CHP'li Başkanın 'Bartholomeos' paylaşımı tepki çekti! 'Türkiye'yi parçalama amacı güdüyor'

Bursa Mudanya Belediye Başkanı CHP’li Türkyılmaz, Kuzey Yunanistan bölgesinden 38 Belediye Başkanı ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Mudanya’da bir araya geldi. Türkyılmaz'ın buluşmayla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımı tepki çekti.

GİRİŞ 24.01.2023 11:20 GÜNCELLEME 24.01.2023 11:29
Bu Habere 331 Yorum Yapılmış

Mudanya Belediye Başkanı CHP'li Hayri Türkyılmaz, mübadelenin 100'üncü yılında Türk-Yunan buluşması etkinliği düzenledi. Etkinliğe, Ortodoks Kilisesi Metropoliti İstanbul Başpiskoposu Bartholomeos ve Kuzey Yunanistan bölgesinden 38 Belediye Başkanı davet edildi.

'CİHAN PATRİĞİ' PAYLAŞIMI TEPKİ ÇEKTİ

Trilye mahallesindeki Taş Mektep'te gerçekleşen buluşma ve etkinliklerle ilgili olarak sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan CHP'li Türkyılmaz, Lozan Antlaşmasına aykırı olmasına ve diğer tüm Hıristiyan kiliselerinin kabul etmemesine rağmen, Bartholomeos'a "Ekümenik Patrik" (Cihan Patriği) ifadesini kullandı.

SİLİP DEĞİŞTİRDİ

Saat 15:36'da yaptığı paylaşımın ardından kısa bir sürede büyük tepki alan CHP'li Başkan, Saat 17:00'de paylaşımı silip değiştirmek zorunda kaldı.

"TÜRKİYE'Yİ PARÇALAMA AMACI GÜDÜYOR"

Bursa'daki Sultan Abdulamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, CHP'li Türkyılmaz'ın paylaşımına tepki gösterdi.

Başkan Yazıcı yaptığı açıklamada, "Ekümenik kelimesi, dünyada tüm Ortodoks kiliseleri üzerinde hakimiyet kurmayı hedefler. Rusya ve dünyanın birçok ülkesinde Ortodoks kiliseleri var ve İstanbul'daki Metropolitin, Ekümenik iddiasını asla kabul etmiyor. Zira bu durum Türkiye'nin kuruluş senedi olan Lozan'a da aykırıdır. Bu ekümenik iddiası, belli odaklar tarafından İstanbul'da tıpkı Vatikan gibi Ortodoks Hıristiyan Ekümenik Devleti oluşturma ve Türkiye'yi parçalama amacı güdüyor. Yunanistan bu yüzden AB ve ABD'den aldığı güçle ekümenik sıfatında ısrar ediyor. CHP'li Hayri Türkyılmaz da buna alet oluyor" dedi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 331
 • Yerli mili 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakıyorum sürekli isminde Türk veya İmam gibi Türklükle İslamla bağlantılı olan isimler %80 Türk düşmanı oluyor . Herr Cuma’ya Camiye veya 5 vakit namaz kılan bu ülkeye yada islama dost olan anlama gelmiyor . Hep düşmanımız bizleri oradan vuruyor …!!!!!!
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Her insan kendi milletine meyyaldir biraz . İlla açık verir yani
  Cevapla
 • Taner 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu nasıl sevdadır biri gidiyor diğeri ağırlıyor sürekli Yunanlılar ile içiçeler artık inanıyorum 1 gecede ne kadar Türk kimlik verildiğine
  Cevapla
 • Efe 1 yıl önce Şikayet Et
  Kocaman bir CEHALET tek kelimeyle....
  Cevapla
 • Alpagu 1453 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu zihniyet 134 yıldır Vatan, Devlet, Bayrak, Türk Milleti ve İslâm düşmanı... bu zihniyet dünden bugüne 32 beyliğimizi, 38 Devletimizi, 15 İmparatorluğumuzu, 34 hanlığımızı, 4 atabeyliğimizi, 10 cumhuriyetimizi İçerden ihanetiyle yıkılmıştır. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devletini yıkılmayacak Evelallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray, TFF'yi istifaya davet etti
Kurum'dan Ekrem İmamoğlu'nun 'davet' açıklamasına yanıt: Hayali davetler yapıyor