalgası 2 bölüm hâlinde gelecek gibi görünüyor. Detaylar için henüz vakit var.”

MEVSİMİN İLK KARI DÜŞTÜ
Öte yandan bugün İstanbul'un Çatalca ilçesinde hava sıcaklığının düşmesinin de etkisiyle kar yağışıyla beyaz örtü oluştuğu görüldü.

 

KOCAELİ'NİN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR BAŞLADI

Kocaeli’de hava sıcaklıklarının hızla düşmesinin ardından kış turizmini seven vatandaşların her sene akın ettiği Kartepe Zirvesi ve Gölcük Eriklitepe Tabiat Parkı’nda kar yağışı başladı. Yağışın ardından bu iki bölgenin yer yer beyaza büründüğü görüldü. Hem Kartepe’nin hem de Eriklitepe Tabiat Parkı’nın hafta boyunca yağış alması bekleniyor.

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 157
 • Somalili 1 ay önce Şikayet Et
  Boşuna beklemeyin kar falan yağmaz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  zeki murende gelecek mi
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Ya kar Güngörene yağcakmı?
  Cevapla
 • anaokul 1 ay önce Şikayet Et
  yağacak yağacak kreşler tatil olacak.
  Cevapla
 • Rizeli 1 ay önce Şikayet Et
  2023’ün güngören inde karın ne işi var kardeşim!
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Güngörene yağcakmı diyom?
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Güngörene yağcakmı kar?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fatma Şahin'den Haber7'ye önemli açıklamalar: Gaziantep'i kısa sürede ayağa kaldıran model
Resmi Gazete'de yayımlandı: Depremzedelerin elektrik ve doğal gaz borçları silindi