Bakan Akar'dan Iraklı mevkidaşına PKK uyarısı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Iraklı mevkidaşı Sabit Muhammed Said Rıza Al Abbasi ile görüşmesinde terör örgütü PKK'nın hem Türkiye hem Irak için tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

GİRİŞ 21.03.2023 15:57 GÜNCELLEME 21.03.2023 16:03
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak Savunma Bakanı Sabit Muhammed Said Rıza Al Abbasi ile görüşmesinde, terör örgütü PKK'nın hem Türkiye hem Irak için tehdit oluşturduğunu, Türkiye'nin başta Irak olmak üzere tüm komşularının sınır ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hudutları ve halkını korumak, terörü bitirmekteki kararlılığını dile getirdi.

Akar, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es Sudani'nin resmi ziyareti kapsamında Türkiye'ye gelen Abbasi'yi Milli Savunma Bakanlığında askeri törenle karşıladı.

Abbasi'nin tören mangasını selamlaması, Şeref Defteri'ni imzalamasının ardından iki bakan bir görüşme gerçekleştirdi.

İkili ve bölgesel savunma, güvenlik ve savunma sanayiinde işbirliği konularının ele alındığı görüşmede, Türkiye ve Irak arasındaki dostluk ve kardeşlik bağları ile yüzlerce yıllık tarihi geçmişe vurgu yapıldı.

Görüşmede, Akar tarafından, terör örgütü PKK'nın hem Türkiye hem Irak için tehdit oluşturduğu, Türkiye'nin başta Irak olmak üzere tüm komşularının sınır ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hudutları ve halkını korumak, terörü bitirmekteki kararlılığı dile getirildi.

Milli Savunma Bakanı Akar'ın ayrıca terörle mücadelede hak, hukuk ve karşılıklı saygı içinde gerçekleştirilecek işbirliğinin önemine, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Irak Silahlı Kuvvetleri arasında karşılıklı bilgi ve tecrübe aktarımı ile ortak eğitim ve tatbikatların artırılmasına, tedarik, lojistik, bakım ve onarım dahil savunma sanayii alanında işbirliğinin daha da geliştirilmesine vurgu yaptığı belirtildi.

Akar'ın "asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremlerin ardından Irak tarafından gösterilen dayanışmadan dolayı Abbasi'nin şahsında Irak halkına teşekkür ettiği öğrenildi.

KAYNAK: AA
Ömer Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer
YORUMLAR 2
  • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
    TÜRKİYE'DE Irak'ta Suriye'de İran'da olan bütün pkk'lıları ve onlara oy verenleri abd ve ab sürgün edeceksin.
    Cevapla
  • sisci 6 ay önce Şikayet Et
    ıraktaki devleti bilmem ama halkın osmanlı adaleti ve hakimiyetine ihtiyacı olmalıdır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Irak'ta düğün salonunda yangın faciası: 100 ölü, çok sayıda yaralı
Karabağ'daki patlamada ürküten bilanço: Ölü sayısı 125'e yükseldi