Çay satarak depremzedeler için yardım toplayan Boşnak çocuğa anlamlı jest

Bosna Hersek’te Türk ve Boşnak girişimciler tarafından 2004 yılında kurulan IUS tarafından çay satarak Türkiye’deki depremzedeler için yardım toplayan 12 yaşındaki Benjamin Mehanoviç’e tam burslu olarak eğitim imkanı verildi.

Çay satarak depremzedeler için yardım toplayan Boşnak çocuğa anlamlı jest
Çay satarak depremzedeler için yardım toplayan Boşnak çocuğa anlamlı jest
GİRİŞ 18.03.2023 17:47 GÜNCELLEME 18.03.2023 17:47
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Bosna Hersek’te Türk ve Boşnak girişimciler tarafından 2004 yılında kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversite (IUS) tarafından çay satarak Türkiye’deki depremzedeler için yardım toplayan 12 yaşındaki Benjamin Mehanoviç’e tam burslu olarak eğitim imkanı verildi.

Okuldan arta kalan vaktinde çay satan ve topladığı parayı depremzedelere gönderen Boşnak çocuğa, üniversite çağına geldiğinde faydalanması için burs hediye edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da teşekkür ettiği ve hem Türk hem de Bosna kamuoyunun takdirini toplayan Mehanoviç’e burs sertifikasını Saraybosna Eğitim Geliştirme Vakfı (SEDEF) Başkanı Hasan Topaloğlu takdim etti.

Topaloğlu, yaptığı açıklamada, "Kendisi küçük ama yüreği büyük olan Benjamin'i vakıf olarak üniversitemizde ücretsiz, dilediği bölümde okutmak için kendisine sertifika verdik.” İfadelerini kullandı.

Mehanoviç'in burstan üniversite çağına geldiği zaman yararlanacağını anımsatan Topaloğlu, “Böyle yürekli, merhametli çocukları ödüllendirmek istedik. Bunlar topluma örnek çocuklardır. Sayılarının çoğalmasını istediğimiz için bunları bir şekilde ödüllendirerek topluma rol model gençlik olarak sunmak istedik.” dedi.

Mehanoviç ise tarif edilemez bir mutluluk yaşadığını belirterek, “Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yaptığım yardım herkesi mutlu etti. Tezgah başında geçirdiğim günleri saymadım. Benim için önemli olan yardım etmekti.” diye konuştu.

İhtiyaç halinde yine yardım etmeye hazır olduğunu söyleyen Mehanoviç, çay satarak yaklaşık 3 bin KM (30 bin TL) topladığını aktardı.

Baba Edin Mehanoviç de oğluna sunulan bu fırsatın kendileri için gurur verici olduğunu belirtti.

Mehanoviç'in çabası Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tarafından da takdir edilmiş, Çavuşoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Haberlerde görmüşsünüzdür, Benjamin Mehanovic isimli 12 yaşında bir kardeşimiz, Saraybosna sokaklarında çay satarak yardım parası toplamış. Benjamin kardeşimizin gözlerinden öpüyorum." ifadelerine yer vermişti.

ÜNİVERSİTENİN DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERİ DE UNUTULMADI 

İlk günden itibaren deprem bölgelerinde bulunan öğrenci ve mezunları ile irtibatını koparmayan üniversite ve vakıf temsilcileri, yarı yıl tatili nedeniyle deprem anında ailelerinin yanında bulunan 71 öğrenci için de çeşitli yardımlarda bulunacak.

İlk olarak depremzede öğrencilerinin ve ailelerinin en acil ihtiyaçlarını karşılamak için hareket geçen SEDEF yetkilileri, bu kapsamda maddi destek, uçak biletlerinin satın alınması, farklı şehirlerde konaklama imkanı bulunması gibi adımlar attı.

Akabinde öğrencilerin deprem bölgelerinden Saraybosna’ya dönüşleri sağlandıktan sonra depremzede öğrenciler Öğrenci ve Kariyer Merkezine taleplerini birer dilekçe ile bildirilirken, bu başvurular vakfın mütevelli heyeti tarafından değerlendirdi.

Başvurular kapsamında vakıf yönetimi öğrencilerin okul ve konaklama ücretlerinin karşılanmasından kendilerine yaşam destek bursu verilmesine kadar birçok yardımda bulunulması kararlaştırıldı.

Mütevelli heyeti ile bir araya gelen depremzede öğrencilere, ihtiyaç duymaları halinde her türlü her daim yanlarında olunacağı bir kez daha bildirildi.

SEDEF Başkanı Topaloğlu, aynı zamanda Bosna Hersek devlet televizyonu BHRT tarafından düzenlenen depremzedelere yardım kampanyasına da 20 bin KM (200 bin TL) maddi yardımda da bulunarak, IUS’un bu zor dönemde Türkiye’deki depremzedelerin yanında olduğunu vurguladı.

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş
YORUMLAR 8
 • Misafir 1 gün önce Şikayet Et
  Allah razı olsun
  Cevapla
 • ŞEHİTLER 2 gün önce Şikayet Et
  ismin BEHRAM OLSUN
  Cevapla
 • İsmail 1 gün önce Şikayet Et
  Çocuğun ismi Bünyamin. Boşnakça da ü harfi olmadığı için y harfi de j olarak kullanıldığı için benjamin di geçiyor
  Cevapla
 • Kul insan 2 gün önce Şikayet Et
  Yardım için teşekkürler.
  Cevapla
 • 1453 2 gün önce Şikayet Et
  "benjamin" ismi ve boşnak ????
  Cevapla
 • Ter 2 gün önce Şikayet Et
  Bünyamin
  Cevapla
 • Muhaccir Türk 2 gün önce Şikayet Et
  Aynen Türk karşılığı bünyamin kardeşimin adıda böyle yüce ALLAH önemli yerlere gelmeyi nasip etsin ve Boşnak halkinada en kısa sürede bizle birlikte rahata kavusturmasi dileği ile
  Cevapla
 • آمين 2 gün önce Şikayet Et
  Helal olsun Allah yolunu açık etsin kardeşim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altılı Masa'yı karıştıracak Mansur Yavaş iddiası! Kılıçdaroğlu bunu yaparsa...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli ile görüştü