Son Dakika: Volkanik hareketlilik iddiasına AFAD'dan ilk açıklama!

Son dakika haberi... AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, "Gözlemlerimiz, bölgede herhangi bir lav akması, volkanik kül, petrol veya gaz çıkışı olmadığı yönündedir." dedi.

GİRİŞ 11.02.2023 13:41 GÜNCELLEME 11.02.2023 17:14
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, deprem ile ilgili son durumu değerlendirdi.

Prof. Dr. Orhan Tatar'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar: Öngördüğümüzün çok ötesinde bir afetle karşı karşıyayız. 6 şubatta meydana gelen 2 depremi analiz ediyoruz.

DEPREMLERİN SÜRELERİ

İlk depremin etkili olduğu süre 65 saniye. Yıkıcı etki yaptığı süre. İkinci depremin yıkıcı etkili olduğu süre 45 saniye. Bölge yaklaşıl 2 dakika çok şiddetli sarsıldı.

500 ATOM BOMBASI ENERJİSİNE SAHİP!

İki depremin açığa çıkardığı enerji 500 atom bombasının enerjisine sahip. Şu ana kadar 2 binin üzerinde artçı sarsıntı meydana geldi ve gelmeye devam ediyor. Çok büyük bir çoğunluğu 4'ün üzerinde gelişti. Gözlemlerimiz, olayın depremle fitillenen ve depremler sonrası çok sık gördüğümüz basit bir kütle hareketinden öte bir şey değil.

VOLKANİK HAREKET İDDİASI

Gözlemlerimiz, bölgede herhangi bir lav akması, volkanik kül, petrol veya gaz çıkışı olmadığı yönündedir.

Göksu'nun büyük kızılcık köyünde sosyal medyada volkan patlaması şeklinde yorumlar yapıldı. Sikorsky helikopterimizi oraya gönderdik. Volkanik kül, volkan patlaması ve gaz çıkışı yoktur. Deprem etkisiyle basit bir kütle hareketinden başka bir şey değil.

"ATÇI SARSINTILAR OLMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Vatandaşlarımız devletin resmi kurumları dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar etmesin. Artçı sarsıntılar bölgede olmaya devam edecektir. Bunların bir bölümü 5'in üzerinde olabilir. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmaları gerekiyor. Çevre  Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 1300 kişilik ekiple sahada hasar tespit çalışmaları yapıyor. Günde 32 bin 500 binaya bakılıyor. Bu binalara hasar tespit ekibi gelmeden, hasar tespiti yapılmadan binalardan uzak durmakta fayda var. Kırsalda ve köylerde çığ tehlikesi olabilir. Buralarda biraz daha dikkatli olmakta fayda var.

KAYNAK: DHA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 38
 • Rasim 1 yıl önce Şikayet Et
  Herkes Allah’a yönelecek kulluğun u gösterecek ilk etapta gerisi Allah’ın gaybındadir müslüman olduğumuzu göstereceğiz
  Cevapla
 • Cezeri 1 yıl önce Şikayet Et
  Deprem profesörü diye ekrana çıkan şarlatanların amacının Batı menşeili siyaset olduğunı ortada. Naci görür, Celal Şengör vs
  Cevapla
 • İntikam 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok güçlü çıkacağız tuzakları yıkacağız biriz tekiz varız var olacağız 100 değil 1000 yıllık güçlü Türkiye geliyor bekleyin
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  He canım size tuzak diye deprem makinesi getirdik deprem yapıyoruz sağda solda. Allahım sabır ver bu cehalet bu yüz yılda. La biriniz de sorun, gidip incelediniz mi de konuşuyorsunuz, önce gidin bir inceleyin sonra neymiş ne değilmiş karar verirsiniz diye. Bu ülkede bir sürü sönmüş volkanik dağ var. Sönmüş kalacağının da garantisi yok.
  Cevapla
 • Ali Sezai 1 yıl önce Şikayet Et
  Dağdan çekilen videoları seyredin. Hala duman çıkıyor. O kesim simsiyah. Kaya uçması heyelan olsa böyle olur mu.
  Cevapla
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  İzlediğin videoların gerçekten o dağda çekildiği ne malum? Sosyal medyada önünüze her dayatılan şeye inanmayın. Kaya yarılması heyelan nasıl oluyormuş diye bakmak istiyorsan. Önce; "Hatay'ın Tepehan köyündeki zeytinlik yarıldı." başlıklı haber ve videosunu izle.
  Cevapla
 • Doğulu 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyük kızılcık köyü muhtarı sabah haberlerde açıklama yaparken çadır ihtiyacı olduğunu belirtti. Yetkilere duyurulur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aziz Yıldırım adaylıktan çekilme şartını açıkladı!
Avrupa'nın en iyi takımları güncellendi: Türkiye'den de 2 takım var