'Suriyelilere kapılar açıldı' iddiasına Çavuşoğlu'ndan net cevap: Söz konusu değil!

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, deprem nedeniyle "Suriyelilere kapıların açıldığı" ve "Türkiye’ye sığınmacı akını yaşandığı" iddialarının asılsız olduğunu böyle bir şeyin kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi.

'Suriyelilere kapılar açıldı' iddiasına Çavuşoğlu'ndan net cevap: Söz konusu değil!
'Suriyelilere kapılar açıldı' iddiasına Çavuşoğlu'ndan net cevap: Söz konusu değil!
GİRİŞ 13.02.2023 17:49 GÜNCELLEME 13.02.2023 20:48
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

SON DADKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye sığınmacı akını yaşandığı iddialarının asılsız olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile Bakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sınır kapılarının açılmasıyla Suriye'den Türkiye'ye yoğun mülteci akını olduğu iddialarına ilişkin bir soruya Çavuşoğlu, "Gerçekten içinden geçtiğimiz şu zor günlerde, dayanışmaya ve işbirliğine en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, enerjimizi böyle sosyal medyada ve değişik mecralarda dolaştırılan dezenformasyona cevap vermeye harcadığımız için de çok üzgünüz." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümeti eleştirmenin ya da buna karşı olmanın doğal olduğunu belirterek, "Ama halkı provoke etmek için yanlış bilgileri yaymak herhalde iyi niyetli bir yaklaşım değildir." dedi.

Türkiye'deki depremin Suriye'yi de etkilediğine işaret eden Çavuşoğlu, uluslararası toplumun Türkiye'ye güçlü bir destek verirken Suriye'ye de yardım etmek istediğini vurguladı ve teşekkür etti.

10 ilde okullar ne zaman açılacak? Bakan Özer'den son dakika açıklama!10 ilde okullar ne zaman açılacak? Bakan Özer'den son dakika açıklama!

YOLLAR TAMİR EDİLDİKÇE BM TIRLARININ SAYISI ARTIYOR 

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Oradaki (Suriye) depremden etkilenenler de can. Dolayısıyla bu yardımların bazıları doğrudan havadan gidiyor ve hava sahamızı bu uçaklara açıyoruz. İkinci olarak da BM, insani yardımları yıllardır Cilvegözü ve Babülhava gümrük kapısından geçiriyor. Bu geçisin gümrük kapısının diğer tarafında yol ve köprülerde zarar, hasar olmuştu ve bunlar şu anda tamir ediliyor ve her geçen gün buradan geçen tır sayısı, BM insani yardımlarını taşıyan tır sayısı artıyor. Tamir edildikçe sayı artıyor. Bu dönemde uluslararası topluma ve BM'ye, Kilis'te iki tane bizim kontrolümüzde olan kapı var, bu kapıdan da insani yardımları gönderebileceklerini söyledik. Yani insani yardımlara bu kapıları, mevcut açık olan kapıları insani yardımlara da açabileceğimizi, kullandırtabileceğimizi söyledik. Olay bundan ibaret."

"PKK’NIN YPG'NİN KONTROL ETTİĞİ YERLERDE KAPI AÇILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR" 

Bakan Çavuşoğlu, söz konusu iddialara ilişkin ise "PKK’nın, YPG’nin kontrol ettiği yerlerde kapı açılması söz konusu değildir. Ayrıca 'yoğun bir şekilde Türkiye’ye, Suriye'ye mülteci geliyor, akın var' bilgisi de doğru değildir. Bunları yayan insanlara bakıyoruz, normalde ciddiye almamız gereken insanlar, öyle düşündüğümüz insanlar. Bilgi almak istiyorlarsa bize sorsunlar. Biz gerekli bilgileri veririz." diye konuştu.

Bahse konu kapıların yıllardır BM'nin insani yardımlarına açık olduğunu ve bunun BM Güvenlik Konseyi kararında da olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Ve diğer kapılar tek yönlüdür. Yani insani yardımların götürülmesidir. Bu kapıların açık olması buradan yoğun bir şekilde Suriyelilerin ülkemize gelmesi anlamına gelmez. Bunları defalarca açıklamamıza rağmen her gün yeni yeni versiyonlarıyla yalan ve yanlış bilgileri yaymak gerçekten iyi niyet değildir. Bizim söylediklerimiz gayet açık, net. Kimse bunu başka bir yere çekmesin, halkımızın duygularıyla da oynamasın. Şu zamanda hepimizin deprem bölgesine ve depremzedelere birlikte odaklanmamız lazım."

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 23
 • kral 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçmişte de buna yakın açıklamalar vardı. Sonra bir baktık şakkadanak ; Esenyurt ,Fatih ,Sultangazi Bağcılar vb bir çok esnafın tabelası arapça oldu....Bazen ilçelerde dolaşırken Türk görününce insan Almanyada gibi seviniyor..
  Cevapla
 • hakkı 1 yıl önce Şikayet Et
  Suriyeliler kardeşlerimizdir. Suriyelileri istemiyoruz diyenleri biz hiç istemiyoruz.
  Cevapla
 • Haso 1 yıl önce Şikayet Et
  Butun yalan haber yapan gazteci ve kuruluslari kapatilmali isimleri kayida alinip ömur boyu men edeceksin
  Cevapla
 • Cezeri 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazık ya, suriyeli de suriyeli. İnsanlık nerede be? Ayrıca Suriyeliler misakı milli toprağında yaşayam öz be öz kardeşlerimizdir, içimizdeki göçmenlerin hepsinden daha türktür.ayrıca Kuran'ı açıp bakın, müslüman kardeşine böyle mi bakar?
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kuran -ı Kerim 'de savaştan kaçanların hükmü ölümdür yazıyor.
  Cevapla
 • yazıcı 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyük şeytan görevi bazı yayımorgankarına Devretti gördüğünüz duyduğunuz haberleri İyi araştırın tüm küffar iş başında
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da dehşete düşüren görüntü! Köpeklerini adamın üzerine saldırttı
İşte İzmir'de elektriğe kapılan 2 kişinin sudan çıkartılma anları