Hatay’da Bursa mahalleleri kuruluyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin üç ayrı bölgede hayırseverlerin de katkılarıyla kurduğu konteyner kentlerle birlikte Hatay’da Bursa mahalleleri artık oluşmaya başladı.

GİRİŞ 10.03.2023 22:44 GÜNCELLEME 10.03.2023 22:49
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye’yi yasa boğan, 11 ilde büyük yıkımlara yol açan depremin hemen ardından Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde görevlendirilen, depremin sekizinci gününde ise büyük yıkımın yaşandığı Hatay’a çekilen Bursa Büyükşehir Belediyesi, bölgede yaraları sarmaya devam ediyor.

TOPLAM 2 BİN KONTEYNERLİK YAŞAM ALANLARI OLUŞACAK

Hatay’da üstlendiği üç ana görevden biri de konteyner kentler kurulumu olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, üç ayrı bölgede 110 bin metrekare alana toplam 2 bin konteynerlik yaşam alanları oluşturuyor. Özellikle depremzedelerin çadırlardan konteyner kentlere bir an önce geçebilmesi için çalışmalara hız veren Büyükşehir Belediyesi, depremzedelerin günlük hayatlarını devam ettirebilmeleri amacıyla konteyner kentlerde sağlık ocağı, ibadethane, berber, çocuk oyun alanları, örgün eğitimi devam ettirebilecekleri çok maksatlı çadırlar, yemekhane ve çamaşırhane gibi sosyal yaşam alanları da oluşturacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, STK’lar ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla sağlanan konteynerler alanları doldurmaya başladı. 50 bin metrekare alandan oluşan iki bölgenin alt yapısını tamamlayan ekipler, bu bölgelerde konteyner kurulumunu hızlandırdı. İki bölgede 400’e yakın konteynerin kurulumu tamamlanırken, çalışmalar aralıksız devam ediyor.

BURSA'NIN ADI YAŞAYACAK

Büyük depremlerin hemen ardından afet bölgesine giden ve o günden beri mesaisinin büyük bölümünü bölgede geçiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, konteyner kentlerdeki çalışmaları da yakından takip ediyor.

Hatay’da yaraları sarmak adına bir taraftan enkaz kaldırmanın devam ettiğini diğer taraftan da hayatı canlandırma adına çalışmalar yapıldığını ifade eden Başkan Aktaş, “Hayatın canlandırılması adına da özellikle barınma sorununun çözümü için önemli adımlar atılıyor. Biz de Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak üç ayrı bölgede 2 bin civarında konteynerden oluşan yaşam alanları kuruyoruz. Su, kanalizasyon, elektrik bağlantıları ve parkları, çamaşırhaneleri, tuvalet ve lavaboları ile geçici yaşam alanları oluşturuyoruz. Tabi bunların hepsi, 1-1,5 yıllık geçiş süreci için. Nihayetinde Çevre Şehircilik Bakanlığımız tarafından kalıcı konutların yapılmasıyla birlikte hayat burada normale dönecek. Konteyner bağışlayan tüm hayırseverlere çok teşekkür ediyorum. Bütün konteynerlerimize ‘Bursa’ ismini özellikle veriyoruz. Bursa’nın hayırsever insanlarının adları yaşasın istiyoruz. Bu vesileyle başta Çilek Mobilya olmak üzere Umuda Koşanlar Derneği, diğer hayırsever vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah Bursalı hayırseverlerimizin ismi Hatay'da daima bu vesileyle yaşamış olacak” diye konuştu.

 

KAYNAK: İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir Antakyali olarak depremin iik gününden bugüne kadar yaptığı yardımlar gösterdikleri özverili çalışmalarından dolayı Bursa ,Konya , Kocaeli büyükşehir belediyelerine teşekkür ediyorum.
  Cevapla
 • Sabit keser 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan bursa yatacak yeriniz yok vallahi cennet bursa gitmiş yerine faşolar cehennemi olmuş
  Cevapla
 • Orhan Atak 1 yıl önce Şikayet Et
  Bursa adını ağzına alma sana ağır gelir.
  Cevapla
 • Mehmet yalçın 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun başkan, bir Bursalı olarak teşekkür ederim
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bemim acizane bir teklifim var kabul görürse...Deprem bölgesindeki 11 ilin isimlerini diğer illerimizdeki illerimizin caddelerinde yaşatalım...Birlik ve beraberliğe katkı saülayan,dayanışmayı artıran bu proje uygulanabilir.AFAD ın yardımlarda veya görevlendirmelerdeki eşleştirmelere göre illerimizin bir caddesine 11 ilimizdenbir tanesini ismi verilebilir...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Brezilya'dan Hamas kararı! ABD'nin talebini kabul ettiler: Terörist...
Çin roketi köyün ortasına düştü! Bölgede zehirli duman paniği