Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Özer yeni kararı duyurdu!

Milli Eğitim Bakanı, deprem nedeniyle OHAL ilan edilen illerdeki ortaokul ve lise kademelerindeki öğrencilerin istemeleri halinde, ülke genelindeki okul pansiyonlarına parasız yatılı olarak yerleştirilebilme kararını verdiklerini açıkladı.

Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Özer yeni kararı duyurdu!
Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Özer yeni kararı duyurdu!
GİRİŞ 17.02.2023 21:40 GÜNCELLEME 18.02.2023 17:44
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde öğrenim gören öğrencilerin tercihleri doğrultusunda ülke genelinde okullara nakillerinin sağlanmasına ilişkin karar alındığını hatırlattı.

İlgili mevzuat çerçevesinde, deprem felaketi nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerdeki öğrencilerin istemeleri halinde "parasız yatılı olarak" okul pansiyonlarına doğrudan yerleştirilmelerinin planlandığını bildiren Özer, bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği'nin "parasız yatılılığa doğrudan yerleştirme" başlıklı ilgili maddede "doğal afet ve savaş gibi olağanüstü durumlar nedeniyle korunmaya muhtaç duruma düşen öğrenciler. ... durumlarına uygun ortaöğretim kurumlarına parasız yatılı olarak yerleştirilir." hükmünün, bu planlamayı hayata geçirmeye imkan verdiğini belirtti.

"ÖĞRENCİLER İSTEMELERİ HALİNDE ÜLKE GENELİNDEKİ OKUL PANSİYONLARINA DOĞRUDAN PARASIZ YATILI OLARAK YERLEŞTİRİLECEK"

Bakan Özer, "6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerdeki ortaokul ve lise kademesindeki öğrencilerimiz, istemeleri halinde ülke genelindeki okul pansiyonlarına doğrudan parasız yatılı olarak yerleştirilebilecek." bilgisini paylaştı.

Mahmut Özer, okulun pansiyon kontenjanı varsa okula müracaat edileceğini, okulun pansiyonunda yer yoksa il ilçe bursluluk ve parasız yatılılık komisyonuna müracaat edip komisyonun uygun bir pansiyona yerleştireceğini belirtti.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 29
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Deprem bölgesinde depremi yaşayıp,orda organizasyonda görev alan öğretmenlere 1 yıllık maaş verilmeli.
  Cevapla
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Derse girmedi dediginiz öğretmenlerin bir kısmı şu an deprem bölgesinde çadır, yemek organizasyonu yapıyor aileleri memleketlerinde kendileri çadırlarda kalıyorlar yazık size bilmediğiniz konularda yorum yapıp o arkadaşlara düşmanlık beslemeyin
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  aynen.....
  Cevapla
 • Mücahit 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanımız. Öğretmenler iki hafta derse girmedi ve girmediği derslerin ekders ücreti Türkiye genelinde aşağı yukarı 3milyar gibi bir rakam çıkıyor.Bu zor dönemde gitmedikleri ek dersin paraları neden AFAD a aktarilmiyor.
  Cevapla
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Ne iş yapiyorsaniz 1 aylık-yillik gelirinizi bağışlayın sonra konuşun. millet üzerinden hüküm cikarmayin.
  Cevapla
 • Acar 3 ay önce Şikayet Et
  Ücret verilmedi zaten
  Cevapla
 • Her 3 ay önce Şikayet Et
  Sen bağış ne kadar bağış yaptın
  Cevapla
 • Kızıl Elma Eğitim 3 ay önce Şikayet Et
  Bütün illerimizde çocuklarımızın eğitim ve sosyalleşmesi amaçlı 2-6 yaş arası diyanet çocuk kulüpleri açmamız iyi olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asgari ücrette son dakika gelişmesi! Süreç başladı! Ne kadar olacak?
'Güvenli' denilen maddenin DNA’ya zarar verdiği ortaya çıktı! Her yerde kullanılıyor