Son Dakika: Kandilli ve AFAD'dan son dakika açıklaması: Depremin büyüklüğü revize edildi!

Son dakika haberi... AFAD, "Bu sabah 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık'ta meydana gelen depremin büyüklüğü yapılan ayrıntılı sismolojik çalışmalarla 7,7 olarak revize edilmiştir. " açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 06.02.2023 13:09 GÜNCELLEME 06.02.2023 15:52
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD), "Bu sabah 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık'ta meydana gelen depremin büyüklüğü yapılan ayrıntılı sismolojik çalışmalarla 7,7 olarak revize edilmiştir." açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem Erzincan ve Gölcük'ten sonra Türkiye'deki en şiddetli 3. deprem olarak kayıtlara geçti.

YENİ BİR DEPREM DAHA!

İkinci büyük deprem gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi, "Kahramanmaraş'ta 7,5 büyüklüğünde yeni bir deprem meydana geldi." açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin'de hissedilen ve artçı olduğu değerlendirilen yeni bir deprem daha meydana geldi.

AFAD, saat 13.24'te merkez üssü Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi olan 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

KANDİLLİ'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMA

Gece saatlerinde Kahramanmaraş Pazarcık merkezli gerçekleşen ve 10 ili etkileyen depremin ardından Kandilli Rasathanesi'nden açıklama geldi.

Deprem Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli gerçekleşen ve 10 ili etkileyen depremle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, depremin şiddetinin 17 Ağustos 1999 depremine eşit olduğu ve daha sonra gelecek artçılara dikkat edilmesi gerektiği ifade edildi.

“17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİNİN BÜYÜKLÜĞÜNE EŞİT BİR DEPREM" 

Prof. Dr Haluk Özener, “7.4 büyüklüğünde bir deprem ile karşı karşıyayız. Bu deprem, 17 Ağustos 1999 depreminin büyüklüğüne eşit bir deprem. Bu coğrafyada 24 yıllık geçen bir süre sonra gördüğümüz en büyük deprem ile karşı karşıyayız. Kahramanmaraş ve Gaziantep arasında olan bir depremden bahsediyoruz. İfade edildiği gibi 10 tane ili etkileyen sınırlarımızı aşıp KKTC, Irak ve Suriye’de de hissedilen ve bazı yerlerde can kaybına yol açan bir depremden bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

“ARTÇI DERPREMLER AYLARCA HATTA YILLARCA SÜREBİLİR" 

Artçı depremlere dikkat çeken Özener, “Şu ana kadar olan depremler 100’e ulaşmış durumda. Bunların yaklaşık 53 tanesi 4.0 şiddetinin üzerinde duruyor. Arkadaşlarımız şu anda hızlıca büyük depremleri, artçıları çözmeye çalışıyor. Küçük depremlerin çözümleri de ulaşınca sayıların artacağını göreceksiniz. 7 tanesi 5’in üzerinde bir deprem, bir tane de ana artçı şok olarak adlandırabileceğimiz 6.6 şiddetinde bir depremimiz var. Bu depremlerin önümüzdeki haftalarda devam edeceğini izleyeceğiz. Bu depremler aylarca hatta yıllarca sürebilir” dedi.

Özener, “2017 Bodrum - Kos depreminin 9 bin 9 tane artçısı olmuştu. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın daha sonra yaşanabilecek artçı depremlere karşı hazır olması gerekir. Hasarlı binalarına girmemelerini ve AFAD yetkililerine kulak vermelerini istiyoruz. Üç farklı yerde deniz seviyesindeki değişimleri gözlemledik. Gazi Mağusa’da 17 santim, Mersin’de 13 santim, Hatay İskenderun’da 12 santimlik dalga yüksekliği var. Kıyıdan içeride olan bir deprem bile tsunami etkisi oluşturabiliyor” ifadelerini kullandı.

 

 
KAYNAK: İHA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 21
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  amin
  Cevapla
 • Gerçeğin Sesi 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye olarak depreme dayanıklı projelerle sağlam binalar, köprüler tüneller, yollar yaparsak, ister doğal,ister yapay deprem olsun, kimseye zarar gelmez. Bu acılar yaşanmaz.
  Cevapla
 • MZA 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya Rabbim sen ülkemi ,kardeşlerimi koru.yardımını merhametini bizden esirgeme.gücün ,kuvvetin sahibi sensin.bize mehametinle muamele wt.sen büyüksün,sen kadirsin.
  Cevapla
 • Ahmet KIVANÇ 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim büyük felaketler den korusun
  Cevapla
 • Gaziantepli 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim, nedir bu revize? Kaç kişi anlıyor? İlla Fransızca, İngilizce'mi olmalı? Türkçe güncellendi, düzeltildi derseniz ne olur?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkent'te kazanan çıkmadı! İlk finalist Dolmabahçe'de belli olacak
Ancelotti inadını kırıyor! Real Madrid'de Arda Güler gelişmesi