Erdoğan'dan açıklama: İsveç şok olacak! ABD'ye F-16 ve F-35 tepkisi: Bunun bedeli olacak

Başkan Erdoğan Bilecek'te gençlerle bir araya geldi. Başkan Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili kritik açıklama geldi. Başkan Erdoğan ayrıca ABD'ye F-16 ve F-35 konusunda tepki gösterdi.

GİRİŞ 29.01.2023 21:50 GÜNCELLEME 29.01.2023 21:51
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik'in Vezirhan beldesinde düzenlenen "Kökümüz Mazide, Gözümüz Atide" programında gençlerle bir araya geldi.

Erdoğan, Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecine ilişkin, "Biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım." dedi.

ABD'ye F-16 ve F-35 konusunda tepki gösteren Erdoğan, ''Sözünüzde durmadınız! Vermiyorsanız bunun bedeli olacak' dedi.İSVEÇ'TE KUR'AN-I KERİM'İN YAKILMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra gençlerin sorularını yanıtladı. Osmangazi Üniversitesi Tarih Bölümü 4. sınıf öğrencisi Emrah Otay'ın, İsveç Kralı Demirbaş Karl'ın 5 yıl Osmanlı Devleti'ne sığındığını, Osmanlı Devleti'nin de kendisini en iyi şekilde ağırlayarak misafirperverliğini gösterdiğini anımsatması ve "Siz de yaptığı yardımlardan dolayı İsveç'in Osmanlı'ya gönderdiği teşekkür mektubunu İsveç Başbakanı'na hediye ederek, 'Tarih ibret alınırsa tekerrür etmez' demiştiniz. Ancak Cumhurbaşkanım bunlar sanırım çok ibret almamışlar. İsveç Başbakanı sizin söylediklerinizi pek anlamamış gibi duruyor. Neler söylemek istersiniz?" demesi üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

İSVEÇ ŞOK OLACAK

"İşte, orada tabii bir eksik var. İsveç Başbakanı Osmanlıcayı bilmiyor, Türkçeyi hiç bilmiyor. Biz tabii kendisine bunları bu şekilde anlattık. Dedik ki 'Bak, eğer siz illa NATO diyorsanız, NATO'ya girebilmeniz için bu teröristleri bize iade edeceksiniz. Eğer bu teröristleri bize iade etmezseniz, 120 kişilik bir liste verdik, kusura bakmayın.' Tabii bunlar o gün bugün bizimle kendilerine göre 'Yok anayasa değişikliği yaptık, yok şunu yaptık, yok bunu yaptık.' kendilerine göre dalga geçiyorlar. Bunlar Türkiye'yi tanıyamadılar. Zannediyorlar ki 20 yıl, 30 yıl, 40 yıl önceki Türkiye bugünkü Türkiye. Değil. Bak, ben bu akşam buradan bir şey söyleyeyim; biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım."


 

Erdoğan, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına ilişkin de şöyle konuştu:

'ONUN KORUYUCUSU ALLAH'TIR'


"Ziyarete geldiklerinde de doğrusu ben Başbakanı olumlu bir insan olarak gördüm ama maalesef yani Kitabullah'ı, Kur'an-ı Kerim'imizi affedersin yakacaklar, etrafında da kimler var? Korumalar var, polisler var. Ya benim ecdadım Osmanlı; İncil, Tevrat, böyle bir şeyi yakma eylemine girenleri inim inim inletmiş. Yani şu anda Türkiye olarak, onlar böyle yaptı diye biz karşıtını mı yapalım? Hayır, biz yapmayız. Bizim aldığımız terbiye bu değil. Farklıyız biz. Onlar Kur'an'ımızı yakmak suretiyle İslam'ı mı bitirdiler? Kitabullah'ın koruyucusu Rabb'imizdir. Bunlar sadece cibilliyetlerinin ne kadar bozuk olduğunu gösterdiler. Aynı şeyi Danimarka yaptı. O da aynı, değişen bir şey yok. Ama biz dik duracağız, sağlam duracağız ve Kitabımıza, aynen nasıl ki Peygamber Efendimiz, 'Onun koruyucusu Allah'tır.' buyurdu, biz de şu anda biliyoruz ki koruyucusu Allah'tır. Elimizden geleni her zaman yapacağız."

Gençlere seslenerek, dünyada milyonlarca hafız olduğunu unutmamalarını söyleyen Erdoğan, "Niye? Kur'an-ı Kerim'in işte bunlar koruyucularıdır. Bu, Allah'ın izniyle kıyamete dek bu şekilde de devam edecek. Bunlar cahil, sapık. Zannediyorlar ki 'Biz Kur'an-ı Kerim'i yaktık, iş bitti.' Bitmez. Kur'an-ı Kerim bizim hafızalarımızda kayıtlı. Buralarda kayıtlı. Bizim imanımızı çok daha güçlü hale getirecek." ifadelerini kullandı.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusya'yla bizim ilişkilerimizde karşılıklı bir itibar var, saygı var. Benim Sayın Putin'le ilişkilerim dürüstlük üzerinedir. Tataristan'dan Dağıstan'a vesaire bütün bu bölgelere varıncaya kadar, bizim oralardaki ricalarımızın bir karşılığı var. Şu anda Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerde tabii istediğimiz neticeyi her ne kadar alamıyorsak da ama diyoruz ki 'Gelin şimdi üçlü bazı toplantılar yapalım.' Nedir bunlar? İşte üçlü olarak Rusya, Türkiye, Suriye bir araya gelelim. Hatta hatta İran'ı da buna katabiliriz. İran da gelsin. Görüşmelerimizi bu şekilde yapalım ve bölgeye bir huzur gelsin. Bölge şu andaki yaşadığı sıkıntıları yaşamasın. Ve burada da biz netice aldık, alıyoruz ve alacağız."F-16 VE F-35 TEPKİSİ: BUNU BİR BEDELİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S400 konusuna ilişkin ise "S400'ler konusunda bizi çok tehdit edenler oldu; 'İlla S400'leri vereceksin.' Hayır vermeyiz. S400'leri biz aldık. Şu anda bizim cebimizde ama siz bize verdiğiniz sözü yerine getirin. Nedir o? Şimdi biz F-16'larla ilgili, biz sizden bunu istiyoruz ama siz vermiyorsunuz. F-35 dediniz, sözünüzde durmadınız. Parasını yaklaşık 1 milyar 400 milyon ödeme yaptığımız halde siz bunun bize karşılığını vermiyorsunuz. Vermiyorsanız, o zaman bunun da bir bedeli olacak. Biz yani bir Müslüman Türk olarak verdiğimiz sözde dururuz ama karşımızdakilerden de bunu bekleriz." değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 134
 • Vatan 2 ay önce Şikayet Et
  Savaş uçağı satan tek ülke abd değil vermiyolarsa zorlamaya gerek yok
  Cevapla
 • Ömer 2 ay önce Şikayet Et
  Reis amerikaya yaptırım kararı al
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  O bedel papaz gibi Zarrab gibi Çok gördük o bedelleri Ha birde turp mektubu vardı Bil istedim
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Bu arada benim ailemde iki tane şehit var sen kime hain diyorsun ? Yeter bıktım sizin gibilerden. Bedel ödeteceklermiş sanki karşılarında kabile devleti var. İnsan biraz olsun gerçekçi olur.
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Sizin gibi hainler idrak edemez
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Aklını Kılıçdaroğlu ile birlikte ABDye sunmuş (hakan isimli) zat, verdiklerimizin biri papaz diğeri dönek, buna mı üzüldün?
  Cevapla
 • @rom@ 2 ay önce Şikayet Et
  en azından bari paramızı geri alalım
  Cevapla
 • Abdullah Ağzıpak 2 ay önce Şikayet Et
  Adım adım kafirlerin tamamıyla bakkal olacakları, çarşı pazara dönecekleri bir zamana doğru gittiğimizin alametidir Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerime yapılan saldırılar. Ayrıca Davut aramızda mı, Calut'u haklamak için? Gidişat " İstikbal İnkılabı içerisinde en gür seda İslam'ın olacaktır" hakikatına doğru. Güneş bu minvalde batıda doğacak ve batıyı kodlayacaktır!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
6+1'li koalisyon neye hazırlanıyor? Kararın ardından CHP'li isimden skandal tehdit!
En düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesi TBMM'den geçti