Sağlık Bakanı Koca'dan antibiyotik ve şurup müjdesi: Kısa zamana piyasaya verilecek

Sağlık Bakanı Koca: Kısa zaman zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dâhil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek.

GİRİŞ 30.01.2023 11:14 GÜNCELLEME 30.01.2023 11:40
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, antibiyotik ve çocuk şurupları dahil olmak üzere temininde zorluk yaşanan ilaçların kısa zamanda piyasaya verileceğini açıkladı. Koca'nın sosyal medyadan yaptığı açıklamalar şöyle:

Her bir ilaç kutusunun, onu diğer kutulardan ayıran bir kimlik numarası var. Kutuyu, üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemine kayıtlı. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olması söz konusu değil.

Az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı, Türkiye'de ruhsatı olmayan ilaçlar var. Bunlardan biri için ileri sürülen iddiaların gereği yapılmıştır. Kısa zamanda, bizde ruhsatlı olmayan ilaçların ülkeye girişinde İlaç Takip Sistemine kaydını sağlayacağız.

Temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretimi artırıldı. Şu an mevsimsel hastalıklara bağlı talep artışı, dünyada hammadde üretimi kaynaklı sorunlar var. Kısa zaman zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dâhil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek.

Çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan, temininde sıkıntı yaşanılan şurup formlu antibiyotiklerden 2022 Aralık ayında piyasaya 1,8 milyon kutu, bugün itibariyle Ocak 2023’te ise piyasaya 3,1 milyon kutu arz edildi. Şubat ayında üretim miktarını daha da artırmaya çalışıyoruz.

KAYNAK: HABER7
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 16
 • Yerli 4 ay önce Şikayet Et
  Yerli üretim yerli üretim
  Cevapla
 • Bozkurt 4 ay önce Şikayet Et
  İlaçlar bilim adamları profesörler eşliğinde neden yerli büyük bir arge kurulmuyor hala
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Devletinde bir ilaç üretim tesisi olması şarttır.
  Cevapla
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  SSPE hastaları sorunu için ne yapmayı düşünüyorsunuz. Araştırma komisyonları kurup bu hastalığın çaresine niye bakılmıyor. Bırakın onu ilacı bile kendim alıyorum. Ayda 3 kutu ilaca 3300TL ödüyorum. Gencecik evlatlarımızı toprağa veriyoruz.
  Cevapla
 • one minut 4 ay önce Şikayet Et
  elimizdeki laç firmaları ne iş yapıyor türkilaç borsada milleti soydu soğana çevirdi bu krizlerde işe yaramayacklarda ne zaman yarayacaklar yerli milli firmalara güveni sarsmayalım lütfen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Savunma Sanayii Başkanlığına Haluk Görgün atandı
Muhalif Ece Üner, CHP'lilerin yaptığını görünce çıldırdı! Erdoğan üzerinden mesaj verdi...