Patent dolandırıcılığına dikkat: 200 bin lira ile kayıplara karıştı

İstanbul’da bir patent firmasının müşterilerini arayan şahıs, kendisini firma çalışanı olarak tanıttıktan sonra belge ücreti adı altında 12 kişiyi toplamda 200 bin lira dolandırarak kayıplara karıştı.

GİRİŞ 21.03.2023 10:19 GÜNCELLEME 21.03.2023 10:27
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İddiaya göre, İstanbul’da bir patent şirketinin müşterilerini arayan şahıs, kendini şirket çalışanı olarak tanıtarak belge ücreti adı altında para tahsil etti. Toplam 12 kişiyi arayan şüpheli, kendi hesabına gönderttiği toplam 200 bin lira ile kayıplara karıştı. Yapılan ödeme sonrası dönüş alamayan müşteriler, patent şirketi ile irtibata geçtiklerinde dolandırıldıklarını öğrendi. Patent Vekili Orhan Eriman, özellikle son dönemlerde dolandırıcıların bu yöntemle çok sayıda firmayı dolandırdığını belirterek, dikkatli olmaları yönünde uyardı.

"200 BİN LİRA DEĞERİNDE KAYIP VAR"

Konuya ilişkin konuşan Marka ve Patent Vekili Orhan Eriman, “Her geçen gün bir müşterimiz dolandırılıyor. Dolandırıcılar, marka patent vekillerine zarar veriyor. Bu şahıslar, sanki patent şirketinden aranmışçasına olmayan bir işlem için insanlardan para istiyor. Müşterilerimizi arayan şahıslar, marka tescili için 10 yıllık ya da 20 yıllık üzerinden fiyat veriyor. Normal şartlarda böyle bir şey yok. Bu yöntemle dolandırılan sadece bizim 12 tane müşterimiz var. Yaklaşık 200 bin lira değerinde bir kayıp var. Bu rakam sadece bizim bildiğimiz. Farklı firmaların müşterilerinin de aynı sorunu yaşadığını duyuyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 3
 • Gasap haydo 8 ay önce Şikayet Et
  sanki O şirketle dolandırıcının bir bagı yada ilintisi var olmasın? Bu zamanda belli olmaz
  Cevapla
 • Kılçık 8 ay önce Şikayet Et
  Demekki adamlar müşteri listesini biliyor.Bu şahsi bilgilere nasıl ulaşıyorlar?
  Cevapla
 • Nazım Zengin 8 ay önce Şikayet Et
  Yakalansa bile ciddi bir ceza verebilecek misiniz? Tabii ki hayır! Kanunlar dolandırıcıları ve hırsızları koruduğu müddetçe kimseye oy moy yok!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tüm Türkiye Gazze için tek yürek: Meydanlar doldu taştı
Gazze’ye giren İsrail askerî araçlarının sonu ‘kırmızı ok’! 10 günde tank hurdalığı