Beşir Derneği, deprem bölgesinde çalışmalarını yıl boyunca sürdürecek

Depremin hemen ardından yola çıkan Beşir Derneği’nin arama-kurtarma ekipleri 127 kişiyi canlı olarak enkazdan kurtardı. 209 lokasyonda insani yardıma devam eden dernek, afetzedelere yönelik psikososyal çalışmalar da yapıyor.

Beşir Derneği, deprem bölgesinde çalışmalarını yıl boyunca sürdürecek
Beşir Derneği, deprem bölgesinde çalışmalarını yıl boyunca sürdürecek
GİRİŞ 10.03.2023 21:28 GÜNCELLEME 10.03.2023 21:30
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından büyük yıkımın yaşandığı bölgelere ilk ulaşan sivil toplum kuruluşlarından biri olan Beşir Derneği, afetzedelere yönelik çalışmalarını yıl boyunca devam ettirecek.

Depremin ilk gününden bu yana, afetten etkilenen illerin tamamında faaliyet yürüttüklerini ifade eden Beşir Derneği Genel Başkanı Fatih Sarıyar, 3 bin 500’den fazla personel ve gönüllüyle 209 lokasyonda insani yardım faaliyeti yürüttüklerini ifade etti.

BEŞİR DERNEĞİ, 127 KİŞİYİ CANLI OLARAK ENKAZDAN KURTARDI

"Beşir Derneği olarak, deprem haberini alır almaz bütün ekip ve ekipmanlarımızla afet bölgesine intikal ettik" diyen Sarıyar, "630 kişiden oluşan arama kurtarma ekiplerimiz AFAD koordinasyonunda toplam 98 noktada arama kurtarma çalışmalarına destek verdi. Arkadaşlarımız, ‘bir can daha kurtarabilir miyiz’ kaygısıyla gece gündüz çalıştılar. 127 kişiyi enkaz altından canlı olarak çıkarmayı başardık" dedi.

BÖLGEYE İNSANİ YARDIM DEVAM EDİYOR

Bölgeye mobil aşevi ve ikram araçlarını da yönlendirdiklerini aktaran Sarıyar, sıcak yemek, su ve ikramlık yiyecek desteğinde bulunduklarını kaydetti.

Şimdiye kadar deprem bölgesine 325 tır gıda ve insani yardım malzemesi gönderen Beşir Derneği ayrıca şu yardımlarda bulundu:

1 milyon 328 bin 480 kişilik sıcak yemek dağıtımı
1 milyon 174 bin 702 su ve içecek
944 bin 610 adet ikramlık yiyecek
377 Bin 701 adet ekmek
37 bin 558 gıda kumanyası
122 bin 795 giysi
1 Milyon 747 Bin 201 temizlik ve temel ihtiyaç malzemesi

PSİKOSOSYAL ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

2 bin depremzede aileye barınma imkanı sağlandığını da kaydeden Sarıyar şunları söyledi:

"Afetzedelerimize yönelik psikososyal çalışmalarımız da devam ediyor. Alanında uzman personel ve gönüllülerimiz, psikolojik olumsuzlukları atlatabilmeleri için afetzedelerimizle yakından ilgileniyorlar. Depremden etkilenen çocuklarımız için de çeşitli etkinlikler yapıyoruz. GENÇKON işbirliğiyle Kahramanmaraş’ta ‘İyi İşler Atölyesi’ ismiyle bir etkinlik çadırı kurduk. Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü Diş Hekimliği Fakültesi önünde hizmet vermeye başlayan çadırda depremden etkilenen çocukların iyi vakit geçirebilmesi için boyama, maket, kukla ve el sanatları hizmeti sunduk. Ancak bölgede normalleşmenin sağlanabilmesi ve yaraların sarılabilmesi için çok daha fazla yardıma ihtiyaç var."

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 35
 • Mehmed Bey 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun Menzil Sofilerinden ve diğer ehli İman dernek ve kişilerden. DOST KARA GÜNDE BELLİ OLUYOR
  Cevapla
 • Fatih Karacadağ 1 yıl önce Şikayet Et
  Hatay da depremde onların çok hizmetini ve faydalarını gördüm Allah cc razı olsun onlardan
  Cevapla
 • HARUN DEMİR 1 yıl önce Şikayet Et
  samimiyet deyince Beşir derneği müthiş bir organizasyon. insanın gönlü çok rahat. yapılan yardımlar zerresine kadar çok çok yerine ulaşıyor.gönülden samimi hizmet eden insanlar.ALLAH c.c rızası için yaptıkları belli. RABBİM ebeden razı olsun.geçmiş olsun TÜRKİYEM.
  Cevapla
 • CENGİZ 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun
  Cevapla
 • ismim 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Lüks otelde 6 kişi ölü bulunmuştu! Detaylar ortaya çıktı
Hacıosmanoğlu'na tebrik yağdı! Büyükekşi'ye ağır sözler