Bakan Koca duyurdu: 11 yıl ceza aldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bıçakla hekime saldıran personelin 11 yıl hapis cezası aldığını belirterek, yargıya teşekkür etti.

Bakan Koca duyurdu: 11 yıl ceza aldı
Bakan Koca duyurdu: 11 yıl ceza aldı
GİRİŞ 26.01.2023 17:00 GÜNCELLEME 26.01.2023 18:55
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde pratisyen hekim Halit Altınoluk'un temizlik görevlisi Ramazan Çalışkan tarafından bıçaklanmasına ilişkin dava karara bağlandı.

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Çalışkan ve avukatı Şahin Berber katıldı. Müdahiller İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ile doktor Halit Altınoluk'un avukatları da salonda hazır bulundu.

Duruşmada tanık olarak dinlenilen güvenlik görevlisi Habib Ağaya, olaydan önce nisan ayında acil nöbetçisiyken bir tartışma yaşandığını belirterek, "Doktor, çalışma bölümündeydi. Sanık, kapının önünde ve doktoru görebilecek şekilde hakaret ve tehdit içeren sözlerle bağırıyordu. Elinde bıçak görmedim." dedi.

Tanık pratisyen hekim Ali Bolat da sanığın olaydan iki hafta önce kendisiyle konuştuğunu, doktor Altınoluk'un kadınları kandırarak cinsel saldırıda bulunduğunu iddia edip, "Böyle kişiler yaşamamalı. Bu, benim üzerime borçtur, cezasını ben vereceğim.'' dediğini anlattı.

Bolat, ayrıca bu durumu Altınoluk’a iletip önlem alması konusunda uyardığını kaydetti.

Tanıklardan sağlık personeli Emre Karakuş da olaydan sonra gözaltına alınan sanığın ekip otosundayken "Kardeşime söyleyin, bunu öldüren bir cami yaptırmış kadar sevap kazanır.'' dediğini anlattı.

- CUMHURİYET SAVCISI, ESASA İLİŞKİN GÖRÜŞÜNÜ AÇIKLADI

Tanık ifadelerinin ardından cumhuriyet savcısı, esasa ilişkin görüşünü açıkladı.

Doktor Halit Altınoluk'un İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde pratisyen hekim olarak görev yaptığı, sanık Ramazan Çalışkan'ın da aynı hastanede temizlik görevlisi olarak çalıştığı aktarılan mütalaada, sanığın, olay tarihinin 2-3 ay öncesinden başlayarak müştekinin kadın hastaları kandırıp cinsel eylemlerde bulunduğunu iddia ettiği ve kendisine husumet beslediği belirtildi.

Mütalaada, sanığın olay tarihinden önce de iki kez Altınoluk ile tartıştığı, çevresindekilere de Altınoluk’u öldüreceğine dair beyanlarda bulunduğu bilgisine yer verilerek, doktorun 4 Haziran 2022’de hastanenin acil bölümünde çalıştığı, arkadaşlarıyla kahvaltı yaptıkları sırada sanığın elinde bıçakla yanlarına geldiği, "Seni öldüreceğim." diyerek bıçağı müştekinin karın bölgesine doğru salladığı, kendisini korumaya çalışan doktorun kollarından yaralandığı anlatıldı.

Sonrasında sanığın, kendisinden kaçan doktoru kovalayıp sırtından bıçakladığı bildirilen mütalaada, sanığın çevredekilerin müdahalesiyle etkisiz hale getirildiği, bu sırada da "Bu adamı öldürmek cami yaptırmaktan daha sevap." şeklinde sözler sarf ettiği aktarıldı.

Mütalaada, olayda kullandığı öldürmeye elverişli bıçak, olay öncesinde ve sırasında müştekiyi öldüreceğine dair sarf ettiği sözler, hedef alınan bölge ve olayın sanığın elinde olmayan nedenlerle sona ermesi hususu dikkate alındığında, sanığın eyleminde öldürme kastıyla hareket ettiği aktarılarak, "kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 9 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi.

Son savunması sorulan sanık Çalışkan, olayın ağır tahrik altında, bir anda gerçekleştiğini öne sürerek, tahliyesini ve beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, sanığı "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 11 yıl hapse mahkum ederek tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Sanığın cezasında "meşru müdafaa" ve "haksız tahrik" indirimi uygulanmasına yer olmadığına hükmeden heyet, suçun işlenmesinden sonra ve davanın seyrine olumlu katkı verecek hiçbir davranışının bulunmamasını ve eylemi gerçekleştirme kararlılığını birlikte değerlendirerek takdiri indirim uygulamadı.

- SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN TEŞEKKÜR

Öte yandan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, davayla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli bir hekime 4 Haziran 2022’de bir hastane personeli tarafından yapılan bıçaklı saldırıya ilişkin dava, Ağır Ceza Mahkemesinde sonuçlandı. Saldırgan, adam öldürmeye teşebbüsten 11 yıl hapis cezası aldı. Yargıya teşekkür ediyoruz."

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 11
 • FaTiH 2 ay önce Şikayet Et
  ne kadar yatacak siz onu söyleyin. 11 ay yatar mı sizce?
  Cevapla
 • tepki 2 ay önce Şikayet Et
  11 yili bos ver 11 bile yatmaz kesin sov ceza arkasi yok
  Cevapla
 • fahri 2 ay önce Şikayet Et
  Bence Doktor da soruşturma geçirmeli. Sebepsiz olay olmaz. Ayrıca hekimlerin de kendini kanundan üstün olarak görmesi gibi bir saçmalığı artık bir kenara bırakmak lazım.
  Cevapla
 • ßatmanlı 2 ay önce Şikayet Et
  Şuanki Doktorlar İşi Bile Yapmıyor Hasta Ne Zaman Ölecek Diye Doktorlar Ve Hemşeriler Avcı Gibi Bekliyor Gelen Hasta Ölsünde Kurtulalım Diyorlar Bunu Kendileri Bana Hastahanede Çalışanlar Söyliyor Ve Doktorlar Zaten Halk İle Konuşmayı Bile Bilmiyor. Buna Neden Bir Çözüm Bulunmuyor.......!
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  doktorların millete nasıl davrandığını görse kararı veren hâkim bence verilen kararı geri alırdı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan tepki çeken poz! Sosyal medyada gündem oldu! CHP'den açıklama!
EYT'liler maaşını ne zaman alacak? Çalışma Bakanı Bilgin açıkladı