Japon mühendisten ezber bozan deprem açıklaması! 2 ili uyardı, İstanbul'da 5 ilçe saydı

Yaklaşık 32 senedir Türkiye'de çalışmalar yapan Japon İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Marmara'da beklenen İstanbul depremi ve diğer fay hatlarıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Japon mühendisten ezber bozan deprem açıklaması! 2 ili uyardı, İstanbul'da 5 ilçe saydı
Japon mühendisten ezber bozan deprem açıklaması! 2 ili uyardı, İstanbul'da 5 ilçe saydı
GİRİŞ 17.02.2023 19:52 GÜNCELLEME 17.02.2023 19:52
Bu Habere 152 Yorum Yapılmış

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketine ağlarken bölgedeki diğer fay hatlarıyla ilgili bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Milyonlarca vatandaşımız deprem nedeniyle şehirlerini, evlerini terk etmek zorunda kaldı. AFAD'ın açıkladığı son sayılara göre can kaybımız 35 bini aştı. Japon bilim insanı Yoshinori Moriwaki, diğer fay hatlarıyla ilgili konuştu.

DİKKAT ÇEKEN 'İSTANBUL DEPREMİ' SÖZLERİ

TV100 ekranlarında Ece Üner'e konuk olan Japon inşaat mühendisi Yoshinori Moriwaki, "İstanbul'da 1. ve 2. köprüde güçlendirmeler yapıldı. Aynı şekilde Mecidiyeköy'deki ana viyadük de güçlendirildi. İstanbul'un bazı ilçelerinde de Japon bilim insanları aracılığıyla güçlendirmeler yapıldı" dedi.

5 İLÇEYİ SAYDI: 7.5 ŞİDDETİNDE DEPREM OLSA BİLE...

Moriwaki, "Beşiktaş, Sarıyer, Ataşehir bu ilçeler güçlendirildi. Japonlar bilimsel olarak bu konuda yardım yaptı. Marmara Bölgesi genelinde deprem bekleniyor ama güçlendirme yapılan yerlerde hasar beklendiği kadar kötü olmayacak. Depremin şiddeti 7.5 olsa bile güçlendirme yapılan Ataşehir, Şişli, Mecidiyeköy, Sarıyer, Beşiktaş gibi bölgelerde problem olacağını düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.

ŞEHİR VE İLÇE ADI VEREREK UYARDI: RİSKLİ!

Yoshinori Moriwaki, Yalova merkezin, Yalova'nın sahil ilçesi olan Çınarcık'ın ve Bursa'nın riskli olduğunun altını çizdi.

"OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ 7.9'A BİLE DAYANIR"

Yoshinori Moriwaki açıklamalarının devamında "Osmangazi Köprüsü ise 7.9 şiddetindeki depreme bile dayanıklı. O köprü deprem göz önünde bulundurularak yapıldı. Doğu Anadolu fay hattı bu kadar kırılmaya başladı bundan sonra neresi diye düşünüyoruz. Hatay'da hasar oldu ama fay hattı daha kırılmadı. Kahramanmaraş'a kadar kırdı. Hatay'dan sonra güneye gelen Kuzey Kıbrıs'a giden bir fay hattı var. Elazığ'da da bir fay var." ifadelerini kullandı.

"MUŞ, BİTLİS FAY HATTI SIKINTILI, İZMİR'DE ETKİ DÜŞÜK OLUR"

Moriwaki son olarak "Bingöl'den batıya uzanan fay hattında da tehlike var. Muş, Bitlis, Van... 2011'de Van'dan sonraki fay hattı kırıldı. Muş, Bitlis tarafında da deprem bekleniyor. Sonra da Marmara depremi bekleniyor. İzmir'deki fay hattı geçtiğimiz depremde kırıldı. İzmir'de yoğun bir deprem beklemiyoruz. Deprem geliyorsa da etkisinin düşük olacağını düşünüyoruz." dedi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 152
 • urfalı halo 1 yıl önce Şikayet Et
  haarp inanmayın asıl baz istasyonu çarpıtmak için onu öne atılıyor
  Cevapla
 • aksaray 1 yıl önce Şikayet Et
  memlekette herkes mütahitlik yapıyor. nedeni ise milleti ve devleti dolandırmanın en kolay yolu. memlekette marangoz-demirci-tamirci-boyacı-tefeci-dolandıcı- simitci-çiğ köfteci-tantunici-kunduracı-pırtıcı-tuhafiyeci-marketci-galerici-kamyoncu-tırcı-eczacı-doktor- yani herkes mütahitlik yapıyor. bir tek inşaat mühendisleri ve diğer mühendisler mütahitlik yapamıyor çünkü onlara yer kalmıyor.
  Cevapla
 • Ank 1 yıl önce Şikayet Et
  AllaHım esirgesin Vatandaşta evlerini iyi yapacak inş. Allahın dediği olacak sonunda Kaçışyok bu dünyada Maneviyatumız güçlü olacak Allahımda esirgeyecek inş. Bilim insanlarını iyi dinleyim işlerimizi sağlam yapalım
  Cevapla
 • E.P.M. 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam inşaat mühendisi ve Türkiye'deki fayları öğrenmiş, bizimkiler napıyo salla başı al maaşı.
  Cevapla
 • Zahir 1 yıl önce Şikayet Et
  H.A.A.R.P le deprwm uretilmez ama fay hatlari yuksek frekansli manyetik alan enerjisiyle tetiklenebilir bence kesinlikle faylar tetiklendi ama dogruyu Allah azze ve celle bilir acilen Türk Uzay Kuvvetleri Kurulmali HaarP teknolojisine sahip olmamiz lazim cok acil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü
ABD'nin gizli 'Türkiye haritası' Yunanistan'da depreme yol açtı